Američka građevinska tvrtka Bechtel potpisala je s američkim izvoznikom ukapljenog prirodnog plina (LNG) Sempra ugovor o izgradnji druge faze terminala za izvoz LNG-a u Port Arthuru u Teksasu.
Bechtel nije objavio vrijednost ugovora, ali tvrtka već gradi prvu fazu izvoznog terminala prema EPC ugovoru vrijednom oko 10,5 milijardi dolara.
Očekuje se da će prva faza imati kapacitet od 13 milijuna tona plina godišnje (Mtpa). Drugom fazom kapacitet će se proširiti na 26 Mtpa.
Prema ugovoru s fiksnom cijenom za drugu fazu, Bechtel je zadužen za projektiranje, nabavu, izgradnju, puštanje u pogon, pokretanje, testiranje performansi i obuku operatera. Sporazum također uključuje mogućnost dodatnih dogovora kako bi se osiguralo pštivanje proračuna i rokova.
No, Bechtel je naglasio da razvoj projekta Port Arthur LNG Phase 2 ostaje podložan brojnim rizicima i neizvjesnostima, uključujući zaključivanje potrebnih komercijalnih sporazuma, osiguravanje i pribavljanje svih potrebnih dozvola, ugovaranje financiranja i donošenje konačne odluke o ulaganju.
Projekt Port Arthur LNG Phase 1 trenutno je u realizaciji. Sastoji se od dvije linije za obradu plina, dva spremnika LNG-a i pripadajućih objekata.
Očekuje se da će linije za obradu biti operativne 2027. odnosno 2028. godine.
Sjedinjene Države u 2023. izvezle su više ukapljenog prirodnog plina od bilo koje druge zemlje. U prosjeku je izvoz iznosio 11,9 milijardi prostornih stopa dnevno (oko 337 prostornih metara dnevno), što je povećanje od 12 posto (zab1,3 mlrd prostornih stopa dnevno ili za 37 mil. prostornih metara dnevno) u usporedbi s 2022., navode se u američkom statističkom izvješću o prirodnom plinu.
Prošla godina bila je i treća uzastopna godina u kojoj su Sjedinjene Države isporučile više LNG-a Europi nego bilo koja druga zemlja: u 2021. isporučeno je 2,4 milijarde prostornih stopa dnevno (oko 68 milijuna prostornih metara) što predstavlja 27 posto ukupnog europskog uvoza LNG-a; u 2022. isporučeno je 6,5 milijardi prostornih stopa dnevno (184 milijuna prostornih metara) odnosno 44 posto ukupnog europskog uvoza, a u 2023. isporučena je 7,1 milijarda prostornih stopa dnevno (oko 201 prostornog metra), što predstavlja 48 posto ukupnog europskog uvoza LNG-a.