Do kraja godine ulaganja British American Tobaccoa (BAT) u Hrvatskoj otkako je prije tri godine preuzeo Tvornicu duhana Rovinj (TDR) dosegnut će 45 milijuna eura, istaknuo je Antal Bekefi, generalni direktor BAT-a za regiju Adria na na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen uređaj za zagrijavanje duhana glo.
“Hrvatska je postala središte BAT-ove regije Adria, nastavljamo s rastom proizvodnje, investicijama i zapošljavanjem u Hrvatskoj”, rekao je Bekefi.
Hrvatska je, zahvaljujući izvrsnoj tržišnoj poziciji i potrošačima koji rado prihvaćaju inovativne proizvode, jedna od prvih država u regiji u kojoj je lansiran glo, rekao je Josip Lozančić, direktor pravnih i regulatornih poslova BAT-a za regiju Adria.
glo je proizvod koji donosi iskustvo slično pušenju: zagrijava, ali ne sagorijeva duhan i dio je portfelja BAT-ovih proizvoda koji nude potencijalno manji zdravstveni rizik u usporedbi s klasičnim cigaretama.
“Prednosti uređaja su više izbora za potrošače, potencijalno smanjeni rizik te potencijalna ušteda za nacionalne javne zdravstvene sustave“, dodao je Lozančić.
Bekefi je pak napomenuo kako je lansiranje uređaja nove generacije dio nastojanja BAT-a da postane predvodnik u transformaciji globalnog duhanskog biznisa s ciljem kontinuiranog razvoja proizvoda smanjenog rizika. BAT ulaže značajna sredstva u istraživanje i razvoj – od 2012. uloženo je više od 2,5 milijarde dolara u razvoj proizvoda nove generacije.
Na službenom predstavljanju tog inovativnog proizvoda u Hrvatskoj, dr. Chris Proctor, glavni direktor za znanost u BAT-u, pojasnio je znanstvenu i tehnološku pozadinu uređaja. Investiranje u znanost i inovacije omogućuje BAT-u razvoj ponude proizvoda potencijalno manjeg rizika, kao što je glo, sve većem broju odraslih pušača diljem svijeta.
Razvoj dug četiri godine
„glo je rezultat godina predanosti, inovacija i znanstvenih istraživanja. Danas s ponosom pušačima možemo ponuditi potencijalno manje rizičnu alternativu pušenju. U istraživanjima nam je prioritet bio ispitati pojedine štetne sastojke dima cigarete te smo zamijetili značajno smanjenje tih tvari u pari koju ispušta glo. Iako treba provesti dugoročnija istraživanja, rezultati dosadašnjih istraživanja upućuju na potencijalno manju štetnost u usporedbi s pušenjem cigareta“, rekao je Proctor.
Na razvoju uređaja sudjelovalo je više od sto stručnjaka s pet kontinenata. Među njima su inženjeri, dizajneri, stručnjaci za duhan i toksikolozi. Razvoj je trajao četiri godine.
Uređaj zagrijava duhan do temperature 240 °C te pritom proizvodi paru koja sadrži oko 90-95 posto manje štetnih tvari od dima konvencionalnih cigareta. Riječ je o uUsporedbi dima iz 3R4F referentne cigarete (oko 9 mg katrana) i pare iz zagrijanog duhana u glo, u pogledu devet štetnih komponenti čije smanjenje u dimu cigarete preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija. To ne znači nužno da je ovaj proizvod manje štetan od drugih duhanskih proizvoda.
Prilikom upotrebe ne nastaje dim niti pepeo, što također ne znači da je glo manje štetan u odnosu na druge duhanske proizvode. Budući da nema dima, značajno je smanjen neugodan miris na koži, kosi, odjeći i zatvorenim prostorima.
glo je trenutno dostupan na devet tržišta, uključujući Japan, Južnu Koreju, Švicarsku, Kanadu, Rusiju, Rumunjsku, Italiju, Srbiju i Hrvatsku.