
Od objave 23. listopada 2025. godine 41. strip album o Asterixu, Asterix u Luzitaniji, postigao je izvanredne rezultate na francuskom tržištu, objavio je francuski izdavač Les Éditions Albert René. Prema podacima instituta za istraživanje tržišta GfK do večeri 28. prosinca u Francuskoj je prodano 1.649.604 primjeraka. Time je ostvaren najjači plasman jednog albuma Asterixa u posljednjih dvadeset godina.
U usporedbi s istim prodajnim razdobljem, album je nadmašio nedavne prethodnike: prodaja je 2,2 posto veća nego kod Asterixa i bijele perunike (2023.), 4,7 posto veća nego kod Asterixa i grifona (2021.) te 4,8 posto veća nego kod Asterixa i kćeri poglavice (2019.).
Posljednji put je jedan Asterixov album dosegnuo slične brojke 2005. godine. Bio je to album Asterix i padajuće nebo. Taj je album godinu završio s 1,651 milijun prodanih primjeraka, uz dodatne dva tjedna prodaje. Ujedno je to bio i posljednji svezak koji je napisao i nacrtao Albert Uderzo, koji je 1959. kreirao serijal s Renéom Goscinnyjem. Uderzo je nastavio raditi na serijalu i nakon Goscinnyjeve smrti 1977. godine.
Naklada i utjecaj na tržište
Na svjetskoj razini, Asterix u Luzitaniji tiskan je u ukupnoj nakladi od pet milijuna primjeraka na svim jezicima. Od toga su dva milijuna primjeraka bila namijenjena samo francuskom tržištu, gdje je album postao najprodavanija publikacija na francuskom jeziku u protekloj godini.
Uspjeh albuma daleko nadilazi granice Francuske. U Portugalu, gdje je radnja smještena, prodaja je dosegla 150.000 primjeraka – pet puta više od uobičajenog prosjeka od oko 30.000 za novo Asterixovo izdanje. U Španjolskoj je prodaja porasla za 7 posto u odnosu na prethodne albume, dok je u Njemačkoj – jednom od Asterixovih najjačih stranih tržišta – zabilježen rast od 2 posto. Za izdanje na nizozemskom jeziku nisu objavljeni službeni podaci.
Prema riječima Céleste Surugue, glavne direktorice Les Éditions Albert René, uspjeh albuma može se pripisati više čimbenika. Ističe pozitivne reakcije kritike i čitatelja, snagu kreativnog dvojca Fabcaro–Didier Conrad te opću popularnost brenda Asterix. Nedavni uspjesi, poput animirane serije na Netflixu koju je kreirao Alain Chabat te stalna popularnost tematskog parka Astérix, dodatno su ojačali vidljivost brenda.
Sljedeći, 42. album serijala, trebao bi izaći u jesen 2027. U međuvremenu, 2026. donosi nekoliko drugih projekata povezanih s Asterixom. Među njima je i obilježavanje 50. obljetnice filma Dvanaest Asterixovih zadataka, koje će kulminirati prosinačkim izlaskom novog animiranog filma Asterix i Kraljevstvo Nubije, u režiji Alexandrea Heboyana, nadahnutog tim klasičnim djelom.
Tradicionalno, Asterixove pustolovine smještene u inozemstvu često slijedi povratak u galsko selo, pa je priča „na domaćem terenu” vjerojatan scenarij za sljedeći album.
Iako je Asterix vrlo popularan u Hrvatskoj, zbog zamršenih pravnih odnosa vlasnika Asterixovog brenda, nositelja važećih prava za izdavanje Asterixa na području bivše Jugoslavije, i opće krize strip-izdavaštva objava strip albuma o galskom junaku u Hrvatskoj je rizičan pothvat. Posljednji izdavač koji se u to upustio bio je zagrebački Bookglobe koji je od 2014. do 2017. izdao osam albuma.
Nakon 14 godina pauze, Bookglobe je 2014., godinu dana nakon objave originalnog albuma u Francuskoj, objavio 35. album serijala Asterix i Pikti. Bio je to prvi album koji nije potpisao niti jedan od originalnog autorskog dvojca René Goscinny i Albert Uderzo. Novi autori su pisac Jean-Yves Ferri i crtač Didier Conrad, a Uderzo je sudjelovao u kreiranju naslovnice.
Asterixovi albumi prevedeni su na 110 jezika, a prodani su u gotovo 400 milijuna kopija širom svijeta.







![Bruketa& nastavlja samostalno: Otkupljeni udjeli Greya i Nikole Žinića Davor Bruketa - agencija Bruketa&]](https://tockanai.hr/wp-content/uploads/2026/06/Davor-Bruketa-218x150.jpg)















