Tvrtka 3Dtech jedan je od finalista ovogodišnjeg natječaja Pokreni nešto svoje. Na natječaj su se prijavili s projektom IZZI Walk. Riječ je o izradi kozmetičkih dodataka na protetska kućišta za osobe amputiranih potkoljenica. Vlastitom 3D print tehnologijom proizvodit će prilagođena kozmetička kućišta sukladna željama kupaca. Inovativnim visokotehnološkim pomagalom u protetici utjecat će na unaprjeđenje kvalitete života osoba s invaliditetom te podići brigu i svijest za vlastito zdravlje.
3Dtech je, naime, tvrtka koja se bavi razvojem 3D tehnologije. Afirmirala se sa specijaliziranim printerima za dentalnu medicinu. U još uvijek aktualnoj pandemiji koronavirusa uključili su se u proizvodnju neophodne medicinske opreme. Surađuju i s tvrtkom Rimac Automobili, ali ugovor ih obvezuje da ne govore o detaljima suradnje.
„3Dtech poduzeće osnovano je 2017. godine s namjerom razvoja vlastite tehnologije 3D ispisa“, kaže Luka Biondić, koji je s Ljubomirom Lokinom pokrenuo tvrtku.
Suočeni s činjenicom da nema 3D printera koji bi zadovoljio potrebe dentalnog tržišta, mastermindovi koji stoje iza tehnologije, Ljubomir i Luka, krenuli su rastavljati postojeće printere te unutar dvije godine razvili su vlastitu tehnologiju te nekoliko patenata.
Originalni printer počeli su slagati za dentalne potrebe, točnije za proizvodnju prozirnih aparatića za ispravljanje zubi. Danas, u suradnji s poliklinikom Fiziodent iz Zagreba i brandom Simply Smile, već drugu godinu u nizu imaju četiri printera u funkciji te više od 2000 isprintanih terapija i zadovoljnih pacijenata. No priča tu nije stala.
„Primijetili smo da je naša tehnologija zahvaljujući preciznosti i brzini isprinta jako dobro primjenjiva u još nekoliko industrija: automobilskoj industriji, industriji nakita i zlatarstva te industriji ortopedskih pomagala. Do nedavno nam je core business bila dentalna industrija, ali sada se već širimo na navedene industrije. Same usluge 3D ispisa nas ne zanimaju toliko, iako i tu ima zanimljivih izazova s kojima se volimo uhvatiti u koštac. No, prvenstveno nas zanima daljnji razvoj i unaprjeđenje naše tehnologije te prodaja 3D printera“, razlaže Luka, inženjer strojarstva koji se još tijekom studija zainteresirao za CAD tehnologiju (3D modeliranje i skeniranje). 3D print je dodaje, bio prirodni nastavak tih srodnih tehnologija.
Same usluge 3D ispisa nas ne zanimaju, iako i tu ima zanimljivih izazova s kojima se volimo uhvatiti u koštac. prvenstveno nas zanima daljnji razvoj i unaprjeđenje naše tehnologije te prodaja 3D printera
„Tehnologija je ekološka, precizna i prilagodljiva. Njeni nedostaci su zaostajanje u razvoju materijala za 3D ispis te još uvijek visoka cijena.“
Luka je prvo radno iskustvo stekao kao zaposlenik u poduzeću koje se bavilo zastupništvom i prodajom 3D printera. Boljim uvidom u srž tehnologije prepoznao je dentalnu tržišnu nišu koja je bila vrlo slabo tehnološki zastupljena, a postojeći printer bili su prespori i preskupi.
„Razvoj vlastite 3D print tehnologije došao je prirodno, više hobistički te smo uvidjeli da imamo odlične rezultate i kompetitivan stroj za tržište. To je bilo dovoljno za osnivanje vlastite tvrtke i pokretanje posla“, objašnjava Luka.
S njim je u priči od početka Ljubomir Lokin, inženjer fizike. Uz njih su danas u timu Mirna Gaberšnik, zadužena za marketing, prodaju te koordinacija projekata, Zdravko Gaberšnik, suradnik za poslovno planiranje, Ante Čačić, elektrotehničar, te partnerska tvrtka Bits4Byte koja je zaslužna za razvoj softvera koji dolazi s njihovim printerima.
„Nadamo se da ćemo se uskoro proširiti“, optimističan je Luka.
Dosadašnji razvoj financirali su vlastitim sredstvima, posudbama, uz pomoć partnera te sredstvima iz fondova EU. Do prvih klijenata, kao ido suradnje s poliklinikom Fiziodent došli su zahvaljujući preporukama.
„Naša tehnologija spada u kategoriju DLP printera koji iz tekućeg fotopolimera pod UV svjetlosti stvaraju sloj po sloj određenog 3D modela kojeg printamo. Postoje još i nekoliko različitih vrsta 3D ispisa, no da ne ulazimo u te sfere objasnit ću Vam po čemu je naša tehnologija drugačija. Za razliku od postojećih tehnologija, naša tehnologija nadograđena je s nekoliko patenata stoga je neusporedivo jeftinija, brža i preciznija“, tumači nam Luka.
