U 2022. u Hrvatskoj su proizvedene 1.844.382 tone komunalnog otpada što je rekordna količina ukupno nastalog komunalnog otpada otkako se prate podaci o komunalnom otpadu (razdoblje od 1995. do 2022.), podaci su iz Izvješća o komunalnom otpadu za 2022. godinu kojeje objavilo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.
Stopa odvojeno sakupljenog komunalnog otpada (sve vrste komunalnog otpada osim miješanog komunalnog otpada) iznosila je 46 posto odnosno odvojeno je sakupljeno 844.387 tona. Stopa je u stalnom porastu, iako je u posljednje dvije godine rast usporen.
Izvješće se temelji na podacima iz prijava obveznika u Informacijski sustav gospodarenja otpadom i dodatnih procjena.
U odnosu na prethodnu, 2021. godinu količina nastalog komunalnog otpada povećana je za 4 posto. Uzroci leže u porastu vrijednosti gospodarskih pokazatelja, a posebno u značajnom porastu turističkog prometa. Turizam je u 2022. generirao 181.642 tone komunalnog otpada, što je također najveća izračunana vrijednost do sada.
Godišnja količina komunalnog otpada proizvedenog otpada po stanovniku iznosila je 474 kilograma, što je još jedan rekord za promatrano razdoblju od 1995. do 2022. godine. Osim većoj količini nastalog komunalnog otpada, navedeno se može pripisati korištenju podataka o broju stanovnika iz popisa provedenog 2021. godine. Taj broj je znatno niži od procjena broja stanovnika Eurostata koje su korištene u prethodnim godinama, a temeljile su se na prethodnom popisu stanovnika.
Stopa odvojeno sakupljenog komunalnog otpada (sve vrste komunalnog otpada osim miješanog komunalnog otpada) iznosila je 46 posto odnosno odvojeno je sakupljeno 844.387 tona. U 2021. godini stopa odvojeno sakupljenog komunalnog otpada iznosila je 43 posto, tako da se nastavlja trend njenog rasta iz prethodnih godina. No, u posljednje dvije godine dinamika rasta je nešto sporija, što je posljedica nečistoća koje su značajno prisutne u odvojeno sakupljenom otpadu, posebice u biootpadu, koji se u tom slučaju kategorizira kao miješani komunalni otpad.
U 2022. godini oporabljeno je 634.018 tona komunalnog otpada pa je stopa oporabe iznosila 34 posto. Najveće stope oporabe bilježe se za Međimursku županiju (55 %), Koprivničko-križevačku županiju (50 %) i Varaždinsku županiju (47 %), dok su županije sa najnižim stopama oporabe i dalje Ličko-senjska (22 %), Dubrovačko-neretvanska (24 %) i Splitsko-dalmatinska županija (25 %).
Reciklirano je 630.882 tona otpada (recikliranje uključuje i kompostiranje i anaerobnu digestiju). Stopa recikliranja jednaka je stopi oporabe, odnosno iznosi 34 posto, što je za 3 postotna boda više nego u 2021. godini. Usprkos kontinuiranom povećanju, još uvijek nije dostignut cilj koji sukladno članku 54. Zakona o gospodarenju otpadom i Okvirnoj direktivi o otpadu postavljen na 50 posto.
Tijekom 2022. na odlagalištima je završilo 1.024.808 tona komunalnog otpada. Stopa odloženog komunalnog otpada u 2022. iznosi 56 posto i za dva postotna boda manje je u usporedbi sa stopom iz 2021. godine. Tijekom 2022. komunalni otpad odlagao se na 80 odlagališta otpada.
Pored 56 posto odloženog i 34 posto oporabljenog komunalnog otpada, 9 posto komunalnog otpada je upućeno u postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada (MBO postrojenja), dok je preostalih jedan posto obrađen nekim od ostalih postupaka predobrade (miješanje, prepakiravanje…), privremeno uskladišten ili pripada dijelu procijenjenih količina za neobuhvaćeni dio stanovništva kojima se nije moglo utvrditi postupanje.
Uz porast stope odvajanja komunalnog otpada zadovoljavajuće kvalitete odnosno čistoće, nužno je nastaviti ulaganja u dodatni razvoj sustava gospodarenja posebnim kategorijama otpada te poboljšanje postojeće i izgradnja dodatne infrastrukture za obradu sakupljenog otpada (postrojenja za sortiranje, postrojenja za obradu odvojeno prikupljenog biootpada, postrojenja za obradu reciklabilnog otpada i dr.).
>>Gospodarenje otpadom: Nedostatak infrastrukture i jogunasti korisnici