Obitelj Jerkov otvorila je u Otočcu prvu hrvatsku Tvornicu organskog gnojiva od sirove ovčje vune “Eko Lika Greennovation”. Investicija u pogon vrijedna je oko 400.000 eura, a od Ministarstva poljoprivrede dobili su certifikat da njihov proizvod zadovoljava EU propise za organska gnojiva. Gnojivo se na tržište plasira pod imenom Woolee.
Tvornica posluje u sklopu tvrtke Fema d.o.o. čija je vlasnica Dragica Jerkov. U pogonu će se u početku moći obraditi 120 tona vuna godišnje i to od ovaca pasmine pramenka, a plan je proširiti pogon strojevima koji će moći obrađivati vunu svih šest pasmina ovaca koje se uzgajaju u Hrvatskoj.
Tvornica će još neko vrijeme raditi samo s vunom otkupljivanom od ličkih ovčara, a plan je proširiti otkup i na područje Zadra i Slavonije. Dragičin suprug Željko, bivši košarkaški reprezentativac, rekao je kako će širenje otkupa ovisiti i o istraživanjima kvalitete vune drugih pasmina, jer da je udio dušika u vuni pramenke od 12 do 12,5 posto, a čini se da druge pasmine u tom postotku bitno zaostaju, piše Poslovni dnevnik.
U Hrvatskoj na godinu ostriže i odbaci u prirodu oko 1.300 tona vune, od čega u Ličko senjskoj i Zadarskoj županiji oko 440 tona.
Dragica Jerkov ističe da su peleti od ovčje vune kvalitetniji i od stajskog i umjetnog gnojiva. U odnosu na tradicionalno eko stajsko gnojivo s oko 5% dušika, udjel dušika u gnojivu od vune iznosi 9,5 – 12,5 posto te ima 5 posto kalija. Peleti Woolee hrane biljku po tri mjeseca, a nakon toga kao prašina podižu volumen zemlje i time ju prozračuju, pa se ona lakše obogaćuje kisikom. Osim toga su hidroskopični i uz njihovu primjenu za uzgoj biljaka treba oko 20 posto manje navodnjavanja.
U pogonu koji će voditi Dragičin i Željkov sin Ante sada radi 20 osoba, a do kraja godine trebalo bi se zaposliti još 12 radnika. Zapošljavanje bi se trebalo nastaviti i iduće godine, jer bi trebao biti montiran novi stroj koji će udvostručiti kapacitete.
Za pokretanje posla s gnojivom iz ovčje vune presudan je bio Dragičin susret s Mary Ann Rukavina Cipetić. Ona je 2016. godine od EU dobila nagradu za zbrinjavanje vune u prirodi. No stvar je ostala samo na ideji koju je Dragica, uz njezinu suglasnost, u periodu korone počela i provoditi. Projekt Eko Lika Greennovation podržala je i Ličko-senjska županija uvrstivši ga u svoje strateške projekte.
Osim kao bivši košarkaš Jugoplastike i reprezentativac, Željko Jerkov je poznat kao poduzetnik: bivši vlasnik poznate splitske pizzerije i zastupanje talijanskog proizvođača kuhinja Scavolinija za područje bivše Jugoslavije. Jerkov je, naime, nakon Jugoplastike igrao za Scavolini iz Pesara, a uspješna sportska suradnja prerasla je u poslovnu.