Cyber osiguranje
Croatia osiguranje, predstavilo je novi proizvod – Cyber osiguranje.

Polica Croatia Cyber osiguranje sastoji se od sveobuhvatne stručne pomoći poduzetnicima koji postanu žrtve hakerskog napada.

U paket je, uz nadoknadu troškova zastoja u poslovanju, gubitaka uzrokovanih kibernetičkom iznudom, troškova obnove i povrata podataka te naknade po odgovornosti osiguranika za štetu nastalu trećim osobama, uključena i pravna podrška specijaliziranih odvjetničkih ureda, računalna forenzika vodećih hrvatskih tvrtki specijaliziranih za kibernetičku zaštitu te savjeti stručnjaka za odnose s javnostima i upravljanje krizama u poslovanju.

20 posto više incidenata, 52 posto veće štete

Cyber osiguranje namijenjeno je prije svega malim i srednjim poduzetnicima. Procedura prijave kibernetičkog incidenta je jednostavna – samo jedan telefonski poziv aktivira operativno sigurnosne provjere te pravnu podršku.

“Globalni i lokalni pokazatelji potvrđuju da su cyber napadi među najvećim prijetnjama poslovanju u 2025. Samo u Hrvatskoj svakog dana dogodi se pet ozbiljnih napada što jasno ukazuje na razmjere problema. Na razvijenim tržištima cyber osiguranje je najbrže rastuća vrsta osiguranja. Mi smo ga razvili u suradnji s pouzdanim partnerima kako bismo poduzetnicima pomogli u brzom oporavku od cyber napada i nastavku poslovanja”, istaknuo je Davor Tomašković, predsjednik Uprave Croatia osiguranja.

Što se tiče naše zemlje, u Hrvatskoj je tijekom prošle godine zabilježeno ukupno 2.167 hakerskih napada što je porast od 20 posto u odnosu na 2023. godinu.

“Štete nastale raznim zlonamjernim kibernetičkim djelovanjima u 2024. godini procjenjuju se na gotovo 17 milijuna eura. To je porast u vrijednosti šteta veći od 52 posto u odnosu na godinu prije. To je izuzetno zabrinjavajuće.

Ako uz to uzmemo u obzir da se čak 92 posto kibernetičkih napada ne prijavljuje – što je procjena digitalne uprave Ministarstva unutarnjih poslova Njemačke – i ekstrapoliramo to na našu zemlju, možemo reći da hrvatsko tržište kibernetičkog kriminala “vrijedi” više od 170 milijuna eura”, izjavio je Marko Gulan, regionalni stručnjak i konzultant za kibernetičku sigurnost iz tvrtke Astera Advisory.

Vjerojatnost da neka tvrtka postane žrtvom hakerskog napada proporcionalna je njenom ulaganju u informatičku sigurnost!

Hakeri će vas sigurno napasti

“Osiguranje od posljedica nastalih kibernetičkim kriminalom danas nije luksuz, već nužnost. S obzirom na sve veću digitalizaciju poslovanja, rizik od te vrste šteta veći je od rizika da pretrpite gubitak uslijed poplave ili požara. Posebno su ugroženi mikro, mali i srednji poduzetnici, koji čine čak 99,7 posto svih tvrtki u našoj zemlji. Prema anketi Hrvatske gospodarske komore, više od polovice tih tvrtki nema plan odgovora na cyber incidente”, rekao je Bojan Letica, direktor Sektora za razvoj proizvoda i preuzimanje rizika u Croatia osiguranju.

Novija američka procjena globalnih šteta od raznih oblika kibernetičkog kriminala kaže da će te štete doseći vrijednost od 13,8 bilijuna (13.800 milijardi) dolara tijekom 2028. godine.

Podaci iz jednog europskog istraživanja govore da će se do 2030. u Europskoj uniji napadi događati svake dvije sekunde. Zabrinjava i činjenica da je trenutačno samo 9 posto kompanija u EU spremno adekvatno odgovoriti na kibernetičke prijetnje.

Nuspojava digitalne transformacije

“Vjerojatnost da neka tvrtka postane žrtvom hakerskog napada proporcionalna je njenom ulaganju u informatičku sigurnost. Usto, to ovisi i o motiviranosti samog napadača. Nije svejedno jeste li meta nekog oportunog cyber kriminalca (to su oni koji po internetu traže bilo koga, koga će pokušati ucijeniti ili iznuditi) ili financijski snažno motivirane ekipe hakera koja želi opljačkati neku točno određenu kompaniju”, kazao je Saša Jušić, stručnjak za kibernetičku zaštitu i član Uprave tvrtke Infigo IS.

Kompanije koje u kibernetičku zaštitu ulažu malo ili su u tome površne, izložene su većem riziku, no rizik postoji i kod tvrtki koje svjesno ulažu u informacijsku sigurnost.

“Zato kibernetičku zaštitu treba stalno vježbati – kao što se vježbaju evakuacije slučaju potresa ili požara, jer kibernetički napad će se, prije ili poslije, dogoditi. Kad do incidenta dođe, svaki zaposlenik svake tvrtke u svakom trenutku mora znati što treba činiti”, upozorio je Jušić.

Kibernetički napadi “nuspojava” su digitalne transformacije. Među tvrtkama su najviše izložene one koje nemaju vlastite stručnjake za informacijsku sigurnost (hoteli, klinike, odvjetnički uredi pa čak i informatičke tvrtke koje upravljaju internetskim (cloud) uslugama za svoje klijente) te srednje velike i veće tvrtke iz financijskog i proizvodnog sektora.

Najmanje su izložena (što ne znači da neće biti napadnuta) obiteljska poljoprivredna gospodarstva, razni manji obrtnici i građevinari.

Polica Croatia Cyber osiguranja

Tri stupnja pokrića

Polica Croatia Cyber osiguranja, dostupna je svim manjim i srednje velikim tvrtkama u Hrvatskoj koje imaju godišnji promet veći od 50.000 eura.

Premije osiguranja kreću se od stotinjak do 600 eura godišnje, ovisno o veličini tvrtke i zahtjevnosti kibernetičke zaštite.

Tri su stupnja pokrića: stručne usluga za slučaj incidenta, naknada financijskog gubitka nastalog zastojem poslovanja uzrokovanim kibernetičkim napadom te odgovornost prema trećim osobama u slučaju gubitka podataka.

Croatia osiguranje ne pokriva otkupninu u slučaju ransomware napada, no pokriva neke popratne troškove koji mogu biti vezani uz takav incident.