Centar za gospodarenje otpadom Bikarac pušten u probni rad

Primarni cilj postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada je proizvodnja biostabiliziranog materijala pogodnog za konačno odlaganje. U dijelu biološke obrade planirano je kompostiranje u hrpama s preokretanjem

87
CGO Bikarac
Centar za gospodarenje otpadom Bikarac nalazi se oko 7 kilomeatara od središta Šibenika [Izvor: CGO Bikarac]

U Šibeniku je u utorak, 21. prosinca, u probni rad pušten Centar za gospodarenje otpadom (CGO) Bikarac. Realizacijom ovog projekta stanovnici Šibenika, Knina, Drniša, Vodica, Skradina te općina Šibensko–kninske županije dobili su dugoročno kvalitetno rješenje za održiv sustav gospodarenja otpadom u skladu s najvišim standardima Europske unije. Riječ je o projektu od strateškog značaja za Šibensko-kninsku županiju i cijelu Republiku Hrvatsku.

Ugovor za projektiranje i izgradnju postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada (MBO) i pratećih objekata na CGO Bikarac, koji uključuje izgradnju pretovarnih stanica i nabavku specijalne opreme, sufinanciraju Europska unija iz Kohezijskog fonda, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i grad Šibenik. Ukupna vrijednost projekta je 245 milijuna kuna.

Centar za gospodarenje otpadom Bikarac nalazi se oko 7 kilometara od središta Šibenika. Na ovoj lokaciji odlaže se otpad s područja Grada Šibenika i šireg gradskog područja od sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Šibensko-kninska županija odabrala je županijski koncept uspostave cjelovitog i održivog sustava gospodarenja otpadom.

Izgradnja postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada druga je faza izgradnje Centra za gospodarenje otpadom Bikarac. U sklopu prve faze projekta sanirano je i zatvoreno postojeće odlagalište te izgrađeno novo sanitarno odlagalište. U sklopu druge faze, uz izgradnju i opremanje MBO postrojenja, izgrađene su pretovarne stanice Biskupija i Pirovac, nabavljena su specijalna oprema i vozila, izgrađena odlagališna ploha sa sustavom odvodnje procjednih i oborinskih voda, interne prometnice cesta, upravna zgrade s parkiralištem te trafostanice.

Primarni cilj postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada je proizvodnja biostabiliziranog materijala pogodnog za konačno odlaganje. U dijelu biološke obrade planirano je kompostiranje u hrpama s preokretanjem.

CGO Bikarac je treći centar za gospodarenje otpadom u Hrvatskoj.

Samim postrojenjem i cijelim sustavom upravlja županijska komunalna tvrtka Bikarac d.o.o. Korisnici županijskog koncepta gospodarenja otpadom su pet  gradova (Šibenik, Knin, Vodice, Drniš, Skradin) i 15 općina (Bilice, Biskupija, Civljane, Ervenik, Kijevo, Kistanje, Murter-Kornati, Pirovac, Primošten, Promina, Rogoznica, Ružić, Tisno, Tribunj i Unešić) Šibensko-kninske županije s ukupno 109.320 stanovnika.

“Kvalitetno gospodarenje otpadom preduvjet je održivog razvoja i jedan od najvećih izazova današnjice, a otvorenjem postrojenja na Bikarcu taj smo izazov uspješno riješili. Ovo nije samo pitanje komunalne usluge, ovo je pitanje kvalitete života i Šibenik se među rijetkim gradovima u Hrvatskoj može pohvaliti modernim kompleksom koji će pomoći u uspostavi ekološki učinkovitog sustava zbrinjavanja otpada”, rekao je gradonačelnik Šibenika Željko Burić.

Trenutno se na Bikarac dovozi oko 70.000 tona otpada, od čega je više od 40.000 tona komunalnog otpada. Kada CGO Bikarac započne s radom, MBO postrojenje moći će obraditi i do 50 tisuća tona godišnje. Nusprodukti gospodarenja komunalnim otpadom na CGO Bikarac bit će izdvojeni iskoristivi otpada (papir, plastika, metal, staklo), stabilizirani biorazgradivi otpad upućen na odlaganje, gorivo iz otpada (kruto oporabljeno gorivo (SRF) za korištenje u energanama ili cementarama) i kompost od biootpada.

“Šibensko-kninska županija u 2021. godini dobila je moderan Centar za gospodarenje otpadom koji će svim stanovnicima županije osigurati kvalitetan sustav gospodarenja otpadom. U istoj godini Bikarac obilježava 50 godina postojanja, a to je ujedno i početak nove ere odlaganja otpada. Centar za gospodarenje otpadom riješit će gospodarski, ekonomski i ekološki problem gospodarenja otpadom u županiji i svim stanovnicima osigurati bolju kvalitetu života. Osiguranjem pravilnog gospodarenja otpadom svi zajedno možemo pridonijeti učinkovitom iskorištavanju resursa te održivom rastu gospodarstva županije, što nam je svima prioritet”, poručio je Robert Podrug, direktor Bikarca.