
Stečajni sudac splitskog Trgovačkog suda Velimir Vuković poništio je javnu dražbu u kojoj je Grad Split u četvrtom krugu dražbe, nakon uplaćene jamčevine od gotovo 6 milijuna eura, kupio Spaladium arenu. Poništenje dražbe tražile su dvije banke, UniCredit banka i Zagrebačka banke.
Dražba je održana u okviru stečajnog postupka nad tvrtkom Sportski grad TPN. Prodavalo se pravo korištenja Spaladium arene u idućih 13 godina, uz pravo građenja na obližnjem zemljištu. Početna cijena iznosila je jedan euro, a Grad Split pobijedio je u četvrtom krugu s iznosu od 2501 eurom. Iako je jamčevinu uplatila i tvrtka RD Arena, ona u dražbi nije sudjelovala. Spaladium arena procijenjena je u stečajnom postupku na 59,85 milijuna eura.
Banke su poništenje dražbe zatražile ubog preniske postignute cijene, a žalile su se i na visinu komunalne naknade koju je odredio Grad Split. Smatraju da je to bio razlog da se drugi potencijalni ponuditelji nisu prijavili za dražbu. Sudac Visković isprva je odbio zahtjev banaka da se prodaja obustavi, no nakon dražbe je prihvatio njihove argumente.
Sudac: “Negacija ciljeva radi kojih se provodi stečajni postupak”
Sudac je u obrazloženju odluke napisao da bi dosuda Spaladium arene Gradu Splitu u ovom slučaju bila “negacija ciljeva radi kojih se provodi stečajni postupak”, odnosno da bi bila “u suprotnosti s pravilima javnog morala”.
“Postupanje Grada Split kao jedinog ponuditelja u postupku provođenja četvrte javne dražbe, tijekom provođenja postupka prodaje imovine stečajnog dužnika, koji je ujedno i stečajni vjerovnik ovog dužnika, nije bilo u skladu s odredbom članka 2. SZ/15 te je postupanje bilo protivno odredbi članka 3. Zakona o parničnom postupku.
Neovisno od činjenice što je u postupku provođenja 4. elektroničke javne dražbe Grad Split kao jedini ponuditelj ponudio cijenu za imovinu dužnika koja je bila predmet prodaje u iznosu od 2.501,00 eura, u skladu sa zaključkom o prodaji od 29. travnja 2024. i Pravilnikom o postupku prodaje nekretnina u ovršnom postupku, on je svojim postupcima tijekom provođenja postupka prodaje zlouporabio svoja prava određivanja komunalne naknade i sudjelovanja u nadmetanju za kupnju nekretnine stečajnog dužnika”, navodi se u obrazloženju.
“Zabrana zlouporabe prava i primjena temeljnih pravnih načela predstavlja zaštitni mehanizam protiv krute gramatičke (mehaničke) primjene prava i moralni korektiv zakonitosti, radi čega je sud odlučio da se u konkretnom slučaju nisu ispunile pretpostavke za to da se nekretnina stečajnog dužnika koja u naravi predstavlja sportsku dvoranu Spaladium arena dosudi ponuditelju Gradu Splitu kao jedinom ponuditelju za ponuđenu cijenu u iznosu od 2.501,00 eura”, zaključio je sudac Visković.
Puljak: “Sudac je poništio sam sebe”
Gradonačelnik Splita Ivica Puljak, koji je u srijedu zadovoljno objavio kako je Grad vratio u posjed Spaladium, u četvrtak je reagirao na odluku Suda: “Isti taj stečajni sudac donio je odluku po kojoj je proveden cijeli ovaj postupak i sada je sam poništio. Upustio se u tumačenje visine komunalne naknade, što je isto kao da je komentirao cijenu struje ili cijenu vode. Naravno, žalit ćemo se u roku od osam dana koliko je za to predviđeno, ali ćemo istovremeno uključiti ostale hrvatske institucije kao što je DORH, i s njima ćemo razgovarati kako se najbolje može zaštiti javni interes.”
Puljak je dodao da su konsternirani ovakvom odlukom “s obzirom s obzirom na to da je cijeli postupak proveden po odlukama tog istog suca”.
“On je znao za visinu komunalne naknade kada je donosio odluku da se idu u prodaju. Kad se postigla cijena kakva je tržištu, koliko netko bio spreman dati za Spaladium Arenu, odjednom se to bankama ne sviđa. Kada te iste banke kupuju po ovrhama stanove ljudi ni za kakvu cijenu, to im je u redu. A sada im se ne sviđa postignuta cijena za nešto što je javno pa su se žalile, a sudac je poništio sam sebe”, poručio je Puljak.