Naslovnica Biznis JGL predlaže dividendu na 7,57 eura po dionici

JGL predlaže dividendu na 7,57 eura po dionici

Predloženo je da se divenda za prošlu godinu isplati iz zadržane dobiti, dok kompanija u 2025. bilježi rast prihoda na 306 milijuna eura i značajno povećanje dobiti

2
Jadran-galenski laboratorij
[Izvor: JGL]

Jadran – galenski laboratorij (JGL) d.d. isplatit će dioničarima dividendu od 7,57 eura bruto po dionici iz kumulirane zadržane dobiti ostvarene u razdoblju od 2012. do 2016. godine. Takav prijedlog Upravni odbor kompanije uputio je glavnoj skupštini društva koja je zakazana za 15. lipnja.

Riječ je o značajnom povećanju u odnosu na prošlu godinu, kada je JGL isplatio dividendu od pet eura po dionici.

Pravo na isplatu dividende imat će dioničari upisani u registru Središnjeg klirinškog depozitarnog društva 15 dana prije datuma isplate, dok će točan datum isplate naknadno odrediti Uprava društva. Isplata mora biti izvršena najkasnije 30 dana od donošenja odluke na glavnoj skupštini.

Upravni odbor predložio je i raspodjelu prošlogodišnje dobiti od 55,4 milijuna eura. Od toga će se 280 tisuća eura izdvojiti u zakonske rezerve za pokriće neotpisanih troškova razvoja, dok će preostalih 55,1 milijun eura biti raspoređen u zadržanu dobit kompanije.

Dioničari će na glavnoj skupštini odlučivati i o prijedlogu kojim bi se Upravi omogućila kupnja vlastitih dionica u iznosu do 10 posto temeljnog kapitala društva tijekom razdoblja od 36 mjeseci.

Uz to, predložena je i isplata nagrada članovima Uprave za ostvarene rezultate u 2025. godini. Najveći pojedinačni iznos od 88,9 tisuća eura (bruto 2) trebao bi biti isplaćen predsjednici Upravnog odbora Evi Usmiani Capobianco, dok bi njen otac, osnivač tvrtke  Ivo Usmiani, trebao dobiti 83,9 tisuća eura (bruto 2).

Grozdana Božić trebala bi prema prijedlogu Upravnog odbora biti nagrađena s 40,6 tisuća eura, Sanja Katalinić s 39,7 tisuća, Dino Ćoza Saršon s 26,2 tisuće, a Renata Miculinić s 24,3 tisuće eura.

JGL Grupa je u 2025. godini ostvarila ukupne prihode od 306 milijuna eura, što je 22 posto više nego godinu ranije. Operativna dobit (EBITDA) porasla je 34 posto i dosegnula 60 milijuna eura, dok je dobit prije oporezivanja (EBT) skočila 64 posto, na 47 milijuna eura.

Najveći dio rasta ostvarila je farmaceutska divizija JGL Pharma, koja je zabilježila 263 milijuna eura prihoda, odnosno 23 posto više nego godinu ranije. EBITDA te divizije porasla je gotovo 35 posto, na rekordnih 57 milijuna eura, uz EBITDA maržu od 23 posto.

Kompanija je tijekom godine u razvojne projekte investirala 15 milijuna eura, a proizvodnja je premašila 67 milijuna komada gotovih proizvoda, što je rast od 12 posto u odnosu na prethodnu godinu.