
Tvrtka Combis već šestu godinu zaredom, u sklopu programa #GetInvolved, svim zaposlenicama daruje slobodan dan povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, 8. ožujka. Iz kompanije navode da su tijekom provođenja ove inicijative omogućili svojim zaposlenicama više od 600 slobodnih dana samo povodom Dana žena.
“Naš pristup obilježavanju Dana žena temelji se na uvjerenju da se zahvalnost najbolje pokazuje konkretnim djelima”, kaže Maja Markulin Klarić, autorica #GetInvolved programa i direktorica Odjela digitalnih inovacija i razvoja tržišta u Combisu.
Fokus #GetInvolved programa u 026. godini bit će na potrebama žena u (peri)menopauzi. O ovoj temi se još uvijek premalo govori, osobito u poslovnom okruženju.
Perimenopauza može trajati godinama i donijeti niz fizičkih i emocionalnih izazova, poput valunga, nesanice, poteškoća s koncentracijom, pojačanog stresa ili anksioznosti. Iako se radi o prirodnoj životnoj fazi, društvo je često tretira kao tabu. Žene nerijetko pritom osjećaju da svoje potrebe moraju staviti sa strane.
Ovim povodom razgovarali smo s Majom Markulin Klarić o položaju žena u ICT sektoru te o samom programu #GetInvolved.
Žene čine gotovo trećinu Combisa
ICT sektor često se opisuje kao jedan od najbrže rastućih, ali i dalje nedovoljno raznolik. Što po Vašem iskustvu najviše utječe na to da se žene rjeđe odlučuju za karijere u tehnologiji i kako se taj obrazac može promijeniti?
Kad razgovaramo s kolegicama koje su došle u Combis, rijetko čujemo da ih tehnologija nije zanimala. Problem nastaje ranije. Djevojčice u osnovnoj školi pokazuju jednak interes za STEM predmete kao dječaci. Negdje oko srednje škole taj interes pada prema nekim istraživanjima, i to se ne događa samo od sebe.
Eurostat za 2024. godinu pokazuje da je samo 19,5% ICT stručnjaka u EU žena. Hrvatska stoji nešto bolje, na 21,5%. To je i dalje samo svaka peta osoba u prostoriji.
Kad pogledam što vidimo iz prakse, uvijek se vraćam na iste stvari. Nedostatak vidljivih uzora. Kad djevojka od 16 godina pomisli na IT karijeru, koga vidi? Uglavnom muška lica na konferencijama i u medijima. U Combisu imamo kolegice koje vode složene projekte za financijski sektor, koje rade ozbiljne stvari u kibernetičkoj sigurnosti, koje razvijaju cloud arhitekture. Te priče rijetko dopiru do srednjoškolki.
I tu vidim i našu odgovornost. Da te primjere i potencijalne uzore još više približimo mlađim generacijama.
Tu je i kultura „dokazivanja”. Žene u tech sektoru čini mi se osjećaju pritisak da moraju demonstrirati kompetenciju dvostruko. Europska komisija ističe da se udio žena u ICT sektoru od 2015. praktički nije značajno promijenio. Žene ulaze, ali nedovoljno ih ostaje da bi pomaknule statistiku.
I treće, struktura radnih uvjeta. Kad tvrtka nema prilagodbu za roditelje, žene neproporcionalno snose posljedice.
Ohrabrujući podatak je što broj ženskih ICT stručnjakinja u Hrvatskoj raste 11,1% godišnje. To je među šest najbržih stopa u cijeloj EU. Žene dolaze. Na tvrtkama je da stvore uvjete u kojima žele ostati.
#GetInvolved program u 2026. – Podrška ženama u perimenopauzi
Program #GetInvolved stavlja fokus na poboljšanje radnog okruženja i dobrobiti zaposlenika, ali i veću uključenost žena u ICT. Što Vas je potaknulo da pokrenete taj program i kakve promjene već vidite?
#GetInvolved je nastao iz konkretnih razgovora s kolegicama i kolegama o tome što im u svakodnevnom radu nedostaje. Nitko nije sjeo i napisao strategiju. Počeli smo slušati i djelovati.
