Prema podacima Financijske agencije INA d.d. najuspješnija je tvrtka po prihodima i neto dobit u Gradu Zagrebu u 2022. godini. Uz prihode koji premašuju 35 milijardi kuna, INA je ostvarila neto dobit veću od 1,83 milijarde kuna. INA je znatno uvećala dobit prihode i dobit u odnosu na prethodnu godinu kada je prihodovala 22,3 milijarde kuna dok je dobit bila manja od 600 milijuna kuna, piše Jutarnji list.
Rezultat je to činjenice da su iz energetske krize profitirale kompanije koje imaju rafinerije, dok su klasični distributeri nafte i naftnih derivata zbog intervencije Vlada u tržišne cijene goriva (ograničenje marži) imali jako tešku godinu.
INA je lani zapošljavala 3005 radnika (gotovo 200 manje nego 2021.), prosječna plaća iznosila je 12.496 kuna (54% posto više od prosječne obračunate plaće net plaće kod poduzetnika u gradu Zagrebu te 79,2% više od prosječne plaće na razinu države).
INA-u po prihodima slijede dvije tvrtke zakupci kapaciteta na LNG terminalu – MET Croatia Energy Trade koja je u 2022. prihodovala 14,6 milijardi kuna uz neto dobit od 20,6 milijuna kuna, te MVM Ceenergy Croatia s prihodom manjim od 13 milijardi kuna te neto dobiti od 43,9 milijuna kuna.
Među deset najvećih zagrebačkih tvrtki po prihodima su još Konzum Plus, HEP Proizvodnja, Petrol, Hrvatski Telekom, Spar Hrvatska, HEP Elektra i Pliva Hrvatska.
Po neto dobiti INA-u slijede OMS upravljanje, Pliva Hrvatska i Hrvatski Telekom. Najveći gubitak iskazala je Fortenova grupa (1,13 milijardi kuna).
Na ljestvici nema Hrvatske elektroprivrede jer Uprava nije na vrijeme predala izvješće. HEP je prošlu godinu završio s prihodom od 18,8 milijardi kuna i gubitkom od 5,9 milijardi kuna. Razlog lošeg rezultata pripisan je ograničenim cijenama električne energije,
U Zagrebu je lani, prema podacima FINA-e na osnovi godišnjih financijskih izvješća, poslovalo 50.012 poduzetnika koji su u 2022. ostvarili 535,7 milijardi kuna prihoda. Zapošljavali su 379 tisuća radnika čija je prosječna mjesečna neto plaća iznosila 7900 kuna. Svi su pokazatelji rasli, osim neto dobiti koja je u 2022. manja za 4,1 milijardu kuna u odnosu na prethodnu godinu, kada je iznosila 23,6 milijardi kuna, piše novinar Jozo Vrdoljak.