Zagrepčani mogu uz pomoć aplikacije “Sunčani potencijal – Idejno rješenje” nastale u suradnji Grada Zagreba i Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) izračunati isplati li im se ulaganje u solarne elektrane na krovovima obiteljskih kuća.
Aplikacija je namijenjena onima koji žele izgraditi sunčanu elektranu na vlastitoj nekretnini. Ona omogućuje građanima i da naprave besplatno idejno rješenje za solarnu elektranu (što bi inače trebalo platiti projektantu), a zatim i da pošalju cijelu dokumentaciju HEP-u radi provjere mogućnosti priključenja te solarne elektrane.
“Sunčani potencijal – Idejno rješenje” nastavak je prethodne faze alata “Sunčani potencijal – Informativni izračun” koja je omogućavala preliminarni izračun osnovnih parametara sunčane elektrane.
Aplikaciju su u utorak na konferenciji za novinare predstavili zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević i zamjenici gradonačelnika Danijela Dolenec i Luka Korlaet u društvu ravnatelja REGEA-e Julija Domca.
Na korisničkom iskustvu još treba poraditi
Korištenje ove aplikacije je prvi korak u procesu izgradnje solarne elektrane za kućanstvo, no da biste ju pronašli na webu potrebno je malo se potruditi. No, mi smo za vas odradili taj korak.
Prvo što trebate napraviti jest otići na link “Sunčani potencijal” koji se nalazi u sklopu Energetskog info centra Grada Zagreba. Tu je potrebno izabrati “Sunčani potencijal – idejno rješenje”. Klik vas vodi na stranicu na kojoj je potrebno na samom njezinom dnu izabrati opciju “Izrada idejnog rješenja”.
To će vas odvesti na stranicu sustava e-Građani gdje je potrebno izabrati vjerodajnicu putem koje ćete se ulogirati u NIAS sustav. Kad se prijavite, klik na “Izrada idejnog rješenja” odvest će vas na Službene stranice Grada Zagreba unutar sustava e-Građani. U izborniku s lijeve strane potrebno je odabrati “Sunčani potencijal”.
Nakon toga možete birati između dvije opcije: “Predajte zahtjev” ili “Pregled predanih zahtjeva”.
Povrat investicije za 10 godina
Tomašević se nada da će aplikacija biti poticaj građanima da se aktivnije uključe u zelenu tranziciju. “Željeli smo da građani izračunaju koliko bi solarnih panela trebalo postaviti, koliko bi oni koštali i u kojem roku bi im se ta investicija isplatila, kako ne bi samo imali obnovljive izvore energije na svom krovu i tako dali svoj doprinos borbi protiv klimatskih promjena, nego i da uštede na troškovima energije”, istaknuo je Tomašević.
Dodao je kako je “povrat investicije u gradu Zagrebu s današnjim cijenama električne energije, 10 godina, uz prosječan životni vijek sunčane elektrane od 25 godina”.
“Putem aplikacije građani dobivaju informaciju može li postaviti sunčana elektrana na njihov krov, kolika joj je cijena, trošak i proizvodnost, koliki će dio energije za vlastite potrebe nadomjestiti… Automatski se dobiva i idejno rješenje, čime se štede određena financijska sredstva te se može krenuti u realizaciju projekta”, objasnio je ravnatelj REGEA-e Julije Domac. Istaknuo je da takvo rješenje nema niti jedan drugi grad u Hrvatskoj.
U ožujku izdano 200 novih elektroenergetskih suglasnosti
“Građani već koriste aplikaciju pa je u ožujku izdano 200 novih elektroenergetskih suglasnosti i danas smo na području grada Zagreba na oko 2,5 MW instaliranog potencijala sunčanih elektrana, s vrlo jasno zadanom dinamikom da iduće godine u ovo vrijeme budemo na više od 49 MW”, rekao je Domac.
Tomašević se pohvalio dosadašnjim rezultatima u postavljanju sunčanih elektrana na gradske krovove, prije svega na krovove javnih zgrada: “Grad Zagreb je nekoliko godina povećao dvadeset puta svoj potencijal solarnih panela na krovovima javnih zgrada”.
Građani u aplikaciji mogu provjeriti i koliki je potencijal instaliranja sunčeve elektrane na krovu neke višestambene zgrade, no u Hrvatskoj je iskorištavanje sunčane energije u takvim zgradama još uvijek problem.
Za razliku od Europe, gdje se u tu svrhu mogu osnovati stambene zadruge, u Hrvatskoj se solari mogu koristiti tek za napajanje zajedničkih prostora u zgradama, što investiciju čini neisplativom. Upitno je ima li država volje to promijeniti.
>>Sve što biste trebali znati o kućnoj solarnoj elektrani na vlastitom krovu