EuCham: Najbolji uvjeti poslovanja u Skandinaviji

Na prvih pet mjesta liste EuChama su Danska, Švedska, Finska i Norveška, a Hrvatska je s prošlogodišnjeg 26. pala na 27. mjesto od 46 država

144
EuCham

Najbolje zemlje za poslovanje su skandinavske, pokazuje posljednje istraživanje Europske gospodarske komore (EuCham). Na prvih pet mjesta su Danska, Švedska, Finska i Norveška, a Hrvatska je s prošlogodišnjeg 26. pala na 27. mjesto od 46 država.

Na listi koju EuCham sastavlja na osnovu indeksa Svjetske banke (Doing Business Report) i izvješća Transparency Internationala o percepciji korupcije (Corruption Perception Index), većina zemalja iz regije zabilježila je pad, osim Srbije i Rumunjske.

Ukupna ocjena EUChama, organizacije sa sjedištem u Budimpešti, mjeri kvalitetu cjelokupnog poslovnog okruženja, a osim poduzetničkog dijela uključuje i zakonodavne i regulatorne propise, vladine politike, socijalnu klimu i druge okolnosti koje utječu na poslovno okruženje.

Analiza potvrđuje kako skandinavske države već tradicionalno imaju nisku percepciju korupcije i najstimulativnije poslovno okruženje koje potiče osnivanje novih tvrtki, registraciju vlasništva, plaćanje poreza, međunarodnu trgovinu i slično.

Napredak Albanije i Gruzije

Među deset najuspješnijih su Ujedinjeno Kraljevstvo, koje unatoč razvoju događaja s Brexitom ostaje na petom mjestu. Slijede Švicarska, Njemačka, Nizozemska, Island i Austrija. Među novim članicama Unije najviše je, na 12. mjestu, rangirana Estonija.

Slovenija je “skliznula” s 19. na 21. poziciju, Makedonija s 28. na 31., a Bosna i Hercegovina je pala sa 40. na 42. mjesto. Srbija je skočila s 40. na 34. poziciju, Rumunjska je napredovala s 29. mjesta na 26., a Crna Gora se zadržala na 32. mjestu.

Gruzija je osim Albanije, koja se s 45. popela na 38. mjesto, najbolje napredovala.

Među “starim” članicama Unije Španjolska je na 22. mjestu, Italija na 30. i Grčka na 36.. Potonje dvije imaju izrazito loše ocjene o korupciji. Ta činjenica posebno vrijedi za države koje su se našle na zadnjim mjestima ljestvice: Kosovo, Kazahstan, Bosna i Hercegovgina, Moldavija, Rusija, Azerbajdžan i Ukrajinu koja je s osvojenih 46 bodova zauzela posljednje mjesto.