Creska luka dobila Morsku škovaceru za prikupljanje plutajućeg otpada

Morska škovacera filtrira morsku vodu i prikuplja plastiku, mikroplastiku, deterdžente, ulja i ostale materijale s površine mora kako oni ne bi otplutali na otvoreno more ili pali na morsko dno te naštetili morskoj flori i fauni

72
Morska škovacera
"Morska škovacera" u prosjeku pokupi kilogram i pol otpada dnevno [foto: ŽLU Cres]

U creskoj luci u rad je puštena “Morska škovacera” – uređaj za automatsko prikupljanje plutajućeg otpada čiji je cilj podizanje svijesti cjelokupne javnosti o problematici plutajućeg otpada i plastike u moru. Neposredno uz uređaj postavljena je i info ploča s informacijama koje bi trebale pomoći podizanju svijesti korisnika luke te cjelokupne javnosti o problematici onečišćenja mora plastikom.

Ova plutajuća kanta za smeće filtrira morsku vodu i prikuplja plastiku, mikroplastiku, deterdžente, ulja i ostale materijale s površine mora kako oni ne bi otplutali na otvoreno more ili pali na morsko dno te naštetili morskoj flori i fauni. “Morska škovacera” u prosjeku pokupi kilogram i pol otpada dnevno.

Projekt vrijedan gotovo 38.000 kuna financiran je iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo, putem natječaja “Očuvanje okoliša i poticanje na održivo upravljanje prirodnim resursima” kojeg je raspisala Lokalna akcijska grupa u ribarstvu “Vela vrata”, a provelo ga je lokalno komunalno poduzeće Komunalne usluge Cres Lošinj d.o.o. u suradnji sa Županijskom lučkom upravom Cres.

Otpad u more dospijeva nesavjesnim ponašanjem pojedinaca, ali i kao posljedica različitih gospodarskih djelatnosti te predstavlja značajan globalni ekološki problem sa širokim spektrom utjecaja na morski živi svijet.

Kada govorimo o morskom otpadu, poseban problem stvara plastika jer se postupno raspada u tzv. mikroplastiku koja, apsorbirajući na sebe razne toksične tvari i štetne mikroorganizme, ulazi u prehrambeni lanac te na kraju dolazi i na stol potrošača ribe ugrožavajući njihovo zdravlje.