Građani mogu predati Obrazac ZPP-DOH kroz sustav ePorezna putem tokena Internet bankarstva ili bilo koje vjerodajnice sustava NIAS minimalne razine 3 prijave, te putem mobilne aplikacije mPorezna.
Godišnja porezna prijava
Godišnju poreznu prijavu (Obrazac DOH) obvezno podnosi:
- porezni obveznik ako u poreznom razdoblju ostvari dohodak od samostalne djelatnosti odnosno od djelatnosti obrta, djelatnosti slobodnih zanimanja, djelatnosti poljoprivrede i šumarstva, dohodak od djelatnosti proizvodnje električne energije i djelatnosti po osnovi kojih se dohodak utvrđuje i oporezuje kao dohodak od samostalne djelatnosti na temelju poslovnih knjiga
- porezni obveznik – rezident za dohodak od nesamostalnog rada koji, prema posebnom zakonu, ostvari kao član posade broda u međunarodnoj plovidbi neovisno o broju dana provedenih na brodu u međunarodnoj plovidbi.
- porezni obveznik ako je Porezna uprava zatražila da naknadno plati porez na dohodak.
Poseban postupak utvrđivanja godišnjeg porezana dohodak i prireza primjenjuje se i na
- porezne obveznike koji su u poreznom razdoblju ostvarili samo dohodak (za koji ne podnose godišnju poreznu prijavu) od:
- imovine i imovinskih prava,
- kapitala,
- drugi dohodak po osnovi povrata doprinosa,
- drugi dohodak po osnovi razlike vrijednosti imovine i visine sredstava kojima je stečena,
- drugi dohodak po osnovi privremenih odnosno povremenih sezonskih poslova u poljoprivredi,
- dohodak koji se u poreznom razdoblju oporezuje u paušalnom iznosu;
2. porezne obveznike za koje Porezna uprava ne raspolaže podacima o njihovu ostvarenom dohotku u poreznom razdoblju, odnosno porezne obveznike koji su u poreznom razdoblju ostvarili oporezivi dohodak o kojem poslodavac, isplatitelj primitka ili sam porezni obveznik, ako mu je propisana obveza izvješćivanja, nije izvijestio Poreznu upravu u propisanom roku na propisanom izvješću.
Porezni obveznici mogu podnijeti obrazac za priznavanjem prava u posebnom postupku (Obrazac ZPP-DOH) i kako bi iskoristili propisana prava na umanjenje dohotka tj. radi priznavanja poreznih olakšica, temeljem dostave podataka kojima Porezna uprava ne raspolaže, a bitnih za utvrđivanje prava na:
- dio osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i/ili djecu,
- dio osobnog odbitka za utvrđenu invalidnost (vlastitu i/ili uzdržavanih članova uže obitelji i/ili djece),
- umanjenje poreza na dohodak od nesamostalnog rada po osnovi prebivališta i boravka na potpomognutom području I. skupine i području Grada Vukovara, a za koje podaci nisu upisani na poreznoj kartici, te
- dio osobnog odbitka za plaćene doprinose za zdravstveno osiguranje u tuzemstvu ili dana darovanja.
Obrazac ZPP-DOH podnose i porezni obveznici:
- koji žele preraspodijeliti dio osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i/ili djecu
- koji su platili porez na dohodak u inozemstvu te žele da im se uračuna u tuzemnu poreznu obvezu
- koji žele isplatu povrata više plaćenog poreza na određeni račun (ukoliko ih ima više) i
- nasljednici koji podnose godišnju poreznu prijavu u ime umrle osobe.
U svim tim slučajevima primijeniti će se poseban postupak uzimajući u obzir podatke navedene u obrascu.
Porezni obveznici koji su ostvarili dohodak u ili iz inozemstva
Kod poreznih obveznika koji su ostvarili dohodak u ili iz inozemstva, u posebnom postupku uzet će se u obzir podaci iz izvješća o ostvarenom dohotku i plaćenom porezu u inozemstvu. Ako porezni obveznici do roka propisanog za dostavu izvješća ili do roka za podnošenje obrasca za priznavanjem prava u posebnom postupku iz opravdanih razloga ne raspolažu dokazima o uplaćenom porezu u inozemstvu, a žele da im se uplaćeni porez u inozemstvu uračuna u tuzemnu obvezu poreza na dohodak, dužni su o tome izvijestiti Poreznu upravu u podnesenom obrascu za priznavanjem prava u posebnom postupku do kraja veljače.
