Paket mjera za obuzdavanje cijena energije

Poduzetnici će za polugodišnju potrošnju ispod 250 tisuća kilovatsati od 1. listopada 2022. do 31. ožujka 2023. plaćati 0,52 kune po kilovatsatu. Za polugodišnju potrošnju iznad 250 tisuća kilovatsati plaćat će po jedinstvenoj tarifi 1,6176 po kilovat satu

189
cijene energenata

Premijer Andrej Plenković predstavio je na sjednici vlade jesenski paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena u ukupnom iznosu od 21 milijarde kuna. Paket sadrži mjere zaštite od rasta cijena energenata i hrane te brojne subvencije i naknade za građane, javni i privatni sektor.

Predsjednik Vlade je program opisao kao “snažan, pravedan i sveobuhvatan”, usmjeren najviše na one koje najviše pogađa rast cijena i kojima je pomoć najpotrebnija. “Redistrubuiramo ono što nam je na raspolaganju na pravedan način”, rekao je Plenković

Regulirane cijene električne energije za kućanstva i poduzetnike

Kućanstva će od 1.listopada 2022. do 31. ožujka 2023. za potrošnju do 2500 kilovatsati električne energije plaćati 59 eura po megavatsatu, a za potrošnju povrh toga prosječno 88 eura po megavatsatu. Granica od 2500 kilovatsati određena je na temelju prosječno potrošnje hrvatskog kućanstva. Vrijednos ove mjere je 3,1 milijardu kuna ii 412 milijuna eura.

Rekategorizacijom u kategoriju kućanstava prebacuju se vrtići, škole, fakulteti, instituti, muzeji, domovi za umirovljenike, čitaonice i knjižnice, nevladine udruge, vjerske zajednice, općine, gradovi, županijie, državne institucije, komunalna poduzeća. Za njih se uvodi univerzalna usluga s cijenom od 62 eura po megavatsatu bez ograničenja potrošnje. Vrijednost mjere je milijardu kuna za razdoblje od 1 listopada 20222. do 31. ožujka 2023.

Poduzetnici će za polugodišnju potrošnju ispod 250 tisuća kilovatsati od 1. listopada 2022. do 31. ožujka 2023. plaćati 0,52 kune po kilovatsatu. To je jednaka početna cijena kao za javni i neprofitni sektor  Za polugodišnju potrošnju iznad 250 tisuća kilovatsati plaćat će po jedinstvenoj tarifi 1,6176 po kilovat satu. Za kupce s višom i nižom tarifom, od 1,72 i 0,84, prosječna cijena nakon potrošenih 250 tisuća kilovatsati prelazi se u višu kategoriju od 180 eura po megavat satu.

Uvodi se kategorija velikih potrošača čija polugodišnja potrošnja premašuje 2,5 gigavata. Oni će električnu energiju u idućih šest mjeseci po prosječnoj cijeni od 230 eura po megavarsatu. “Dakle, 62, 180, 230”, rezimirao je predsjednik Vlade.

Ukupna vrijednost ove mjere je 266 milijuna kuna.

“U uredbi ćemo vrlo jasno propisati da oni ugovori koji su sklapani u posljednje vrijeme kao novi ugovori i zaključeni su po višoj cijeni, pasti na ove plafone koje smo odredili, dok će postojeći ugovori, koji su po povoljnijim cijenama od ovih, vrijediti do roka na koji su sklopljeni. Novi ugovori koji će biti sklapani do 31. ožujka 2023. moraju biti u okvirima koje smo odredili”, istaknuo je Predsjednik Vlade.

Cijene plina za kućanstva ograničene su do 1. travnja 2023.

Za 160 tisuća kupaca, na koje ptpada 60 posto ukupno isporučene toplinske enrgije, odnosno za sva kućanstava i poduzetnike u centralnim i zatvorenim sustavima, jedinična cijena toplinske energije ostaje nepromijenjena do 31. ožujka iduće godine. Vrijenost mjere je 1,475 milijardi kuna.

Uvedene su i mjere pomoći za one koji se griju na drva. S Hrvatskim šumama dogovoreno je povećanje plana proizvodnje ogrjevnog drva s milijun kubičnih metara na 1,1 milijun kubičnih metara, uz povećanje popusta s pet posto na 20 posto cijene po kubičnom metru. Vrijednsot mjere je 32 milijuna kuna.

Vlada će idućeg tjedna ograničiti marže i cijenu ukapljenog naftnog plina (propan butan) u bocama.

Dugoročniji cilj je poticanje zelene energetske tranzicije Primjer je uvođenje energetski štedljivih tehnologija , ulaganja u proizvodnju električne, toplsinke i rashladne energije iz obnovljivih izvora. U pkviru Nacionalnpg plana oporavka i otpornosti otvoren je od 1. rujna poziv vrijedan 1,9 milijardi kuna, a iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti po prijavitelju je između 750.000 i 7,5 milijuna kuna za mala i mikro poduzeća, odnosno od 2 do 35 milijuna kuna za srednje kapitalizirana poduzeća.

Naknada za ugrožene kupce energenata povećana je na 500 kuna mjesečno, dok je broj korisnika povećan sa 65 tisuća na 70 tisuća. Korisnicima zajamčene minimalne naknade osigurat će se trošak stanovanja, komunalne naknade, grijanja i vodne usluge. I ova mjera trajat će do 31. ožujka.

>>Vlada ograničila cijene osnovnih prehrambenih proizvoda

>>Novčana pomoć za umirovljenike, roditelje, nezaposlene, ratare i ribare

>>Vlada najavila veće stipendije i neoporezive primitke za studente

>>Povećanje neoporezivih primitaka za zaposlene

>>Plenković najavio poseban porez na dobit radi pravilne raspodjele tereta krize