U sklopu Vladina paketa za borbu protiv poskupljenja je i mjera povećanje iznosa neoporezivih primitaka propisanih Pravilnikom o porezu na dohodak. Tako se neoporezive prigodne nagrade s 3000 povećavaju na 5000 kuna godišnje, a novčane nagrade za radne rezultate i drugi oblici dodatnog nagrađivanja radnika s 5000 na 7500 kuna.
Dar djetetu u naravi i dar do 15. godina starosti povećava se sa 600 kuna na 1000 kuna i to pojedinačno.
Neoporeziva naknada za prehranu zaposlenih povećava se za 20 posto, s 5000 na 6000 kuna godišnje, a naknade za korištenje privatnog automobila u službene svrhe za 50 posto, s 2 kune po kilometru na 3 kune.
Neoporezivi primitak budućih umirovljenika (otpremnine prilikom odlaska u mirovinu) povećavaju se s 8000 na 10.000 kuna.
Vrijednost ovih mjera je 580 milijuna kuna.
Potpore za prijevoznike i energetsku tranziciju
Potporu od 1,47 kuna po litri dizela dobit će prijevoznici. Koristi za prijevoznike su smanjenje troškova obavljanja prijevoza za oko 6 posto, umanjenje gubitaka, mogućnost ulaganja, zadržavanje vozača i manje profitabilnih linija. Mjera je vrijedna 580 milijuna kuna.
Za energetsku učinkovitost kuća i višestambenih zgrada osigurane su potpore odu gotovo milijardu kuna.
Poticat će se i izgradnja sunčanih elektrana i toplinskih stanica, a ukida se i PDV na isporuku i izgradnju solarnih ploča. Vrijednost mjere je 25 milijuna kuna.
HBOR je osigurao 3,8 milijardi kuna za kredite i jamstva za poduzetnike koje imaju izravne ili neizravne poteškoće u poslovanju zbog ruske agresije na Ukrajinu te 3,1 milijarda kuna jamstva za izvoznika.
>>Paket mjera za obuzdavanje cijena energije
>>Vlada ograničila cijene osnovnih prehrambenih proizvoda
>>Novčana pomoć za umirovljenike, roditelje, nezaposlene, ratare i ribare
>>Vlada najavila veće stipendije i neoporezive primitke za studente
>>Plenković najavio poseban porez na dobit radi pravilne raspodjele tereta krize