Iako je dinamika rasta industrijskih proizvođačkih cijena značajno usporila u odnosu na prethodne mjesece, prema podacima Državnog zavoda za statistiku indeks proizvođačkih cijena industrije u studenom dosegnuo je nove rekordno visoke vrijednosti. Uz rast na mjesečnoj razini za 0,5 posto, na godišnjoj razini ukupne proizvođačke cijene industrije bile su u studenom u prosjeku više za 16,6 posto. Glavni generator snažnog godišnjeg rasta proizvođačkih cijena je i dalje izražen rast cijena energije koje su u studenom bile za 67,5 posto više u odnosu na studeni 2020. Isključimo li cijene energije, proizvođačke cijene porasle su za 4,3 posto u odnosu na studeni 2020., navode analitičari RBA.
Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu porasle su u studenom 0,5 posto u odnosu na listopad dok je godišnja stopa rasta dosegnula 19,8 posto. Pri tome je rast cijena energije u odnosu na studeni 2020. dosegnuo 60,4 posto godišnje (+0,3% u odnosu na listopad 2021.). Isključujući cijene energije, proizvođačke cijene na domaćem tržištu bile su u studenom više za 4 posto godišnje.
Ohrabruje podatak o sporijoj dinamici rasta na mjesečnoj razini u odnosu na prethodne mjesece što može upućivati na stabilizaciju, odnosno da su najviše razine dosegnute.
Navedena kretanja zrcale kretanja na inozemnim tržištima s obje strane Atlantika gdje rast cijena energije određuje kretanje potrošačkih i proizvođačkih cijena te su rezultat prelijevanja uvezenih inflatornih pritisaka. Uz to ne treba zanemariti ni druge tržišne čimbenike poput naglog oporavka potražnje uz istovremene i dalje prisutne poremećaje na strani ponude i rastuće troškove transporta robe te zastoje u globalnim opskrbnim lancima.
Značajno niže stope rasta bilježe ostale kategorije proizvoda prema GIG-u, intermedijarni proizvodi +7,6 posto godišnje, kapitalni proizvodi +2,6 posto godišnje te trajni i netrajni proizvodi za široku potrošnju +2,7 posto odnosno 2,1 posto godišnje.
Prema NKD-u, rast proizvođačkih cijena na domaćem tržištu na godišnjoj razini prije svega je potaknut rastom cijena u djelatnostima Rudarstva i vađenja koje su gotovo četiri puta više u odnosu na studeni 2020. pri čemu je potkategorija Vađenje sirove nafte i prirodnog plina zabilježila godišnji rast od preko 600 posto.
Unutar prerađivačke industrije, snažnim stopama rasta prednjači i proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda (+90,1%) dok je proizvođačke cijene ukupne prerađivačke industrije u prosjeku bile više 11,8 posto godišnje. Cijene u kategoriji Opskrbe električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji rasle za 8 posto, a u Opskrbi vodom, uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša za 0,1 posto.
Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na nedomaćem tržištu u studenom su u usporedbi s listopadom bile više za 0,4 posto dok je na godišnjoj razini rast cijena iznosio 12,6 posto.