Od utorka se ponovo odlaže otpad na Jakuševcu

Sindikat upozorava da se otpad sada odlaže na plohi koja se nalazi na mjestu prvog odrona. "Insistiramo da nam netko potvrdi da je to sigurno mjesto za rad naših djelatnika", rekao je glavni sindikalni povjerenik Novog sindikata Čistoće

48
odlagalište otpada Jakuševac
[Ilustracija: Pixabay]

U novom odronu otpada koji se desio na Jakuševcu u 6.40 u ponedjeljak ozlijeđena su trojica radnika. Jedan od njih u nesreći je izgubio ruku. Teško ozlijeđeni radnim prevezen je u KBC Zagreb, dok su ostala dvojica zadobila lake ozljede i bili su u stanju šoka, ali su pušteni na kućnu njegu.

„Pedesetdevetogodišnji muškarac izgubio je lijevu nadlakticu, ima tri slomljena rebra s lijeve strane te kompresivnu frakturu torokalnog kralješka. Riječ teškim tjelesnim ozljedama koje u ovom trenutku nisu opasne po život, ako ne dođe do komplikacija zbog razvoja nekih procesa na plućima zbog kontuzije pluća i eventualne infekcije. Budan je i pri svijesti, komunikativan i hemodinamski stabilan”, rekao je pročelnik Klinike za intenzivnu medicinu KBC-a Slobodan Mihaljević.

Odvoz otpada na Jakuševac je odmah privremeno obustavljen, a Sajmišna cesta zatvorena je za promet. Novi odron dogodio se nekoliko tjedan nakon prvog, u kojem srećom nije bilo ozlijeđenih.

Odlaganje otpada na Jakuševcu ponovo je krenulo u utorak ujutro, kako su već u ponedjeljak najavili Državni inspektorat te gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević. Otpad se odlaže na lokaciji koja je udaljena od one na kojoj se desio odron.

“Prema našim informacijama, djelatnici Čistoće krenuli su u odlaganje otpada na deponij Jakuševec na plohi 6. Ta ploha se nalazi tamo gdje je bio prvi odron. Mi inzistiramo da nam netko potvrdi da je to sigurno mjesto za rad naših djelatnika, ali još nismo dobili tu potvrdu, a poslodavac i dalje inzistira da se otpad tamo odlaže”, kazao je za HRT Pavao Barbarić, glavni sindikalni povjerenik Novog sindikata Čistoće. “Našim radnicima ne preostaje ništa drugo nego izvršavati posao onako kako nalaže poslodavac.”

Tomislav Tomašević je na izvanrednoj konferenciji za novinare u ponedjeljak poslije podne rekao da se čuo s članom obitelji ozlijeđenog radnika. Izrazio je žaljenje i ponudio svu pomoć Gradske uprave i gradskih poduzeća i ozlijeđenom radniku Čistoće i cijeloj obitelji.

Tomašević je istaknuo da mjerenja nisu pokazala prekogranične vrijednosti nisu pokazale prekogranične vrijednosti sumporovodika, amonijaka i merkaptanima (spojevi ugljika, vodika i sumpora), plinova koji imaju neugodne mirise, te da nema izravne ugroze za zdravlje građana. Na Jakuševcu se cijelo vrijeme mjeri kvaliteta zraka, no nakon nesreće je Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” postavio i dodatnu mobilnu mjernu stanicu i najavljeno je da će kontinuirano obavještavati javnost o rezultatima mjerenja. Grad je angažirao i neovisnog sudskog vještaka da istraži sve okolnosti koje su dovele do odrona smeća.

Gradonačelnik Tomašević rekao je kako Jakuševac nije samo odgovornost Grada već i Države , pa je zatražio hitan sastanak u Vladi kako bi se utvrdilo što treba učiniti da bi se zatvorilo najveće odlagalište otpada u Hrvatskoj.

„Rješenje moramo naći svi zajedno. Tražimo hitan sastanak s Vladom kako bi se utvrdilo što sve treba učiniti da se zatvori odlagalište Jakuševac. Dvadeset godina su bila obećanja da će se odlagalište zatvoriti, a to se nije dogodilo. Mi radimo sve što možemo kako bismo ga što prije zatvorili. Al to nije odgovornost Grada, nego isto tako i Države. S obzirom na Nacionalni plan gospodarenja otpadom insistiramo da što hitnije zajedno nađemo rješenje da se odlagalište zatvor i da se napravi novi Centar u Resniku”, rekao je Tomašević.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković odgovorio mu je da”onaj tko preuzme odgovornost za Grad, mora u Gradu nešto napraviti”.

U kasnijem telefonskom razgovoru s predsjednikom Vlade gradonačelnik Tomašević naveo je da želi razgovarati o tri ključne pitanja oko Jakuševca, a to su financiranje zatvaranja, lokacija i uloga Zagrebačke županije.

„Kada se početkom godine usvajao Nacionalni plan gospodarenja otpadom, mi smo u javnoj raspravi službeno, kao Grad Zagreb, tražili da taj Centar za gospodarenje otpadom bude amo za Grad Zagreb, da ne bude zajednički sa Zagrebačkom županijom. Zašto? Zato što je upravo to jedan od razloga zašto se 20 godina Centar nije izgradio. Mi se ne slažemo s time da četvrtina miješanog komunalnog otpada koja bi odlazila u to postrojenje dolazi s područja Zagrebačke županije, a postrojenje se nalazi u Gradu Zagrebu. To je nešto o čemu želimo razgovarati na razini Vlade da se konačno razriješi”, objasnio je Tomašević.