Ambiciozan plan izgradnje goleme solarne farme u sjevernoj Australiji iz koje bi se energija prenosila podmorskim kabelom u Singapur korak je bliže realizaciji nakon što je australska vlada u srijedu izdala ekološka odobrenja za projekt vrijedan 30 milijardi australskih dolara (19 milijardi dolara).
Australska tvrtka Sun Cable planira izgraditi solarnu farmu od 12.400 hektara i transportirati električnu energiju do sjevernog australskog grada Darwina putem 800 kilometara dugog nadzemnog dalekovoda, a zatim 4300 kilometara dugim podmorskim kabelom do velikih industrijskih kupaca u Singapuru.
Cilj australsko-azijskog projekta PowerLink je isporučiti do šest gigavata zelene električne energije svake godine, što će prema riječima australske ministrice okoliša Tanye Plibersek “doprinijeti pretvorbi Australiju u supersilu obnovljive energije” i potaknuti njezino gospodarstvo.
Projekt su u početku podržali australski rudarski magnat Andrew Forrest i suosnivač Atlassiana Mike Cannon-Brookes. Planove su tijekom državnog posjeta istaknuli tadašnji singapurski premijer Lee Hsien Loong i australski premijer Anthony Albanese u sklopu sporazuma o ‘zelenom gospodarstvu’ 2022.
U siječnju 2023. činilo se da će projekt propasti kada je Sun Cable zapao u probleme zbog spora oko financiranja između Forresta i Cannon-Brookesa. Do svibnja te godine, konzorcij pod vodstvom Cannon-Brookesovog Grok Venturesa preuzeo je tvrtku, dovršivši preuzimanje u rujnu 2023.
Izvršni direktor SunCable Australia Cameron Garnsworthy rekao je da je zadovoljan što je riješena velika regulatornu prepreku “i da će sada usredotočiti svoje napore na sljedeću fazu planiranja za napredak projekta prema konačnoj odluci o ulaganju koju je cilj ostvariti do 2027. Opskrba električnom energijom trebala bi pak započeti početkom 2030-ih.
Procjenjuje se da će se potražnja za električnom energijom u azijsko-pacifičkoj regiji do 2040. povećati za 70 posto, a do 2050. će se udvostručiti.