Najbolje zemlje za poslovanje su skandinavske, pokazuje posljednje istraživanje Europske gospodarske komore (EuCham). Na prvih pet mjesta su Danska, Švedska, Finska i Norveška, a Hrvatska je s prošlogodišnjeg 26. pala na 27. mjesto od 46 država.
Na listi koju EuCham sastavlja na osnovu indeksa Svjetske banke (Doing Business Report) i izvješća Transparency Internationala o percepciji korupcije (Corruption Perception Index), većina zemalja iz regije zabilježila je pad, osim Srbije i Rumunjske.
Ukupna ocjena EUChama, organizacije sa sjedištem u Budimpešti, mjeri kvalitetu cjelokupnog poslovnog okruženja, a osim poduzetničkog dijela uključuje i zakonodavne i regulatorne propise, vladine politike, socijalnu klimu i druge okolnosti koje utječu na poslovno okruženje.
Analiza potvrđuje kako skandinavske države već tradicionalno imaju nisku percepciju korupcije i najstimulativnije poslovno okruženje koje potiče osnivanje novih tvrtki, registraciju vlasništva, plaćanje poreza, međunarodnu trgovinu i slično.
Napredak Albanije i Gruzije
Među deset najuspješnijih su Ujedinjeno Kraljevstvo, koje unatoč razvoju događaja s Brexitom ostaje na petom mjestu. Slijede Švicarska, Njemačka, Nizozemska, Island i Austrija. Među novim članicama Unije najviše je, na 12. mjestu, rangirana Estonija.
Slovenija je “skliznula” s 19. na 21. poziciju, Makedonija s 28. na 31., a Bosna i Hercegovina je pala sa 40. na 42. mjesto. Srbija je skočila s 40. na 34. poziciju, Rumunjska je napredovala s 29. mjesta na 26., a Crna Gora se zadržala na 32. mjestu.
Gruzija je osim Albanije, koja se s 45. popela na 38. mjesto, najbolje napredovala.
Među “starim” članicama Unije Španjolska je na 22. mjestu, Italija na 30. i Grčka na 36.. Potonje dvije imaju izrazito loše ocjene o korupciji. Ta činjenica posebno vrijedi za države koje su se našle na zadnjim mjestima ljestvice: Kosovo, Kazahstan, Bosna i Hercegovgina, Moldavija, Rusija, Azerbajdžan i Ukrajinu koja je s osvojenih 46 bodova zauzela posljednje mjesto.