Plenković: Tražit ćemo odgovornost svih članova Uprave INA-e

Na telefonskoj sjednici Vlade u ožujku 2020. godine u upravu INA-e predloženi su Barbara Dorić, Darko Markotić i Niko Dalić. Uz njih su u Upravi predsjednik Uprave Sándor Fasimon te Ákos Székely i Zsolt Pethő

24
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković [Izvor: vlada.hr]

Predsjednik Vlade Andrej Plenković nakon sastanka vladajuće koalicije najavio je da će zbog afere s preprodajom plina oštro prosvjedovati i zatražiti odgovornost svih članova Uprave INA-e, i hrvatskih i mađarskih – dakle, i onih koji su u Upravu predloženi uz njegov blagoslov na telefonskoj sjednici Vlade u ožujku 2020. godine. To su Barbara Dorić, Darko Markotić i Niko Dalić. Uz njih su u Upravi predsjednik Uprave Sándor Fasimon te Ákos Székely i Zsolt Pethő. Plenković je rekao da će tražiti i promjene u načinu upravljanja kompanijom.

Plenković: Mi smo izrazito nezadovoljni!

“Mi smo izrazito nezadovoljnji da Uprave INA-e nije vidjela da se ovo događa. Ovaj slučaj pokazuje da je model upravljanja INA-om loš. Prvo, što ta lista ovlasti za dopuštena odobrenja izbjegava u pojedinim situacijama nadležnosti koje bi u nekom drugom trgovačkom društvu, bilo ono državno ili privatno, imali članovi uprave toga društva. To ne oslobađa od odgovornosti one koji su članovi uprave da im se u njihovoj hijerarhiji ispod dogodi ovakav slučaj. Mi ćemo zbog toga zatražiti odgovornost svih članova Uprave INA-e. I predsjednika Uprave, i hrvatskih i mađarskih članova uprave. I to bez ikakvih dilema. Tražit ćemo da u razgovorima s drugim većinskim dioničarima, a to je MOL, krenemo u razgovor o promjeni načina upravljanja INA-om”, rekao je Plenković.

Bit će zanimljivo pratiti potencijalne pregovore u kojima bi nasuprot predstavnika Vlade u normalnim okolnostima trebao biti predsjednik Uprave MOL-a Zsolt Hernadi koji je u Hrvatskoj pravomoćnom presudom Vrhovnog suda osuđen na dvije godine zatvora zbog primanja mita.

Komentirajući moguću smjenu članova Nadzornog odbora, Plenković je rekao kako sada najveća odgovornost leži na upravi i onome tko je napravio kazneno djelo. Plenković ponavlja kako je djelo otkriveno zahvaljujući Uredu za sprečavanje pranja novca, iako su zapravo banke bile te koje su prve upozorile na sumnjive transakcije, a Ured je na to regairao jer je, jednostavno, morao reagirati.

Plenković ponavlja kako je od prvog znaka da se događa nešto neobično, prije pet mjeseci, sve bilo pod kontrolo. Pohvalio se kako je već danas određeni iznos s računa jedne od osoba umiješanih u ovaj slučaj, oko 450 milijuna kuna, uplaćen u državni proračun.

Nije baš savim jasno zašto je novac uplaćen u državni proračun, a ne na neki poseban  račun dok se slučaj ne razjasni. Prema dosadašnjim informacijama, oštećena je INA, a ne državni proračun.

Pohvalio se Plenković i potporom parlementarne većine Vlada: “Jasna, čvrsta, nedvojbena potpora svih članova i članica parlamentarne većine Vladi, stabilnosti koalicije i daljnjim aktivnostima u pronalaženju rješenja za ključne izazove hrvatskog društva u ovom trenutku, a to su izazovi energetske krize, suzbijanja inflacije, pomoći građanima i gospodarstvu”.

Nadzorni odbor se pere od dogovornosti

Nadzorni odbor INA-e na izvanrednoj sjednici utvrdio je da su za trgovinu bivši direktor Sektora za trgovinu prirodnim plinom osumnjičeni Damir Škugor i njegovi podređeni jasno prekršili interna pravila i procedure. Škugor nije imao pravo potpisivati ugovore s fiksnom ili varijabilnom cijenom na razdoblje  duže od jedne godine. Bio je dužan te ugovore dati na znanje upravi i svojim nadređenima na odobrenje, što on nje učinio. Nadzorni odbor zatrađio je i vanjsku reviziju ugovora o prodaji i kupnji plina.