Za oduzeto zemljište u Maksimiru, Crkva dobiva 10 zamjenskih lokacija

Kao primjerena nadoknada za oduzeto zemljište u Maksimiru, Crkvi će osigurati deset lokacija za izgradnju crkava ukupne površine oko 5 hektara. Pet zamjenskih lokacija je u vlasništvu Grada, četiri su u vlasništvu privatnih osoba, a jedna je u mješovitom vlasništvu

55
stadion u Maksimiru
Stadion GNK-a Dinamo u Maksimiru [Izvor: HNK Dinamo]

Postignut je sporazum između Republike Hrvatske, Grada Zagreba i Katoličke crkve o imovinskom sporu starom 26 godina oko zemljišta na kojem je izgrađen stadion u Maksimiru. Crkva će odustati od zahtjeva za povrat nekretnina, a zauzvrat će dobiti deset drugih lokacija u Gradu Zagrebu za gradnju svojih objekata.

Potpisom dvaju sporazuma, između Države i Katoličke crkve te Države i Grada Zagreba, stvorit će se preduvjeti za obnovu stadiona.

“Realiziramo temeljni preduvjet za početak projekta izgradnje primjerenog stadiona za potrebe nogometnih utakmica Dinama i hrvatske reprezentacije”, rekao je predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Dogovoreno je da će Država i Grad osigurati Crkvi odštetu za imovinu koju su joj na području maksimirskog stadiona oduzele komunističke vlasti.

Na temelju činjenice da je Crkvi na području Maksimira oduzeto oko 30 hektara (300.000 četvornih metara) zemljišta, sporazumom je utvrđeno kako je primjereno kao nadoknadu Crkvi za to oduzeto zemljište osigurati lokacije za izgradnju deset crkava čija bi ukupna površina bila oko 50 tisuća četvornih metara, objasnio je ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.

Pet zamjenskih lokacija je u vlasništvu Grada, četiri su u vlasništvu privatnih osoba, a jedna je u mješovitom vlasništvu. Sporazumom između Vlade i Grada Zagreba utvrdit će se kako riješiti lokacije koje su u vlasništvu Grada. Te lokacije će se nadomjestiti drugim lokacijama koje su u vlasništvu Države.

“Proces rješavanja imovinsko-pravnih odnosa neće kočiti proces izgradnje maksimirskog stadiona”, naglasio je ministar Bačić. Privatni vlasnici će biti isplaćeni nakon procjene vrijednosti zemljišta.

Gradonačelnik grada Zagreba Tomislav Tomašević rekao je kako je sporazum upućen na Gradsku skupštinu: “Očekujem da se on izglasa sljedećeg tjedna i nakon toga Grad kreće sa studijom izvodljivosti, arhitektonsko-urbanističkim natječajem i daljnji koracima za izgradnju stadiona u Maksimiru”.

Studija izvodljivosti će odrediti kakvi se dodatni sadržaji mogu graditi na maksimirskom zemljištu – hotel, javna garaža, trgovačko-poslovni centar… – kako bi uz te dodatne sadržaje privatni investitor, bez novca iz gradskog proračuna – mogao izgraditi novi stadion tedobit pravo građenja ili koncesiju na zemljište na 30 do 50 godina”, objasnio je zagrebački gradonačelnik.

Posljednja velika rekonstrukcija stadiona u Maksimiru dogodila se 1998. kada je srušena stara sjeverna tribina i izgrađena nova, kako bi se dobio stadion koji može primiti 60.000 ljudi. Nakon godinu dana radovi su obustavljeni i nedovršeno zdanje s vremenom je počelo propadati.