
Hrvatski Telekom zaključio je prvo tromjesečje 2022. u pozitivnom tonu s dobrim poslovnim rezultatima, daljnjim rastom u području osnovnog telekomunikacijskog poslovanja i povećanjem profitabilnosti, pri čemu je zadržan snažan plan ulaganja te osiguran nastavak pozitivnih trendova i snažan poslovni zamah.
U prvom tromjesečju 2022. organski prihodi su manji za 0,7 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, unatoč rastu prihoda od osnovnog telekomunikacijskog poslovanja koji nije do kraja neutralizirao smanjenje u segmentu Sistemskih rješenja, u kojem se HT nastavlja fokusirati na profitabilnije projekte.
Organska prilagođena EBITDA-a nakon najmova rasla je za 5,1 posto na godišnjoj razini, pri čemu je prilagođena EBITDA-a nakon najmova rasla šesto tromjesečje zaredom, što pokazuje nastavak poslovnog zamaha i pozitivnih učinaka transformacije operativnog modela.
Organska neto dobit iznosila je 175 milijuna kuna što predstavlja rast od 237,4 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine zahvaljujući boljim poslovnim rezultatima i manjoj amortizaciji. Organska ulaganja su iznosila 356 milijuna kuna što predstavlja rast od 7 posto u istom razdoblju.
Kontinuirana ulaganja u optiku i 5G
Hrvatski Telekom nastavlja sa svojim ulaganjima u kvalitetu mreže, razvoj 5G-ai optičke infrastrukture, što su ključni pokretači nacionalne digitalizacije i razvoja. U skladu s time, kompanija ostaje usredotočena na izgradnju svoje optičke mreže u cijeloj Hrvatskoj, a pokrivenost optikom (FTTH) dodatno su povećali za 31 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godinu.
Sa sustavnim ulaganjima i razvojem 5G mreže HT je nastavio i u prvom tromjesečju, a naglasak je na maksimalno povećanje pozitivnih učinaka na područjima s najvećom prometom kroz implementaciju 5G-a u radiofrekvencijskom spektru od 3,5 GHz.
Najveći otkup dionica u povijesti društva
Strategija za alokaciju kapitala jasno pokazuje snažnu usmjerenost Hrvatskog Telekoma na povrate za dioničare i namjeru da kreiramo vrijednost za dioničare. Glavna skupština potvrdila je 25. travnja 2022. zajednički prijedlog Uprave i Nadzornog odbora za raspodjelu neto dobiti za 2021. godinu. Iznos od 638 milijuna kuna predstavlja omjer isplate dividende u odnosu na ostvarenu dobit Društva od 95,8 posto.
U prvom tromjesečju 2022. Društvo je provelo i najveći otkup dionica u svojoj povijesti. Hrvatski Telekom je u okviru važećeg Programa otkupa dionica kupio dodatne 943.423 dionice Društva na Zagrebačkoj burzi. Pritom je Hrvatski Telekom platio ekvivalentnu vrijednost od 173,8 milijuna kuna za stjecanje dionica Društva u izvještajnom tromjesečju, što predstavlja rast od 372 posto na godišnjoj razini. Ukupan broj kupljenih dionica Društva na dan 31. ožujka 2022. iznosio je 1.270.261, odnosno 1,59 posto temeljnog kapitala Društva.
Izgledi za 2022.
“Gledajući prema 2022., početkom godine cijela se Europa suočila s novim izazovima. Pratimo kretanja i moguće posljedice za poslovanje i zemlju općenito, ali smo i dalje usredotočeni na strategiju i ključne ciljeve na temelju kojih smo strukturirali svoje planove za tekuću godinu. U 2022. godini ciljevi su zadržavanje prihoda na prošlogodišnjoj razini, oko srednje jednoznamenkasto povećanje EBITDA-e nakon najmova i srednje jednoznamenkasto smanjenje kapitalnih ulaganja nakon najmova u odnosu na 2021. U kontekstu potencijalnog regionalnog širenja, nastavljamo pratiti i procjenjivati potencijalne aktivnosti stjecanja i preuzimanja”, navodi se u priopćenju Hrvatskog Telekoma.
“Naši dobri rezultati uz rast osnovnog poslovanja, EBITDA-e i profitabilnosti, uz istodobno zadržavanje ulaganja na visokoj razini i poboljšanje korisničkog iskustva potvrđuju da je naša strategija ispravna”, rekao je komentirajući poslovne rezultate za prvo tromjesečje 2022. Konstantinos Nempis, predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma. “Jasno je i da je 2022. donijela nove izazove u cijelom svijetu. Pratimo razvoj događaja i moguće implikacije za poslovanje i zemlju općenito, te ostajemo usredotočeni na provedbu svoje strategije i ostvarenje ključnih ciljeva, ali i spremni na prilagodbe ako to bude potrebno osiguravajući temelje za uspjeh kompanije i u predstojećim godinama”.
Nempis je najvio da će HT “kao vodeći ulagatelj u digitalnu infrastrukturu u Hrvatskoj” nasatviti ulagati u budući gospodarski i društveni razvoj zemlje “u nadi da će poticajno investicijsko okruženje omogućiti da naša ulaganja u digitalizaciju ostvare svoj puni potencijal”.
“Sa svoje ćemo strane učiniti sve što je u našoj moći da te prilike realiziramo za sve – korisnike, zaposlenike, partnere, dioničare”, poručio je predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma.
>>Hrvatski Telekom: Predložena dividenda od 8 kuna po dionici


























