Naslovnica Poduzetnik Financiranje Češki fond Everita Capital preuzeo većinski udio u splitskoj Pekarni Hrstić

Češki fond Everita Capital preuzeo većinski udio u splitskoj Pekarni Hrstić

Pekarna Hrstić zapošljava više od 80 radnika, a u 2025. godini ostvarila je oko tri milijuna eura prihoda. Tvrtka ima 12 vlastitih prodajnih mjesta te kroz veleprodaju opskrbljuje dodatnih stotinjak lokacija, uključujući trgovačke lance Ribola i Studenac

52
Pekarna Hrstić
Emília Mamajová_(EVERITA Capital) i Ana Mihaela Hrstić (Pekarne Hrstić)

Everita Capital, novi private equity investicijski fond usmjeren na ulaganja u male i srednje tvrtke u Srednjoj Europi, za svoju prvu investiciju odabrao je Hrvatsku. Češki private equity fond preuzeo je 51 posto vlasničkog udjela u Pekarni Hrstić, obiteljskoj tvrtki iz Splita koja posluje više od 25 godina i pokriva područje Dalmacije.

Dosadašnji vlasnici, supružnici Nikola i Ana Mihaela Hrstić, nastavljaju voditi poslovanje zajedno s postojećim timom. Uložena sredstva bit će usmjerena u izgradnju novog proizvodnog pogona i širenje prodajne mreže.

„Kako bismo nastavili rasti i razvijati se, tražili smo partnera koji će svojim ulaganjem, iskustvom i znanjem doprinijeti podizanju poslovanja na višu razinu. U Hrvatskoj ovakav oblik ulaganja još uvijek nije široko prisutan u segmentu malih i srednjih tvrtki kojem pripadamo, ali nadam se da će ga u budućnosti biti više“, rekla je povodom strateškog partnerstva s Everita Capitalom Ana Mihaela Hrstić, prokuristica i suvlasnica Pekarne Hrstić

Pekarna Hrstić zapošljava više od 80 radnika, a u 2025. godini ostvarila je oko tri milijuna eura prihoda. Imaju 12 vlastitih prodajnih mjesta te kroz veleprodaju opskrbljuje dodatnih stotinjak lokacija, uključujući trgovačke lance Ribola i Studenac. Splitska pekarna proizvodi kruh, peciva i kolače po vlastitoj recepturi, a riječ je o oko 6.000 pekarskih proizvoda dnevno.

Emília Mamajová, partnerica i suosnivačica fonda Everita Capital, istaknula je kako vide veliki potencijal za rast u regiji koja je među turistički najsnažnijima u Hrvatskoj. „Smatramo da uz tradiciju i već postojeće znanje, s modernizacijom, novim tehnologijama i dodatnim upravljačkim znanjima možemo zajedno napraviti značajne iskorake koji će donijeti željeni rast tvrtke, a istodobno obogatiti ponudu“, rekla je Mamajová.

Everita Capital, čije je sjedište u Pragu, ulaže u mala i srednja poduzeća u srednjoj i istočnoj Europi, primarno na tržištima Češke, Poljske i Hrvatske, ali i u Slovačkoj te Sloveniji. Fond po pojedinoj investiciji ulaže između dva i pet milijuna eura, uz podršku u razvoju poslovanja i potencijalnoj međunarodnoj ekspanziji.

Među investitorima je i Europski investicijski fond, s ulaganjem od 20 milijuna eura. Strateški investitori u fondu su i RSJ te fond grupe J&T.