Porezni obveznik je tada dužan dostaviti potvrdu inozemnog poreznog tijela ili za to ovlaštene osobe o uplaćenom porezu u inozemstvu, a najkasnije do 30. studenog tekuće godine za prethodnu godinu.
Ove odredbe primjenjuju se i na porezne obveznike koji nisu bili obvezni plaćati predujam poreza na dohodak u tuzemstvu tijekom poreznog razdoblja budući da su po osnovi primitka ostvarenog u ili iz inozemstva u tijeku poreznog razdoblja predujam poreza na dohodak iz tog primitka plaćali u inozemstvu.
Postupanje Porezne uprave u posebnom postupku
Porezna uprava obvezna je u posebnom postupku, na temelju evidencija i podataka kojima raspolaže, odnosno podataka koje je dostavio porezni obveznik, utvrditi poreznom obvezniku godišnji dohodak ostvaren u poreznom razdoblju te razliku poreza za uplatu ili za povrat, o čemu izdaje privremeno porezno rješenje.
Privremeno porezno rješenje Porezna uprava dostavit će poreznom obvezniku prema adresi njegova prebivališta ili uobičajenog boravišta iz službenih evidencija kojima raspolaže najkasnije do 30. lipnja tekuće za prethodnu godinu. Dostavom privremenog poreznog rješenja na navedenu adresu smatra se da je izvršena osobna dostava.
Protiv privremenog poreznog rješenja porezni obveznik može podnijeti prigovor najkasnije do 31. srpnja tekuće za prethodnu godinu, ako smatra da su podaci iz privremenog poreznog rješenja nepotpuni ili netočni.
Iznimno, porezni obveznici koji privremeno porezno rješenje zaprime nakon 30. lipnja, mogu prigovor podnijeti najkasnije 30 dana od dana primitka privremenog poreznog rješenja. Izjavljeni prigovor odgađa izvršenje privremenog poreznog rješenja do donošenja rješenja po prigovoru. O prigovoru odlučuje prvostupanjsko porezno tijelo u roku od 30 dana od dana zaprimanja prigovora.
Ako prvostupanjsko tijelo po podnesenom prigovoru, nakon provjere podataka iskazanih u privremenom poreznom rješenju, utvrdi da su prigovori opravdani, donosi porezno rješenje protiv kojeg nije dopuštena žalba, a porezna obveza utvrđena poreznim rješenjem smatra se konačno utvrđenom poreznom obvezom.
Osnova za izmjenu privremenog poreznog rješenja ne može biti propuštanje roka za podnošenje obrasca za priznavanje prava u posebnom postupku ili obrasca za pokretanje posebnog postupka, osim u slučaju opravdanih razloga (sukladno odredbama zakona kojim je uređen opći porezni postupak).
Ako prvostupanjsko tijelo po podnesenom prigovoru, a nakon izvršene provjere podataka iskazanih u privremenom poreznom rješenju, utvrdi da navodi iz prigovora nisu osnovani, donosi porezno rješenje kojim se odbija prigovor te se protiv takvog rješenja može izjaviti žalba u roku od 30 dana od dana dostave poreznog rješenja. Izjavljena žalba ne odgađa izvršenje poreznog rješenja. Porezni obveznik kojem je izvršeno zaduženje poreza obvezan je dužnu razliku uplatiti u roku od 15 dana od dana osobne dostave.
Za porezne obveznike koji ne podnesu prigovor na rješenje u predviđenom roku, obveza utvrđena privremenim poreznim rješenjem smatra se konačno utvrđenom poreznom obvezom te će Porezna uprava temeljem dostavljenih privremenih poreznih rješenja izvršiti zaduženje poreznih obveznika za utvrđenu razliku poreza za uplatu ili izvršiti povrat ako porezni obveznik ispunjava uvjete za povrat preplaćenog poreza. Porezni obveznik kojem je izvršeno zaduženje poreza obvezan je dužnu razliku uplatiti u roku od 15 dana od isteka roka za prigovor.
U slučaju provedbe posebnog postupka kojim je utvrđeno da razlike godišnjeg poreza na dohodak za uplatu ili povrat nema ili da bi troškovi utvrđivanja i naplate ili povrata poreza bili nerazmjerni naplaćenom porezu i prirezu, Porezna uprava neće poreznim obveznicima dostavljati privremeno porezno rješenje.
Povrat poreza prema rješenjima u posebnom postupku do kraja svibnja
Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2024. godine. Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja, objavila je Porezna uprava.
Povrati više plaćenog poreza i prireza za porezne obveznike iz redovnog postupka započet će tijekom lipnja 2024. godine.