Sve više tvrtki morat će izvještavati o održivosti, detaljno prikazati prihode, kapital i operativne troškove u kontekstu aktivnosti koje jesu ili nisu prihvatljive za okoliš, istaknuto je na konferenciji “Podržimo održivo” koju je organizirala Hrvatska gospodarska komora (HGK).
Naime, 5. siječnja ove godine na snagu je stupila Direktiva o korporativnom izvješćivanju o održivosti (Corporate Sustainability Reporting Directive / CSRD) kojom se moderniziraju i jačaju pravila o društveno-ekološkim informacijama o kojima poduzeća moraju izvještavati.
Prema novoj regulativi sva velika trgovačka društva sa sjedištem u Europskoj uniji te sva srednja i mala trgovačka društva uvrštena na uređena tržišta (iznimka su mikropoduzeća) moraju objaviti što smatraju potencijalnim rizicima i mogućnostima koji proizlaze iz društveno-ekoloških izazova te o utjecaju svojih aktivnosti na ljude i okoliš. Obveza vrijedi i za podružnice kompanija sa sjedištem izvan EU koje posluju u Uniji.
“Velika novost koju donosi direktiva je standardiziranje informacija o kojima će obveznici izvještavati. Znatno se proširuje i broj obveznika”, rekla je na konferenciji Ana Zorić, ravnateljica Uprave za gospodarstvo i financijski sustav Ministarstva financija.
Standardizacija znači da će izvješća ubuduće biti usporediva. Danas je dionicima otežana mjerljiva usporedba izvještaja o održivosti jer se objavljene informacije uvelike razlikuju u mnoštvu standarda i okvira izrade izvještaja. Smisao CSRD-a je odgovoriti na ovaj izazov uspostavljanjem standardnih ESG zahtjeva za izradu izvještaja koji zadovoljavaju potrebe svih dionika.
Nova pravila osigurat će da ulagači i drugi dionici imaju pristup informacijama koje su im potrebne za procjenu učinka poduzeća na ljude i okoliš, a ulagačima će se omogućiti da procijene financijske rizike i mogućnosti koji proizlaze iz klimatskih promjena i drugih pitanja održivosti. Troškovi izvješćivanja za poduzeća će se srednjoročno i dugoročno smanjiti usklađivanjem informacija koje treba dostaviti.
Osim što uvodi detaljnije zahtjeve za izvještavanje i standardizaciju podataka sadržanih u izvješću, Direktiva također zahtijeva reviziju (provjeru) prijavljenih informacija te da poduzeća digitalno “označe” prijavljene informacije, tako da budu strojno čitljive i da se unose u jedinstvenu europsku pristupnu točku.
Prva izvješća prema novim pravilima morat će podnijeti oko 11.700 kompanija koje su bile obvezne podnositi izvješća i prema dosadašnjim pravilima. Izvješća će se podnositi u 2025. a odnosit će se na 2024. godinu.
Prema Računovodstvenoj direktivi iz 2013. velika poduzeća u EU su ona koja prelaze dva od tri od sljedeća kriterija:
- imaju 250 ili više zaposlenih tijekom financijske godine,
- imaju ukupnu aktivu od 20 milijuna eura iii veću
- imaju ukupan prihod od 40 milijuna eura ili veći.
Kada je riječ o trgovačkim društvima iz trećih zemalja, izvješća o održivosti morat će dostaviti sva društva koja u EU-u ostvaruju 150 milijuna eura neto prihoda i imaju barem jedno društvo kćer ili podružnicu u EU-u koja ispunjava gore navedene uvjete.
Drugi rok za usklađivanje vrijedi za više od 38 tisuća ostalih velikih poduzeća (onih koja nisu bila obveznik prema aktualnoj direktivi) – za njih će se CSRD primjenjivati od siječnja 2025. godine, s prvim izvještajima u 2026. godini.
Treći rok za usklađivanje imat će mala i srednja poduzeća (MSP), isključujući mikro poduzeća – za njih će se CSRD primjenjivati od siječnja 2026. s prvim izvješćima u 2027. godini.
Četvrti rok za usklađivanje imat će poduzeća iz trećih zemalja – za njih će se CSRD primjenjivati od siječnja 2028. a izvješća će biti objavljena u 2029. godini.
Održivost će biti ključan faktor i kod procjene kreditne sposobnosti, istaknuo je predsjednik HGK Luka Burilović.Naime, nova regulativa traži da kreditne institucije kod procjene kreditne sposobnosti u obzir uzimaju i ESG rizike. ESG rating je ocjena koja se dodjeljuje organizaciji temeljem njezinog pristupa okolišu (Environment) i društvu (Social) te usvojenim praksama upravljanja (Governance).
Burilović je podsjetio da je HGK pokrenuo jedinstvenu nacionalnu metodologiju mjerenja održivih praksi, putem koje tvrtke mogu pratiti svoj napredak i dobiti uvid u potencijalne rizike. Dodao je kako se procjenjuje da bi digitalna rješenja mogla smanjiti globalne emisije do 2050. za čak 20 posto “kada govorimo o energiji, sirovinama i mobilnosti”.
>>HGK predstavio ESG rating – model ocjenjivanja održivih praksi tvrtki