Poduzetnici na otocima, uz potporu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, na tržište mogu plasirati svoje proizvode s posebnom oznakom “Hrvatski otočni proizvod”. Ovu su oznaku do sada dobila 1244 proizvoda.
Projekt označavanja otočnih proizvoda “Hrvatski otočni proizvod” počeo je 2007. s ciljem poticanja proizvodnje izvornih i kvalitetnih otočnih proizvoda. Krajem kolovoza 2022. donesen je program “Hrvatski otočni proizvod” koji je usklađen sa Zakonom o otocima i Pravilnikom o provedbi Programa koji propisuje djelokrug, broj članova i sastav stručnih povjerenstava za dodjelu oznake “Hrvatski otočni proizvod”, načinu vođenja evidencije subjekata kojima je dodijeljena ova oznaka i načinu provođenja kontrole nad korištenjem oznake.
Uz državne institucije ideju o ovoj oznaci otočnih proizvoda podupire i Udruga poslovni klaster “Hrvatski otočni proizvod”, čija dopredsjednica Ivana Prah naglašava važnost ove oznake.
“Udruga Poslovni klaster ‘Hrvatski otočni proizvod’ u proteklim je godinama provodila mnogobrojne pokazne i edukativne radionice, sajmove, prezentacije i slična događanja u svrhu promocije projekta. Kako je projekt označavanja otočnih proizvoda prvenstveno osmišljen u svrhu poticanja proizvodnje, održivosti i zadržavanja stanovništva na otocima, nadamo se da će u tom smjeru i nastaviti i da će potaknuti otočne subjekte da svoje poslovanje zadrže na otocima, ali i da im se pridruže neke sasvim nove, mlade snage”, naglašava Ivana Prah, vlasnica obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva na otoku Krku.
Oznaku “Hrvatski otočni proizvod” čiji je cilj poticanje proizvodnje i plasmana te promocija izvornih i inovativnih otočnih proizvoda, tradicije i baštine dodjeljuje Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Oznaka se dodjeljuje otočnim proizvodima i nematerijalnom dobru u svrhu očuvanja otočne tradicije i identiteta putem javnog poziva za dodjelu oznake, a na temelju podnesenog zahtjeva za otočni proizvod koji udovoljava uvjetima i kriterijima utvrđenim Pravilnikom i javnim pozivom.
Postoje jasne propozicije što može nositi oznaku “Hrvatski otočni proizvod”. To su prehrambeni proizvodi, pića, kemijski proizvodi, primijenjena umjetnost i dizajn te nematerijalna dobra. Kad poduzetnik jednom dobije ovu oznaku, ona nije trajna: rješenje o dodjeli oznake izdaje se na temelju prijedloga stručnog povjerenstva i to na rok od pet godina.
Poduzetnici s otoka su i ove godine imali priliku podnijeti zahtjeve za dodjelu ovih oznaka, a tko su novi nositelji oznake “Hrvatski otočni proizvod” znat će se uskoro.
Od početka provedbe, odnosno od 2007. do 2021. godine, kroz posebnu proračunsku aktivnost državnog proračuna Republike Hrvatske realizirano je ukupno 3.859.634,25 kuna za dodjelu oznake Hrvatski otočni prozvod, sufinanciranje manifestacija i ostale promotivne aktivnosti ovoga Programa.
Stručnjaci okupljeni u resornom Ministarstvu, ali i privatni poduzetnici s otoka, prije mnogo godina imali originalnu ideju o otvaranju prodavaonice u Zagrebu u kojoj bi se prodavali isključivo hrvatski otočni proizvodi, no unatoč velikoj želji i entuzijazmu pojedinaca to se nije ostvarilo.
Dobar pokušaj zabilježen je u Šibeniku, gdje je otvoren takav dućan i u to vrijeme oduševio je domaće i turiste. Na žalost, ni ta trgovina nije zaživjela.
Proizvodi s oznakom “Hrvatski otočni proizvod” mogu se pronaći u brojnim dućanima koji prodaju isključivo domaće proizvode. To je itekako značajno za proizvođače i kupce, no možda bi odgovorni u resornom Ministarstvu ponovno mogli početi razmišljati o otvaranju prodavaonice s hrvatskim otočnim proizvodima, pogotovo u ovo vrijeme rastućeg turizma i dolaska sve većeg broja stranih turista koji bi s putovanja iz Hrvatske rado ponijeli i neke od proizvoda s prepoznatljivom hrvatskom oznakom.
>>Kako su Šoltani prepoznali važnost fondova Europske unije
Projekt izrade i objavljivanja serijala tekstova pod naslovom Poduzetništvo na hrvatskim otocima, autorice Ojdane Koharević, financijski je podržala Agencija za elektroničke medije, kroz projekt Poticanja novinarske izvrsnosti za 2023. godinu. Tekst#2