Hrana i bezalkoholna pića na godišnjoj razini poskupjeli 19,2%

Na mjesečnoj razini rast potrošačkih cijena je generiran porastom u kategoriji Hrane i bezalkoholnih pića te Pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva, dok je snažnije povećanje ublaženo padom cijena u skupini Prijevoz

29
paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu
[Izvor: Točka na i Media]

Nastavak snažnih inflatornih pritisaka zabilježen je i u kolovozu, potvrđeno je službenom statistikom indeksa potrošačkih cijena koju je Državni zavod za statistiku objavio u petak, 16. rujna. Godišnja stopa rasta i četvrti mjesec za redom nastavila bilježiti dvoznamenkaste stope, zadržavši se na srpanjskih 12,3 posto. Tome je pridonijelo i usporavanje inflacije na mjesečnoj razini. Naime, cijene roba i usluga za osobnu potrošnju u prosjeku su bile više za 0,1 posto u odnosu na srpanj, što predstavlja usporavanje mjesečne stope rasta četvrti uzastopni mjesec. Kumulativno, u prvih osam mjeseci indeks potrošačkih cijena porastao je 9,5 posto u odnosu na isto razdoblje lani, navode analitičari RBA.

Na mjesečnoj razini rast potrošačkih cijena je generiran porastom u kategoriji Hrane i bezalkoholnih pića te Pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva (+1,7% u odnosu na srpanj kod obje skupine). Rast cijena bilježe i ostale skupine dok je snažnije povećanje ublaženo padom cijena u skupini Prijevoz, za 4,1 posto (uslijed sniženih cijena goriva za osobna prijevozna sredstva) te u skupini Odjeća i obuća, za 3,0 posto.

Na godišnjoj razini, najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren kod Hrane i bezalkoholnih pića (+19,2%), Restorani i hoteli (+17,6%), Pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva (+15,3%), Prijevoz (+14,1%), Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva (+ 10,5%), Rekreacija i kultura (+9,4%), Razna dobra i usluge (+8,1%), te Odjeća i obuća (+6,4%).

Najveći pojedinačni doprinos stopi porastu godišnjeg indeksa ostvaren je u skupinama Hrana i bezalkoholna pića (+4,98 postotnih bodova), što i ne iznenađuje s obzirom na visoki udio (25,9%) u potrošačkoj košarici, a slijedi Prijevoz s doprinosom od 2,08 postotnih bodova.

Promatrano prema posebnim skupinama, najveći porast cijena u prosjeku na godišnjoj razini ostvaren je u skupini Prerađeni prehrambeni proizvodi, za 17,8% (doprinos porastu od +4,02 postotna boda).

S posljednjim podacima za kolovoz evidentno je da se trenutno nalazimo na vrhuncu inflacije, no godišnje stope će ostati izražene i u narednim mjesecima. Određeno blago smirivanje moglo bi se zabilježiti tek prema kraju godine. Potonje će uglavnom biti posljedica učinka baznog razdoblja i, u manjoj mjeri, usporavanja gospodarske aktivnosti. Analitičari RBA očekuju da će stopa inflacije u ovoj godini premašiti 10 posto.

Nedavno objavljen Vladin paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena uvelike je umanjio rizike da će inflacija u ovoj godini biti i veća, prvenstveno zbog ograničavanja cijena energije i određenih osnovnih prehrambenih proizvoda. Usprkos tome, dvoznamenkaste godišnje stope rasta ostat će prisutne u prvom dijelu iduće godine s laganim trendom opadanja, pri čemu će taj trend biti vidljiviji u drugoj polovici 2023. godine.