Videoigre su sve popularniji oblik zabave u Hrvatskoj, posebice među mlađom populacijom, no istodobno i sve važnija kulturna i gospodarska aktivnost. Kultura igranja igara raste zbog kombinacije natjecateljske i ležerne komponente gaminga.
Uz sve veći broj igrača, u Hrvatskoj imamo i nekoliko vrlo uspješnih nezavisnih studija koji se bave razvojem računalnih igara te niz pojedinaca koji daju doprinos razvoju globalne industrije gaminga. A u svibnju se u Zagrebu otvara i Muzej povijesti videoigara (Video Game History Museum – VGHM) s više od tri tisuće relevantnih i atraktivnih izložaka iz svijeta videoigara.
Osim što će obogatiti turističku ponudu grada Zagreba, muzej ima cilj educirati, inspirirati i zabaviti posjetitelje kroz uzbudljivo putovanje u povijest videoigara
Ulaganje u ovaj jedinstveni muzejski projekt u regiji premašuje dva milijuna eura, a osnivač muzeja i budući kustos je Damir Šlogar. On je u industriji videoigara duže od 40 godina, a više od polovice tog staža stvarao je u središtima industrije – Kanadi i SAD-u. Radio je na više od 150 naslova, među kojima su globalno popularni serijali Shrek, Barbie, Battlefield i My Singing Monsters.
Zbirka će obuhvatiti razdoblje industrije videoigara od kraja 1960-ih do početka 2000-tih. Šlogar razlaže kako ne želi prikazati samo evoluciju videoigara, već i njezin utjecaj na tehnologiju i pop kulturu.
Kolekcija prikupljana kroz tri desetljeća
Postav će se prostirati na tri kata i više od 800 kvadratnih metara. Kolekcija se prikuplja gotovo tri desetljeća i sadržava neke od najrjeđih i povijesno najznačajnijih eksponata iz povijesti videoigara, navodi Šlogar.
Uz pojedine izloške, koji su gaming dragulji rijetko prisutni u javnosti, muzej će imati i interaktivne sadržaje koji će omogućiti da se osjeti prošlost uživo. Za zaljubljenike u videoigre planiraju se i posebna događanja, gostujuća predavanja i susreti s najutjecajnijim osobama iz ovog svijeta.
Bogata zbirka izvornih arkada, poput legendarnog Computer Spacea i PONG-a te najveća svjetska zbirka računalnih igara 20. stoljeća, tek su dio stalnog postava.
Osnivač već sada najavljuje i posebne tematske izložbe, kontinuirano širenje zbirke, kao i posebna iznenađenja, poput prikaza tehnologije nove generacije.
“Videoigre su dio mog života, a kroz ovaj muzej želim podijeliti tu strast sa svijetom, posebno s mlađim generacijama koje možda nisu iskusile čaroliju ranih dana videoigara”, kaže Šlogar, vlasnik jedne od najvećih svjetskih privatnih zbirki videoigara, prvih računala, igraćih konzola, arkada, umjetničkih djela i rijetkih memorabilija.