Predsjednik Vlade Andrej Plenković, gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević i zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša potpisali su tripartitni sporazum kojim je okončan 27 godina star spor oko zemljišta na kojem je izgrađen stadion u Maksimiru. Crkva će odustati od zahtjeva za povrat nekretnina, a zauzvrat će dobiti deset drugih lokacija u Gradu Zagrebu za gradnju svojih objekata. Grad Zagreb postaje pak jedini vlasnik zemljišta na kojem je izgrađen Stadion Maksimir. Time je ostvaren ključan preduvjet za izgradnju novog maksimirskog stadiona.
Na temelju činjenice da je Crkvi na području Maksimira oduzeto oko 30 hektara (300.000 četvornih metara) zemljišta, sporazumom je utvrđeno kako je primjereno kao nadoknadu Crkvi za to oduzeto zemljište osigurati deset lokacije za izgradnju crkava ili drugih crkvenih prostora čija bi ukupna površina bila oko 50 tisuća četvornih metara.
Pet zamjenskih lokacija je u vlasništvu Grada, četiri su u vlasništvu privatnih osoba, a jedna je u mješovitom vlasništvu. Riječ je o katastarskim česticama u Botincu, Svetoj Klari/Podbrežje, Jakuševcu, Blatu, Jelkovcu/Sopnici, Sesvetskim Selima, Sesvetskom Kraljevcu, Kajzerici, Španskom – zapad i Trnjanskoj Savici. Sporazumom između Vlade i Grada Zagreba utvrdit će se kako riješiti lokacije koje su u vlasništvu Grada. Te lokacije će se nadomjestiti drugim lokacijama koje su u vlasništvu Države. Privatni vlasnici će biti isplaćeni nakon procjene vrijednosti zemljišta.
“Nadbiskupija je izvršila svoju obvezu zajedno s kanonicima. Sada ostaje obveza Vlade da ovaj sporazum provede, a na poseban način Grada Zagreba da omogući da se što jednostavnije, u roku od dvije godine, može pristupiti izgradnji tih objekata koji su potrebni”, rekao je nadbiskup Kutleša.
“Grad Zagreb u ovom trenutku izrađuje studiju izvodljivosti koja će definirati sadržaje uz sami stadion kao što su trgovački sadržaji, poslovni prostori, hotel, garaža… Upravo će ti komercijalni prostori omogućiti održivost, budući da smatramo da se stadion Maksimir može izgraditi primarno privatnim kapitalom, odnosno bez sredstava iz gradskog proračuna”, rekao je gradonačelnik Tomašević. “Istovremeno, Vlada RH i Grad Zagreb obvezuju se da će osigurati preduvjete za izgradnju deset crkava ili drugih objekata Katoličke crkve u Zagrebu.”
Nakon što bude završena studija izvodljivosti, a to bi trebalo biti do svibnja, slijedi raspisivanje međunarodnog natječaja urbanističkog natječaja. Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet rekao je u emisiji Radio Sljemena “Zagrebi po Zagrebu” da će taj natječaj biti podijeljen u dva stupnja: prvim će se iskristalizirati neka dispozicijska rješenja – pozicija stadiona, garaže, terena – a onda će se odabrati pet najboljih radova koji će ići u “finiji dizajn”. Korlaet je dodao da očekuje veliki odziv na natječaj i “rješenja koja će postati landmark grada”.