financiranje startup
Photo by Pixabay:

Jedinstveno europsko tržište kapitala moralo bi srednje velikim, malim i startup tvrtkama pružiti bolji pristup do novca, i to na više načina, a ne samo klasičnim bankovnim kreditima. Kako bi se to postiglo, treba provesti niz zakonodavnih mjera i uvesti niz inovativnih, novih financijskih instrumenata – kao što su jednostavnije dostupni europski fondovi za dugoročna prekogranična ulaganja. Cilj tih promjena je u privlačenju veće količine privatnih ulaganja u male i startup tvrtke.

Zapošljavaju 100 milijuna ljudi

Srednje velike i male tvrtke čine gotovo 99 posto ukupnog broja tvrtki u Europskoj uniji, a zapošljavaju oko sto milijuna ljudi – no, prema istraživanju Europske središnje banke teže dolaze do novca od većih tvrtki, a gotovo šestina ih kaže da stalno imaju problema s financijama.

Bankovni krediti, koji su tradicionalni i primarni izvor financiranja, teže su dostupni manjim europskim poduzetnicima, a još teže europskim startup tvrtkama. Zato je u Europskoj uniji važno što prije razviti nove, prilagodljivije sustave financiranja, prije svega sustav fondova za ulaganja rizičnog kapitala.

Prema podacima Europske udruge financijskih tržišta, AFME (The Association for Financial Markets in Europe), fondovi rizičnog kapitala u Europi sudjeluju sa samo dva do pet posto ukupnih ulaganja u malo i srednje veliko poduzetništvo, i to je tako već više od pet godina. Primjerice, u Americi količina tih ulaganja je u posljednjih deset godina gotovo osam puta veća nego u EU. Štoviše, europsko tržište rizičnog kapitala je rascjepkano, i dosta različito funkcionira, kako u kojoj državi članici.

Ulaganja fondova rizičnog kapitala u startup i druge tvrtke do faze njihova izlaska na burze vrijednosnica puno je manje u EU nego u Americi – štoviše, doživjelo je 72 postotni pad u volumenu, u 2023. u odnosu na 2022. godinu.

Nefleksibilnost europskog tržišta rizičnog kapitala jedan je od glavnih razloga zašto EU startup tvrtke izlaze više na burzama u Americi nego u Europi

Krediti samo za startup tvrtke

Stoga, potrebno je stvoriti posebno tržište kapitala samo za europske startupe, omogućiti im lakši ulaz na EU burze vrijednosnica, čak i osnovati jedinstvenu europsku burzu za male i startup tvrtke te omogućiti transparentniji pristup informacijama o tim tvrtkama putem internetskih portala koji bi prikupljali podatke o novim poduzetničkim pothvatima (što je planirano za 2027.) te, što smo već naglasili, osnažiti i pojednostaviti prekogranična ulaganja te olakšati pristup kreditima. Novi EU financijski zakonodavni okvir, postavljen početkom ove godine cilja svemu tome, no tek treba vidjeti koliko će te mjere biti uspješne.

Pristup bankovnim kreditima je malim i startup tvrtkama dosta otežan nakon pandemije (posebno u južnim i jugoistočnim članicama EU), najviše zbog rasta kamata ali i strožih uvjeta kreditiranja. Uz to, male i startup tvrtke ne traže od banaka samo kredite nego i veću dostupnost putem digitalnih kanala te instrumente koje su njima više prilagođeni.

Omogućiti startup tvrtkama da rate kredita ne plaćaju kamatom već udjelom u ukupnom prihodu ostvarenom u dogovorenom razdoblju.

Banke tome nastoje udovoljiti – progresivnije banke sve više digitaliziraju proces odobravanja kredita. Dobar svjetski primjer o tome što treba činiti je suradnja investicijske banke Goldman Sachs i tvrtke Amazon koje su (prije nekoliko godina) stvorile poseban portal za pristup malim i srednje velikim tvrtkama, portal za razmjenu informacija o malim poduzetnicima, koji bankarima olakšava definiranje kredita.

Što se tiče konkurencije bankama u tom segmentu, u posljednje vrijeme pojavljuju se razne fintech tvrtke s kreditima namijenjenima samo startup tvrtkama koje se bave razvojem softvera koji se isporučuje kao internetska usluga (SaaS). Jedan takav proizvod (Capchase) omogućuje startup tvrtkama da rate kredita ne plaćaju kamatom već udjelom u ukupnom prihodu ostvarenom u dogovorenom razdoblju.