Dogovorom Države i Yildirma osiguran nastavak proizvodnje u Petrokemiji

"Osim zadržavanja kontrolnog paketa, ovom odlukom osigurali smo s našim strateškim partnerima nastavak proizvodnje i očuvanje radnih mjesta u Petrokemiji", rekao je ministar gospodarstva Ante Šušnjar

77
Petrokemija dokapitalizacija
[Izvor: Petrokemija.hr]

Država je s predstavnicima turske kompanije Yildirim, većinskim vlasnikom kutinske Petrokemije, potpisala Dodatak ugovora o dokapitalizaciji prema kojem Hrvatska ima 25 posto vlasništva u toj strateški važnoj kompaniji.

Ovo je važan trenutak za Petrokemiju, kemijsku industriju i domaću poljoprivredu, istaknuo je ministar gospodarstva Ante Šušnjar. Važno je, kaže, da će Hrvatska sudjelovati u donošenju svih važnih odluka.

“Osim zadržavanja kontrolnog paketa, ovom odlukom osigurali smo s našim strateškim partnerima nastavak proizvodnje i očuvanje radnih mjesta u Petrokemiji. Pokazali smo da smo odgovoran partner i suvlasnik te da odlučno branimo naše strateške interese”, poručio je ministar Šušnjar nakon potpisivanja dodatka ugovoru o dokapitalizaciji.

Nakon preuzimanja većinskog udjela u Petrokemiji Yildirim je u rujnu prošle godine izvijestio Vladu o namjeri i mogućim rješenjima za dokapitalizaciju. Na skupštini u veljači prihvaćen je prijedlog o povećanju temeljnog kapitala s 55 milijuna eura za minimalno 70 milijuna, a najviše 140 milijuna eura. Država je nakon provedenog procesa dokapitalizacije trebala zadržati minimalno 25 posto plus jednu dionicu.

Prije samih uplata dioničari su, kako su uvjeravali s hrvatske strane, usuglasili ciljanu vrijednost dokapitalizacije na 75 milijuna eura, ali se ispostavilo da su Turci iskoristili priliku koju su im pružili hrvatski dioničari uplatom svojih upisa prije Yildirima (u iznosu od 12 milijuna eura). Umjesto sa 75 milijuna, dokapitalizacija je provedena s uplatama od 128,9 milijuna (plus 3,5 milijuna za rezerve), dovoljno da državni udjel, umjesto da se zadrži na kontrolnom paketu kako je bilo planirano, padne na oko 20 posto.

Yildirim je u međuvremenu stao sa službenim upisom realizirane transakcije, održavao je hladan pogon i čekao pregovore s državom oko koncesijskog ugovor, što uključuje trajanje koncesija i potrebna kapitalna ulaganja. Čekanje je potrajalo zbog parlamentarnih izbora, a pregovore je nastavio novi ministar gospodarstva Ante Šušnjar.

U rujnu su se pojavile naznake da je Yildirim spreman smanjiti svoj udio u dokapitalizaciji kako bi RH zadržala 25 posto plus jednu dionicu. Potpisom dodatka ugovoru o dokapitalizaciji to je poglavlje, čini se, ipak uspješno zaključeno.

“Do ovoga je došlo samo zbog aktivnosti sindikata”, ističe Željko Klaus, predsjednik Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske. “Pomogli smo državi da se vrati tamo gdje je trebala biti nakon što je dovedena u lošu poziciju nevjerojatnim odlukama CERP-a i Ministarstva gospodarstva. Naš komentar je da je to u redu i da je ispravljena velika greška.”

A iz Yildirima poručuju da 2024. nije bila najbolja godina, ali za iduće dvije očekivanja su bolja. Kompanija će podravati radnike, lokalnu zajednicu i poljoprivrednika.