Gradska plinara Zagreb – opskrba zadržala više od pola korisnika

Nakon gubitka koncesije za javnu opskrbu, Gradska plinara Zagreb opskrba je ponudila plin po cijeni za 10 centi po megavatsatu nižoj od cijene koju nudi Međimurje plin kao pružatelj javne usluge

90
Gradska plinara opskrba
Gradska plinara Zagreb - opskrba

Prošlog petka istekao je rok za korisnike Gradske plinare Zagreb – opskrbe (GPZO) s područja Zagreba, Velike Gorice i Zaprešića za predaju zahtjeva kojim bi ostali pri Gradskoj plinari Zagreb – opskrbi i nakon 1. listopada 2024. godine, ali kao korisnici tržišne usluge. Oni koji to nisu učinili 1. listopada postaju automatski korisnici tvrtke Međimurje-plin koja je dobila koncesiju za javnu opskrbu na području Zagreba i okolice.

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević na konferenciji za novinare 30. rujna objavio je da je u sustav HROTE-a uploadano više od 150.000 građana koji su odlučili ostati pri GPZO-u. Gradska plinara Zagreb – opskrba kao pružatelj javne usluge imala je oko 290 tisuća korisnika, što bi značilo da je uspjela zadržati više od pola korisnika iako će sada pružati tržišnu uslugu.

Javnu uslugu regulativom štiti Država. U javnoj usluzi kupac u svakom trenutku može prijeći na tržišnu uslugu, dok se kod tržišne usluge ugovori sklapaju na godinu dana i ako kupac želi raskinuti ugovor mora imati jako dobar razlog, a to ne može biti (visoka) cijena plina.

“Već sada imamo više od 150.000 građana koji su odlučili ostati kod GPZO-a”, rekao je gradonačelnik Tomašević, istaknuvši kako će GPZO ostati najveći opskrbljivač plinom u Zagrebu.

GPZO poslao je ponudu na 220 tisuća dosadašnjih korisnika. Razliku do 290 tisuća čine dvije kategorije kupaca: oko 40.000 mikropotrošača, a to su uglavnom prazni stanovi, te oko 30.000 kupaca koji imaju dugovanja prema GPZO veća od 500 eura. No, zahtjev su mogli predati svi, pa za sada nema informacije koliko je od tih 70.000 tisuća “neželjenih” kupaca zatražilo da ih plinom opskrbljuje GPZO.

“Zadovoljan sam. Broj je veći od očekivanja, veći od procjena analitičara koji su procjenjivali da ćemo pridobiti 30 do 40 posto kupaca. Ovo je više od 50 posto svih 290.000 kupaca. Međutim, ono što je još bitnije, GPZO je na željenom dijelu tržišta uspio osvojiti više od dvije trećine kupaca”, pohvalio se Tomašević.

Kupcima koji prelaze na Međimurje-plin, a imaju preplatu računa prema GPZO-u, novci će biti vraćeni sukladno zakonu, rekao je zagrebački gradonačelnik. Pozvao je građane da sami očitaju brojila ili da dopuste očitavanje predstavnicima Gradske plinare Zagreb koja je vlasnik infrastrukture i brojila, kako bi se utvrdilo pravo stanje brojila na početku listopada. Plinska brojila u posljednje vrijeme očitavali su poštari.

Podsjećamo da je nakon gubitka koncesije za javnu opskrbu, GPZO krajem kolovoza ponudio plin po cijeni za 10 centi po megavatsatu nižoj od cijene koju nudi Međimurje plin kao pružatelj javne usluge.

“Tijekom ljeta smo pratili cijene plina na međunarodnom tržištu i kad je cijena pala, kupili smo plin i ponudili ga na tržištu po nižoj cijeni od cijene u javnoj usluzi”, objasnio je gradonačelnik Tomašević.

Međimurje-plin kao koncesionar u javnoj opskrbi plinom u Zagrebu mora isporučiti plin u tarifnom modelu 2 (koji koristi najviše kupaca) po cijeni od 52,20 eura za megavatsat bez Vladine subvencije i PDV-a. No, sada su najavili da će kao pružatelj tržišne usluge ponuditi plin po cijeni koja je za najmanje 20 centi niža od cijene u javnoj usluzi, a razmatraju mogućnost da ponude plin po cijeni koja bi bila za 50 centi niža od one u javnoj usluzi, odnosno 40 centi niža od one koju je ponudio GPZO. Tržište ili damping, vidjet ćemo.

U Međimurje-plinu ističu da su ugovorili kupnju plina, osigurali transport i da imaju uskladišten plin za potrebe svojih kupaca.