Žene čine gotovo trećinu Combisa, oko stotinu kolegica. Da budem precizna, taj broj uključuje i tehničke i poslovne funkcije i prema svim relevantnim istraživanjima Combis je na razini industrijskih brojki. Sam broj ne govori dovoljno ako ga ne prate uvjeti rada.
Zato smo krenuli od konkretnih mjera. Roditelji koji se vraćaju s roditeljskog dopusta prvih mjesec dana rade šest sati uz punu plaću. Roditelji na drugom dijelu dopusta dobivaju dodatnih 160 eura bruto mjesečno. Roditelji prvašića imaju slobodan dan na početku školske godine, subvencioniramo vrtić.
Svi zaposlenici imaju 35 dana godišnjeg odmora. A svaka kolegica već šestu godinu zaredom dobiva slobodan dan za Dan žena. Kad blagdan padne na neradni dan, sama bira koji dan koristi. Kroz šest godina to je više od 600 slobodnih dana samo povodom jednog datuma. Tu je i fleksibilno radno vrijeme, rad o kuće i cijeli niz drugih pogodnosti koji potiče životni balans svih zaposlenika, a naročito žena kako ne bi morale raditi kompromise birajući između svoje profesionalne i privatne uloge.
Ove godine idemo korak dalje. Širimo program na potrebe žena u perimenopauzi. Jedno recentno istraživanje pokazalo je da svaka četvrta žena razmišlja o otkazu zbog menopauze. Kad sam vidjela tu brojku, znala sam da moramo reagirati. Planiramo edukacije i provođenje upitnika o potrebama žena na radnom mjestu da prilagodimo podršku.
Promjene koje vidim su konkretne. Kolegice se lakše vraćaju nakon roditeljskog dopusta jer znaju da ih čeka postupan prijelaz. Razgovori o fleksibilnosti prestali su biti „poseban zahtjev” i postali standard. A najvažnije: kad kolege muškarci koriste iste mjere za roditelje, fleksibilnost prestaje biti „žensko pitanje.
Ne morate biti programerke da biste radile u IT-u
Gdje danas vidite najveće prilike za žene koje žele sudjelovati u stvaranju novih tehnoloških rješenja ili pokretanju vlastitih projekata i što biste poručili djevojkama i ženama koje razmišljaju o karijeri u tehnologiji ili pokretanju vlastitog projekta u digitalnom sektoru?
Prilike su danas veće nego ikad, i to govorim iz operativnog iskustva. McKinsey procjenjuje da bi povećanje udjela žena u europskom tech sektoru na 45% moglo donijeti rast BDP-a od 260 do 600 milijardi eura. Čista ekonomska matematika.
Kibernetička sigurnost ima ogroman deficit stručnjaka. Naš SOC tim nadzire više od 150 organizacija i stalno tražimo ljude. Spol nikad nije bio kriterij, kompetencija jest. Voljela bih u ovom području vidjeti više kolegica jer ove koje imamo su fantastične i mogu biti pravi uzor i mentorice za one koje dolaze. Cloud i podatkovna rješenja su isto područje s velikom potražnjom jer svaka tvrtka koja digitalizira poslovanje treba ljude koji razumiju infrastrukturu i migracije. I AI, gdje se otvaraju pozicije koje prije pet godina nisu postojale.
Ono što bih poručila djevojkama i ženama koje razmišljaju o tech karijeri: ne morate biti programerke da biste radile u IT-u ako programiranje nije vaša strast. ICT sektor treba ljude za projektno vođenje, sigurnosnu analitiku, dizajn korisničkog iskustva, upravljanje cloud platformama. Raspon uloga je daleko širi nego što se čini izvana.
I drugo, tražite tvrtke koje ulažu u fleksibilnost i konkretan sustav podrške. To je važnije od toga je li sektor „muški” ili „ženski”. Sektor se mijenja upravo kroz ljude koji u njega ulaze.”
Dobra praksa za podršku i motivaciju zaposlenika
Combisov #GetInvolved program za zaposlenike jedna je od najdugovječnijih inicijativa ove vrste u domaćem privatnom sektoru. Cilj joj je bolji Combis i bolje društvo u kojem živimo, poručuju iz ove IT tvrtke.


























