Europska središnja banka (ECB) objavila je u četvrtak da će krajem mjeseca službeno okončati program otkupa obveznica pokrenut u ožujku 2015. godine. ECB u priopćenju navodi da planira dugoročno reinvestirati novac od dospjelih obveznica nakon sljedećeg povećanja kamatnih stopa. Referentne kamatne stope za sada su ostale nepromijenjene, a očekuje se da se neće mijenjati do lipnja iduće godine.
ECB je gašenje programa otkupa obveznica najavio u lipnju. Tom prilikom je najavio da će od rujna mjesečni otkup smanjiti s 30 milijardi eura na 15 milijardi te da u prosincu planira ugasiti program tijekom kojeg su otkupljene obveznice u vrijednosti 2,6 bilijuna eura.
Reinvestiranjem novca od otkupljenih obveznica ECB želi očuvati povoljne uvjete kreditiranja i nakon podizanja referentne kamatne stope, do 2021. godine. U teoriji nedefinirani rok omogućava kreatorima monetarne politike da produžuju razdoblje niskih troškova zaduživanja ako gospodarstvo bude ugroženo.
Program otkupa obveznica uveden je kao mjera poticanja gospodarstva eurozone, kako bi se obnovilo povjerenje i zaustavila deflacija. Pokazao se kao uspješna mjera koja je oživila gospodarstvo eurozone nakon dvostruke recesije i drugih posljedica dužničke krize.
Gašenje programa otkupa obveznica u trenutku nove recesijske prijetnje
Odluka ECB-a o okončanju programa kvantitativnog popuštanja nakon gotovo četiri godine označava kraj kriznog razdoblja u eurozoni, iako se nad njom nadvijaju novi tmurni oblaci.
Europsku komisiju zabrinjava Italija zbog prekomjernog povećanja proračuna, a novi izazov je odluka francuskog predsjednika Macrona da poveća proračunske izdatke za isplatu mirovina i plaća najslabije plaćenim radnicima kako bi zaustavio prosvjede ‘žutih prsluka’.
Britanska premijerka Theresa May uvjerljivo je preživjela stranačko glasovanje o povjerenju, što je osnažilo vjeru da će sporazum o Brexitu ipak biti prihvaćen u parlamentu. No, i dalje postoje razlozi za zabrinutost.