Oko 40 % sporova pred Stalnim arbitražnim sudištem HGK su građevinski predmeti

Stalno arbitražno sudište pri HGK je jedina arbitražna ustanova u Hrvatskoj pred kojom se rješavaju domaći i međunarodni trgovački sporovi

30
Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet; [Izvor: HGK]
Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet; [Izvor: HGK]

Sporovi u građevinarstvu bili su u fokusu dvodnevnog savjetovanja 32. Hrvatski arbitražni dani koje je održano 5. i 6. prosinca u Hrvatskoj gospodarskoj komori u organizaciji Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK.

Sudište je jedina arbitražna ustanova u Hrvatskoj pred kojom se, u arbitražnim postupcima koji se pred njom vode, rješavaju domaći i međunarodni trgovački sporovi.

“Hrvatski arbitražni dani prilika su za upoznavanje poduzetnika s arbitražom. Ove godine fokus je na građevinskom sektoru jer su sporovi iz infrastrukturnih projekata najzastupljeniji u postupcima pred Stalnim arbitražnim sudištem”, istaknula je Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet.

Građevinski sektor i izazovi u rješavanju sporova

“Formiranjem Nacionalne liste stručnjaka za rješavanje sporova u građevini, koju smo predstavili nedavno, tvrtkama iz sektora osigurali smo bazu kvalitetnih stručnjaka kvalificiranih za rješavanje sporova prema FIDIC uvjetima ugovora. To je važno jer se velika većina ugovora o građenju vezanih za infrastrukturne projekte u Hrvatskoj temelji upravo na takvim ugovorima. Ta vrsta ugovora omogućava da se sporovi između naručitelja i izvođača radova, prije odlaska na arbitražu, rješavaju putem Vijeća za rješavanje sporova”, razložila je Čagalj.

Pred Sudištem se rješavaju domaći i međunarodni trgovački sporovi. U 15-20 % predmeta stranke su strane pravne osobe.

“Najviše sporova je iz građevinskih predmeta, njih oko 40 %”, rekao je pak predsjednik Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK Hrvoje Sikirić.

Brzina i učinkovitost arbitraže

“Poduzetnici biraju našu arbitražu jer je brža od sudskog postupka. Arbitražni postupak pred Sudištem, ako nema složenog vještačenja, u pravilu, traje najviše do godinu i pol. U njemu stranke mogu izabrati arbitre, jezik, mjesto postupka i učinkovito prilagoditi svojem sporu njegova pravila, što sve ne mogu u sudskom.

Protiv pravorijeka Sudišta nema žalbe. Izjednačen je s pravomoćnom presudom i može se odmah izvršiti. Ukupna vrijednost predmeta spora u 166 predmeta odlučenih u posljednjih 6 godina je oko 195 milijuna eura“, dodao je Sikirić.

Izlaganje Aishe Nadar

Savjetovanje je otvorila Aisha Nadar, potpredsjednica Komisije ICC (International Chamber of Commerce) za arbitražu i alternativno rješavanje sporova izlaganjem “Građenje mostova: Istražujući tendencije u vođenju i učinkovitom rješavanju sporova iz ugovora o građenju i infrastrukturnih projekata”. Nadar je na svjetskoj razini općepriznata kao vodeći stručnjak za ugovore o izgradnji infrastrukture, uključujući postupke nabave, upravljanje tim ugovorima i rješavanje sporova u tom području.

Neke od tema prvog dana savjetovanja bile su vijeće za rješavanje sporova, raspodjela rizika, potraživanja ugovornih strana, izvođenje dokaza u građevinskoj arbitraži, kao i najvažnije dokazno sredstvo – vještačenje – zakašnjenja i visine štete, posebno indirektne štete.

Drugog dana razgovaralo se o teretu dokazivanja i standardu dokazivanja u međunarodnoj arbitraži te o procesnim i etičkim aspektima utjecaja umjetne inteligencije na međunarodne arbitraže.