Razvojni centar i tehnološki park Križevci (RCTP Križevci) nalazi se u prostoru bivše vojarne Stjepan Lacković na oko 8500 četvornih metara i po površini je najveći u Hrvatskoj tako da je premašio i osječki BiOS koji raspolaže s oko 4000 kvadrata. Kompleks se sastoji od novoizgrađene upravne zgrade i četiri hangara u kojima su se nekada servisirali tenkovi, a sada su u cijelosti obnovljeni i uvedena je sva potrebna infrastruktura – voda, struja, plin, optička mreža, sanitarni čvorovi…
Projekt je financiran iz fondova Europske unije u vrijednosti 33,8 milijuna kuna, dok je Grad Križevci u prvoj fazi investirao 400.000 kuna. Dodatnim ulaganjima Grada vrijednost investicije dosegnula je gotovo 38 milijuna kuna, kaže Tihomir Hodak, direktor Križevačkog poduzetničkog centra (KPC).
Suradnja i s OPG-ovima
Poduzetnički centar je jedan od strateških partnera u projektu, dok je drugi Visoko gospodarsko učilište koje će u sklopu Parka imati svoj laboratorij, a nositelj projekta je Grad Križevci. “Koncept koji smo zamislili su četiri sektora za koja smo se odlučili na temelju studije. To su tradicionalne industrije ovog kraja – prehrambena, drvna i sitna metaloprerađivačka industrija te nove tehnologije”, pojašnjava Hodak ističući kako im nije cilj prodavati jeftini radni prostor, nego razviti koncept inovativnog poslovanja.
Sinergija novog objekta, dobre povezanosti, umrežavanja i blizine Zagreba daje RCTPu Križevci konkurentsku prednost pred drugima.
“Uz poštivanje propisa od Vukovarske do Križevaca, nakon gradnje brze ceste automobilom vam treba 35 minuta”, tvrdi Hodak.
Upravna zgrada ima oko 3500 četvornih metara, ali zbog velikih zajedničkih prostora u najam se može dati oko 900 četvornih metara.
Na katu su uredi, većinom površine 20 četvornih metara te nekoliko većih, potom kuhinja koja bi trebala biti glavno okupljalište te zona za coworking prostor, odnosno inkubator u kojem bi se uz logističku podršku Parka razvijale poduzetničke ideje.
Inovacije i nova radna mjesta
U upravnoj zgradi smještene su i tvrtke koje bi trebale pružiti potrebne usluge proizvodnim tvrtkama u Tehnološkom parku: knjigovodstvo, osiguranje, servis za čišćenje, električar, tvrtka koja održava informatičku opremu, prodaja uredskog materijala.
U prizemlju je zamišljen i prodajno-izložbeni salon u kojem bi tvrtke mogle prezentirati svoje proizvode i usluge. Dogovorena je i suradnja s lokalnim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima koja će u prostorima Tehnološkog parka predstavljati svoje proizvode.
“Ideja je brendiranje domaćih poslovnih poklona i eko proizvodnje”, kaže Hodak.
U sklopu upravne zgrade je i konferencijska dvorana za stotinjak ljudi. Hangari su predviđeni za proizvodne djelatnosti i u rohbauizvedbi su kako bi ih tvrtke mogle lakše prilagoditi svojim potrebama. “Zamišljeni su modularno. Minimalni modul je 80 kvadrata, instalacije su napravljene tako da se moduli mogu spajati ili razdvajati”, pojašnjava direktor KPC-a ističući kako su već sada popunjeni prostori koje su namjeravali popuniti u godini dana.
U Parku je trenutačno desetak tvrtki, među kojima su proizvođač prirodne kozmetikeTinktura, socijalno poduzeće Hedona koje proizvodi fi ne čokolade i praline, Nova genetik tvrtka koja se bavi umjetnim osjemenjivanjem stoke, poljoprivredne tvrtke Mediteran bio i Inagro te zagrebačka obiteljska tvrtka Matuna koja se bavi automatizacijom, razvojem, proizvodnjom i održavanjem elektroničkih mjerno-regulacijskih uređaja.
U tvrtkama u Tehnološkom parku je 77 zaposlenih od kojih je 26 novozaposleno. “To je ono što želimo: inovacije i nova radna mjesta”, naglašava Hodak.