Kanadska središnja banka, Banka Engleske, Banka Japana, Europska središnja banka, Banka Kraljevine Švedske i Švicarska narodna banka, zajedno s Bankom za međunarodna poravnanja, formirale su radnu skupinu za razmjenu iskustava s ciljem potencijalnog uvođenja digitalne valute u svojim zemljama.
Taj tim razmotriti će dosadašnje pokušaje uvođenja digitalnih valuta, analizirati ekonomske, funkcionalne i tehničke parametre takvog pothvata, a u tome će blisko surađivati s relevantnim ustanovama i forumima kao što su Odbor za financijsku stabilnost i Odbor za plaćanja i infrastrukturu financijskih tržišta.
Radnom skupinom središnjih banaka zajedno će upravljati Benoît Cœuré, voditelj Inovacijskog Huba Banke za međunarodna poravnanja, i Jon Cunliffe, zamjenik guvernera Engleske banke i predsjedatelj Odbora za plaćanja i infrastrukturu financijskih tržišta. Ostali članovi te radne skupine biti će više rangirani predstavnici svih središnjih banaka koje sudjeluju u tom projektu.
Banke su na razmišljanje o digitalnoj valuti snažno potaknute pojavom sličnih proizvoda raznih tvrtki iz privatnog sektora, od kojih je najviše medijske pozornosti privukla Facebookova Libra, te potencijalnim prijetnjama stabilnosti globalnog financijskog sustava do kojih može dovesti masovnija pojava nereguliranih digitalnih valuta.
Središnja banka Narodne Republike Kine već je emitirala vlastitu digitalnu valutu, a Amerikanci kažu da zasad ne rade ništa aktivno po tom pitanju, no da “drže oko” na događajima.
>>Bitcoin vs Libra: Koje su ključne razlike između dviju kriptovaluta
Digitalna valuta nije kripto-valuta
Za razliku od kripto-valuta kao što su bitcoin, ethereum i slične, kojima ne upravlja nikakvo središnje tijelo, digitalna valuta je digitalizirana verzija već postojeće valute, pod nadzorom središnje financijske ustanove na nekom području. Ono što im je zajedničko je tehnologija na kojoj se temelje: blockchain. To je digitalna “knjiga” međusobno nerazdvojivo uvezanih zapisa o transakcijama kojima se ne može manipulirati i kojima može pristupiti veći broj korisnika.
Kako će se stvari razvijati s digitalnim valutama, tek ćemo vidjeti. Neki analitičari predviđaju doba više-polarnog globalnog financijskog sustava, u kojem ćemo imati mnoštvo raznih digitalnih lite i kripto novčanica.