Za razvoj pet sjeverozapadnih županija 15,2 milijarde kuna

Razvojni sporazum za sjever Hrvatske vrijedan 15,2 milijarde kuna. Obuhvaća 30 strateških i niz pojedinačnih ili zajedničkih projekata u Krapinsko-zagorskoj, Međimurskoj, Varaždinskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji

13
Razvojni sporazum za sjever Hrvatske

U Varaždinu je potpisan Razvojni sporazum za sjever Hrvatske vrijedan 15,2 milijarde kuna. Obuhvaća 30 strateških i niz pojedinačnih ili zajedničkih projekata za pet sjeverozapadnih županija: Krapinsko-zagorsku, Međimursku, Varaždinsku, Bjelovarsko-bilogorsku i Koprivničko-križevačku županiju. Za financiranje projekta prioritetno će se koristiti nacionalna i europska sredstva te sredstva javnih poduzeća.

Pet župana potpisalo je sporazum s članovima Vlade. Vlada je bila zastupljena u vrlo jakom sastavu: uz predsjednika Vlade u Varaždinu su bili potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat, ministar zdravstva Vili Beroš te ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković uvjeren je kako će se kroz nekoliko godina u svih pet županija osjetiti “poboljšana kvaliteta života i ulaganja”.

Presjek razvijenosti pet sjeverozapadnih županija u odnosu na presjek Europske unije iznosi 42 do 57 posto. Najveća i najrazvijenija među njima je Varaždinska županija.

“Ovim sporazumom dižemo kvalitetu života naših građana u područjima kao što su zdravlje i kvaliteta života, energija i održiv okoliš, promet i mobilnost, sigurnost, digitalno društvo, kulturna baština i turizam, kreativne djelatnosti, obrazovanje i regionalna infrastruktura”, rekao je župan Varaždinski Anđelko Stričak. “Sljedeći sporazum koji ćemo potpisati bit će Sporazum o industrijskoj tranziciji.”

Dominiraju projekti u segmentu prometa i mobilnosti

Regionalni sporazum za sjever Hrvatske nastao je na inicijativu župana sjeverozapadnih županija i rađao se četiri godine. Kroz inicijativu su istaknuli prioritete i nužne projekte, istaknula je ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak.

“Proteklih mjeseci kroz intenzivnu suradnju sa županima identificirali smo da su to dominantno projekti u segmentu prometa i mobilnosti unutar samih županija te projekti koji povezuju županije međusobno ili ih povezuju s glavnim prometnim pravcima Republike Hrvatske”, rekla je ministrica Tramišak.

>>Ministrica Tramišak o projektima sa županima sjeverozapadnih županija

Najviše novca dobit će Bjelovarsko-bilogorska županija, dvije milijarde kuna. Slijedi Varaždinska županija s 1,475 milijardi kuna, Međimurska s 816 milijuna kuna, Koprivničko-križevačka sa 788 milijuna kuna, a Krapinsko-zagorskoj 875 milijuna kuna. Dio novca namijenjen je zajedničke projekte i izradu dokumentacije.

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar rekao je kako su se usmjerili na zdravstveni turizam, na Specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice kao nacionalni centar za liječenje srca i mozga, te Specijalnu bolnicu u Stubičkim Toplicama. Projekt u Krapinskim Toplicama vrijedan je 380 milijuna kuna, a sličan projekt u Stubičkim Toplicama vrijedan je 173 milijuna kuna, dodao je župan Kolar.