Već poznatu tehnologiju DLP tehnologiju 3Dtech unaprijedio je tehnologijom Mixing Leveling Alignment (MLA), a njihove inovacije nagrađene su na zagrebačkoj Inovi, ali i na sajmovima inovacija u Kuala Lumpuru i na Tajvanu.
„Nagrade za inovativnost pokazuju da smo na pravom putu“, ističe Luka.
Trenutno su u procesu provedbe projekta Proof of Concept 8 koji su dobili na temelju dokaza koncepta printanja metala, a Luka kaže kako će o projektu više govoriti kada budu imali finalne rezultate.
Pokreni nešto svoje je akceleracijski program koji podržava projekte s pozitivnim društvenim ili ekološkim utjecajem. Program organizira ACT Grupa, zajednica društvenih poduzetnika iz Čakovca, u partnerstvu s tvrtkom Philip Morris Zagreb d.o.o. Svaki od ovogodišnjih finalista dobio je bespovratnu financijsku potporu od 74 tisuće kuna te savjetodavnu poslovnu podršku za razvoj svog projekata.
>>Saznajte tko su finalisti natječaja Pokreni nešto svoje 2020
>>Stratowave: Bežična komunikacija na velike udaljenosti uz pomoć dronova
Da se prijave na natječaj Pokreni nešto svoje potaknuo ih je Stratowave, sustanar iz ZICER-a, koji je bio među pobjednicima natječaja prethodnih godina.
„Pokreni nešto svoje, osim novčane potpore, nudi mentorstvo na raznim područjima kojima se kolegica Mirna izrazito veseli. Očekivanja su nam da ćemo kroz sudjelovanje dobiti potrebnu potporu za daljnji rast i razvoj poduzeća i vlastitih aspiracija, kao što je bilo i do sada“, objašnjava Luka uz osmijeh.
Prijavili su se s projektom IZZI Walk koji se bavi izradom kozmetičkih dodataka na protetska kućišta za osobe amputiranih potkoljenica.
„Kada smo prototipno razvili najveći printer IZZI Monster, uz pomoć kolega iz ZICERA (Zagrebačkog inovacijskog centra) u kojem smo smješteni, shvatili smo da uz pomoć Monstera možemo s lakoćom izrađivati spomenute kozmetičke dodatke. Riječ je o estetskom dodatku na protezu. U svijetu postoji već nekolicina tvrtki koje se bave time i zaista je kul. Umjesto da skrivate svoj invaliditet rješenjima poput spužvaste kozmetike koja pokušava ‘glumiti’ vašu nogu, s IZZI Walkom možete je dizajnirati dodatak kakav god želite i biti ponosni na umjetnost s kojom hodate okolo. Projekt je društveno odgovoran, a takvi su nam, iskreno, najdraži. Težimo ih imati još“, razlaže Luka.
Zbog pandemije Covid-19 3Dtech morao je odgoditi izlazak na strana tržišta, predstavljanje proizvoda na Malti te sudjelovanje na nekoliko domaćih sudjelovanja.
„Nismo htjeli odustati. Prilagodili smo se novonastaloj situaciji. Preko medija doznali smo za navedenu opremu koja je bila u kroničnom nedostatku, a mi smo imali tehnologiju da ju proizvedemo. Nismo željeli prestati raditi pa smo se angažirali. Počeli smo printati i donirati vizire, a njihovi partneri, poduzeće Bit4Bytes, izbacili su stranicu veezir.com na kojoj ljudi mogu kupiti vizire ili/i donirati ih nekoj od zdravstvenih institucija ili nekome drugome tko ih treba. Inicijativa je bila zajednička budući da nam je svima gotovo sve ostalo palo u vodu. Isporučili smo između 2000 i 3000 vizira.“
>>Kako se inovatori iz ZICER-a bore s koronavirusom
Cilj im je diversifikacija portfelja i ulaganje što više smjerova. „U fokusu nam je daljnji razvoj, inovacija i kako naša krilatica kaže ‘Inventing Simplicity’. Želimo i ulagati u druge segmente našeg poduzeća ze zaposliti nove ljude“, govori Luka o planovima. Planiraju također nastaviti aktivnosti vezane uz izlazak na strane tržišta. „Od toga nas dijeli još kratko vrijeme. Voljeli bismo izaći na europsko tržište pa tek onda globalno.“
Dodaje kako su se veselili predstavljanju svojih proizvoda na sajmu na Malti i na dentalnom sajmu u Zagrebu.
„Planovi su nam se poremetili zbog pandemije. No to nije u našoj moći. Sada planiramo da se iduće godine prijavimo na iste sajmove i realiziramo svoje predstavljanje koje smo zamislili za ovu godinu.“
Dugoročni planovi su nastaviti raditi, s naglaskom na inovativnost i rješenja.
„Želimo postati vodeća tvrtka za 3D tehnologiju, usudit ću se reći, u svijetu“, rekao je na kraju razgovora Luka Biondić.