Mastercard patentirao metodu plaćanja kreditnim karticama u kriptovalutama

U dokumentu se navodi da je "povećana upotreba" valuta utemeljenih na blockchainu od strane potrošača koji "cijene anonimnost i sigurnost", no upozorava se da postoji potreba za poboljšanjem mogućnosti pohrane i obrade takvih transakcija

258
plaćanja kreditnim karticama u kriptovalutama

Potrošači bi jednog dana mogli plaćati robu i usluge kreditnim karticama koristeći bitcoin kao valutu. Mastercard je, naime, u utorak zaštitio patent koji omogućava upravljanje “frakcijskim rezervama valute utemeljene na blockchainu”.

Trenutno korisnici MasterCard mogu plaćati samo valutama koje su vlade proglasile zakonitim sredstvima plaćanja, izjavio je Seth Eisen, glavni potpredsjednik tvrtke Mastercard za komunikacije.

Nakon što je potvrđena vijest da je investicijska kompanija BlackRock osnovala radnu skupinu koja će analizirati kriptovalute i blockchain, ovo je još jedna dobra vijest za zagovornike kriptovaluta.

>>Bitcoin nastavlja rasti nakon vijesti o interesu institucionalnih ulagača za kriptovalute

U dokumentu koji je objavio američki ured za patente i žigove, Mastercard navodi da je “povećana upotreba” valuta utemeljenih na blockchainu od strane potrošača koji “cijene anonimnost i sigurnost”.

No, u dokumentu se upozorava i na nedostatke u korištenju digitalnih valuta. Naglašava se da postoji potreba za poboljšanjem mogućnosti pohrane i obrade takvih transakcija.

“Iako valute utemeljene na blockchainu često mogu pružiti potrebnu sigurnost i zaštitu podataka o platitelju, razina sigurnosti za primatelje plaćanja nije na takvoj razini, prvenstveno zbog ograničenja blockchaina”, navodi Mastercard u dokumentu. Na primjer, transakcije u digitalnim valutama traju znatno dulje: oko 10 minuta potrebno je za transakcije unutar blockchain mreže u odnosu na nanosekunde kod tradicionalnih plaćanja.

Posljedica je da potrošači i trgovci moraju dugo čekati da ove digitalne transakcije prođu, ili se “oslanjaju na dobru vjeru“ da su platitelji validni, pojašnjava se u dokumentu. U takvim slučajevima, dodaje se, anonimnost blockchaina može dovesti one koji prihvaćaju plaćanja u nepovoljni položaj.

“Mnogi entiteti, posebice trgovci, pružatelji usluga i drugi dobavljači roba i usluga zbog toga će biti oprezni pri prihvaćanju mogućnosti plaćanja valutama utemeljenima na blockchainu i sudjelovanju u takvim transakcijama”, zaključuje se u dokumentu.

Tržišna primjena

Iako su detalji još uvijek nejasni, ako metoda bude primijenjene na tržištu, mogla bi ubrzati transakcije kriptovalutama te omogućiti vlasnicima kartica da plaćaju kreditnom karticom koristeći digitalne valute.

“Cijelo vrijeme razmišljamo o načinima koji bi omogućili novi pristup i inovacije na tržište kako bismo stvorili vrijednost za nas, naše klijente i vlasnike kartica. Patentne aplikacije dio su tog procesa, njima štitimo intelektualno vlasništvo tvrtke, bez obzira na to hoće li ideja ikada dobiti tržišnu primjenu”, napisao je Eisen u odgovoru na upit CNBC-a.

Analitičari smatraju da je to ipak još jedna dobra vijest za digitalnu valutu jer potvrđuje da je digitalni novac, odnosno valute utemeljene na blockchainu, valjani oblik transakcije. Podsjećaju da su neke zemlje, na primjer Japan, zauzele mnogo pozitivnije stajalište o digitalnim valutama i njihovoj ulozi u financijskim transakcijama.

Vrijednost bitcoina u utorak je ponovo premašila sedam tisuća dolara i držala se, prema Coinbasu, većim dijelom dana stabilno iznad 7300 dolara. To je povećanje od oko 13 posto u roku od mjesec dana.

Bitcoin je po tržišnoj kapitalizaciji najjača kriptovaluta – ukupno vrijedi više od 125 milijardi dolara, ali daleko je od rekordnih vrijednosti iz prosinca kada je vrijedio dosegnuo vrijednost od 19.500 dolara po jedinici.