Ove godine nema povećanja paušalnog poreza za iznajmljivače

Privatni smještaj nam je izuzetno bitan, on čini više od polovine ukupnih smještajnih kapaciteta u Hrvatskoj. Također, više od polovine svih noćenja ostvaruje se u tom kontekstu, rekla je Monika Udovičić iz Ministarstva turizma

77
[Foto: Točka na i media]

Vlada za sada ne razmišlja o povećanju paušalnog poreza za iznajmljivače u turizmu, poručila je Monika Udovičić, ravnateljica Uprave za sustav turističkih zajednica, kategorizaciju i pravne poslove Ministarstva turizma i sporta gostujući na HRT-u.

“Možemo reći svim iznajmljivačima da u ovom trenutku mogu biti mirni i da naš smjer razvoja turizma ne gleda u tom smjeru. Privatni smještaj nam je izuzetno bitan, on čini više od polovine ukupnih smještajnih kapaciteta u Hrvatskoj. Također, više od polovine svih noćenja ostvaruje se u tom kontekstu i vrlo je važno, ako govorimo o održivom turizmu, da turizam pomogne da svi iznajmljivači koji žive od toga i koji iznajmljuju objekt u svojoj blizini ili svojoj kući mogu nastaviti živjeti od toga u svojoj sredini”, kazala je Udovičić.

Ministarstvo financija donijelo pravilnik minimum i maksimum turističkog paušala odnosno poreznog paušala.

“Jedinice lokalne samouprave određuju u konačnici njegovu visinu. On može iznositi od 150 do 1500 kuna po krevetu godišnje. Jedinica lokalne samouprave tu odluku mora donijeti do 15. prosinca za narednu godinu. U prosjeku ti paušali iznose 400, 500 kuna godišnje po krevetu i u ovom trenutku, pogotovo za ovo godinu, u tom kontekstu se ništa ne mijenja”, objasnila je Udovičić.

No, dodala je kako “trebamo razmišljati o onim destinacijama koje su preopterećene i što u tom kontekstu napraviti”.

“Na europskoj razini se raspravlja što napraviti s privatnim smještajem pogotovo u destinacijama koje su preopterećene i gdje nedostaje stanova za redoviti najam odnosno stanova za stanovanje. Zato što se mnogi izdaju upravo za turizam. U tom kontekstu provela se rasprava o tome kako to usuglasiti to.”

Barbara Marković, predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja, kazala je da bilo kakvo povećanje paušalnog porezna nije dobrodošlo.

“U Splitu je taj porez povećan maksimalno s 46 eura za povijesnu jezgru do 200 eura. Naravno prva reakcija iznajmljivača je bila dosta razočaravajuća, zato što smatramo da nije problem povisiti cijene kada unutar cijene možemo u destinaciji pružiti dugotrajniju sezonu i kvalitetniji sadržaj. Iznajmljivači dosta toga investiraju u smještaj da bi uopće krenuli u posao koji treba održavati, a sve cijene su nam se strašno povećale”, rekla je Marković.

“Sada trebamo odraditi dobru i kvalitetnu sezonu, što ja vjerujem da hoćemo. Međutim, problem su konkurente zemlje, među kojima se spominje i Albanija kao zemlja gdje možete apartman dobiti za 70 posto cijene apartmana u Splitu, a da ne spominjem ugostiteljske usluge koje su dosta jeftinije”, upozorila je predsjednica Hrvatske Udruge obiteljskog smještaja.