Beč ima prvu energetski samodostatnu tržnicu u Europi

Uz fotonaponsku elektranu Karmelitermarkt dobiva i sustav za skladištenje energije koji tržnici omogućuje da bude energetski samodostatna

40
Karmelitermarkt
Karmelitermarkt [Izvor: Grad Beč / Wien Energie - Christian Hoffer]

Jedna od najstarijih bečkih tržnica, Karmelitermarkt, ogledni je primjer inovativnog pristupa. Tržnica u 2. bečkom okrugu će instaliranjem fotonaponskog sustava i sustava za skladištenje energije postati prva energetski samodostatna tržnica u Europi.

U realizaciji projekta sudjeluju gradske tvrtka Wien Energie i gradski odjel za upravljanje tržnicama MA59 (Magistratsabteilung 59).

Poslovna zgrada tržnice opremit će se sustavom za autonomnu opskrbu električnom energijom koji će omogućiti napajanje tržnice tijekom nekoliko sati u slučaju većeg nestanka struje. Vršna snaga instaliranog sustava je oko 20 kilovata.

Karmelitermarkt je važna okosnica lokalne ponude. S vlastitim fotonaponskim sustavom i sustavom za skladištenje energije oslanjamo na lokalnu proizvodnju i neovisnost kad je u pitanju opskrba energijom, spajajući tehnološki napredak s vrijednostima ovdašnjih kupaca”, rekao je Peter Hanke, gradski vijećnik zadužen za gospodarstvo, financije i komunalne radove.

Bečke tržnice nisu simbol održivosti i regionalnosti samo zbog svojih visokokvalitetnih proizvoda. S energetski samodostatnom opskrbom ova tržnica dobiva ekološki prihvatljivu infrastrukturu i tako ponovno opravdava svoj ekološki imidž“, istaknula je gradska vijećnica zadužena za urbanizam i mobilnost Ulli Sima.

Inovativni projekt energetske samodostatnosti

Mogućnost skladištenja energije važan je element u energetskoj tranziciji. To je nužno kako bi se kompenzirala volatilnost obnovljivih izvora energije i omogućilo optimalno korištenje proizvedene električne energije. Skladište energije na Karmelitermarktu omogućuje tržnici da bude energetski samodostatna tako da u svakom trenutku može pristupiti električnoj energiji koju je sama proizvela. Tako da je ogledni primjer energetske tranzicije”, naglasio je Karl Gruber, direktor gradske energetske tvrtke Wien Energie.

Kao gradski ured zadužen za tržnice prihvaćamo svoju odgovornost u borbi protiv globalnog zatopljenja i ovim korakom dajemo svoj doprinos održivosti. Ovaj se projekt može smatrati početkom, a drugi će uslijediti uskoro”, najavio je direktor gradskog ureda MA59 Andreas Kutheil.

Fotonaponski sustav na Karmelitermarktu sastoji se od 44 modula i očekuje se da će godišnje proizvesti oko 15.300 kWh električne energije te uštedjeti oko 8 tona CO2. To otprilike odgovara potrošnji prilikom 80 vožnji automobilom od Beča do Bregenza (cestovna udaljenost oko 600 km).

Posebnost tržnice

Osim opskrbe tržnice u slučaju nestanka električne energije, sustav omogućuje priključenje dodatnih agregata. To znači da može podržati isporuku daleko više energije od kapaciteta fotonaponskog sustava i akumulatorske baterije od 15 kWh.

Karmelitermarkt je srce drugog bečkog okruga. Tržnica čija povijest seže do 1671. godine raspolaže s više od 80 štandova. Otvorena je svakog dana osim nedjelje i nudi raznolik izbor robe. Iako ponuda nije tako opsežna i egzotična kao na Naschmarktu, zajamčeno ćete pronaći nešto zanimljivo: od internacionalnih specijaliteta od sira do svježeg mesa, voća i povrća, kao i organskih delicija poput mliječnih proizvoda.