Cijena bakra skočila je na najvišu razinu u posljednje dvije godine, na 10.220 američkih dolara po toni. Rast cijene ogleda se u bojazni tržišta oko dugoročne ponude bakra, navodi se u najnovijoj publikaciji Hrvatske udruge poslodavaca “Fokus tjedna” koju priprema glavni HUP-ov ekonomist Hrvoje Stojić.
Peruanska vlada objavila je kako je proizvodnja u ožujku pala u odnosu na veljaču, iako je na kvartalnoj razini proizvodnja rasla 3,5 posto godišnje. Upravo zbog tih smanjenja, Peru je pao na treće mjesto najvažnijih proizvođača u prošloj godini (2,5 milijuna tona), dok je najveći proizvođač ostao Čile (5 milijuna tona). Nedavno zatvoreni rudnik bakra u Panami neće biti uskoro otvoren kako se planiralo jer novoizabrani predsjednik države zahtjeva da kanadski operater rudnika odustane od arbitražnog postupka u kojem traži odštetu zbog zatvaranja, prije bilo kakvih daljnjih pregovora.
Isto tako, pokazatelj završenosti kuća i stambenih zgrada u Kini kao dobar indikator potražnje za bakrom u daljnjem je padu (29% na godišnjoj razini), što samo potvrđuje daljnji trend pada potražnje.
U kratkom roku očekuje se da će cijena bakra ostati oko 10.000 američkih dolara po toni, dok bi do kraja godine mogla pasti na 9.800 dolara po toni, navodi se u HUP-ovoj publikaciji.