Dvadeset i sedam hrvatskih obrambenih tvrtki predstavilo se u Bruxellesu na konferenciji koju smatraju velikom prigodom za nove poslovne dogovore u trenutku kada članice Europske unije i NATO-a znatno povećavaju obrambene proračune, javlja HRT.
Na konferenciji sudjeluju perjanice hrvatske obrambene industrije, poput HS Produkta, Šestan Buscha i DOK-ING-a, kao i IT tvrtke s područja kibernetičke sigurnosti, poput KING ICT-a i Končar Grupe.
Član uprave Končara Ivan Paić rekao je da je Končar regionalni lider u jugoistočnoj Europi po pitanju zaštite kritične infrastrukture. Kompanija je uložila jako puno u izgradnju Končar Digitala, koji je osnova digitalne kibernetičke zaštite kritične infrastrukture poput transformatorskih stanica, proizvodnih procesa, različitih ključnih energetskih objekata, solarnih elektrana, hidroelektrana, termoelektrana i druge infrastrukture bez kojih društvo ne može funkcionirati u normalnim, a pogotovo u kriznim situacijama.
DOK-ING je dosad u Ukrajinu isporučio 70 strojeva za razminiranje koji su uništili preko 9 tisuća neeksplodiranih ubojitih sredstava i očistili 20 milijuna četvornih metara od mina, rekao je član Uprave DOK-ING-a Gordan Pešić. Otvorili su ured u Ukrajini i tamo namjeravaju otvoriti proizvodni pogon. DOK-ING proizvodi i opremu za zaštitu kritične infrastrukture i protuterorizam, a početkom ove godine donijeli su odluku da će početi razvijati i sustave za ofenzivne aktivnosti.
Među tvrtkama koje su se predstavile u Bruxellesu je i RIZ profesionalna elektronika, koja je predstavila novo temeljno vojničko sredstvo komuniciranja – taktički radiouređaj TAKRAD. Riječ je o naprednom radiouređaju, kojim su opremljeni hrvatski vojnici, a tvrtka se sada nada da će se uspjeti probiti i izvan granica Hrvatske.
Predsjednik Zajednice obrambene industrije HGK Željko Pavlin iz tvrtke HS Produkt ističe kako je ova konferencija idealna prilika za daljnji iskorak hrvatske obrambene industrije, s obzirom na to da su u Bruxellesu prisutni mnogi vojni izaslanici različitih zemalja. Hrvatske tvrtke imaju priliku da se informiraju što se u ovom trenutku događa u Europi i NATO-u, ali istovremeno i priliku da predstave svoju ponudu, tumači Pavlin.
Dodao je da HS Produkt izvozi vrlo malo u Europu, svega tri do četiri posto, a sve ostalo izvozi u Sjevernu Ameriku, Bliski istok, Afriku. Ističe da tvrtka ima kapaciteta brzo reagirati ako dobije dugoročne ugovore s velikim narudžbama: “Mislim da bez problema možemo zadovoljiti velike narudžbe, ne na nivou Hrvatske nego Europe”.
Pavlin ističe da hrvatska obrambena industrija nije velika po volumenu, ali da ima vrhunske proizvode u nekoliko segmenata, primjerice u osobnom naoružanju i zaštiti vojnika poput HS produkta ili Šestan Buscha, koji proizvodi zaštitne kacige, koje su svom fahu među najboljima u svijetu. Tu su također tvrtke koje razvijaju proizvode koji su sve potrebniji, a što pokazuje rat u Ukrajini, poput DOK-ING-a, zatim Orqa s dronovima, brodogradnja te IT tvrtke.
“Mislim da naše firme itekako mogu ponuditi Europi upravo ono što se traži. Možda mi još nismo dovoljno veliki, ali upravo kroz ovakve konferencije možemo pronaći partnere kako bismo povećali volumen i zauzeli značajnije mjesto na europskom tržištu”, zaključio je Pavlin.