Sedam od deset hrvatskih građana razgovor o novcu gleda kao tabu temu

Istraživanje provedeno u Hrvatskoj krajem 2024. pokazalo je da čak 61 posto ispitanika vjeruje kako bi donosili bolje financijske odluke kada bi češće razgovarali o novcu s bliskim osobama, no samo ih 36 posto to čini redovito

39
Glasno o novcu

Pristup financijskoj pismenosti u Hrvatskoj treba se mijenjati, pokazali su rezultati istraživanja koje je provela agencija MASMI za Addiko banku. Čak sedam od deset hrvatskih građana razgovor o novcu gleda kao tabu temu te ga povezuje s osjećajima zavisti i srama. Kako bi odgovorila na taj izazov te potaknula dijalog o financijama, Addiko banka pokrenula je kampanju Glasno o novcu.

“Iako se u Hrvatskoj dosta ulaže u financijsku pismenost, naše istraživanje je pokazalo da ljudi bježe od razgovora o novcu. Kada, kao društvo, počnemo otvoreno dijeliti iskustva i aktivno tražiti savjete, financijska pismenost postat će dio svakodnevnice – ne samo za pojedince, već i za cijelu zajednicu. Zato u Addiko banci pokrećemo platformu za razgovor, i pozivamo – glasno o novcu!”, poručio je Mario Žižek, predsjednik Uprave Addiko Bank d.d.

Tretiranje financija kao tabu teme može negativno utjecati na svakodnevnicu i životne planove

Istraživanje provedeno krajem 2024. na uzorku od preko 500 ispitanika iz Hrvatske pokazalo je da čak 61 posto ispitanika vjeruje kako bi donosili bolje financijske odluke kada bi češće razgovarali o novcu s bliskim osobama, no samo ih 36 posto to čini redovito.

Rezultati istraživanja svjedoče o nedovoljnoj osviještenosti građana o ulozi razgovora o novcu te o tome da tretiranje financija kao tabu teme može negativno utjecati na svakodnevnicu i životne planove.

Razgovor o novcu između partnera

Čak polovica parova nije dogovorila zajednički pristup financijama prije braka ili suživota. Više od trećine ispitanika, 38 posto, priznalo je da prije početka zajedničkog života nisu niti bili upoznati s financijskom situacijom svojih partnera. Oko 20 posto ispitanika iz ove skupine ima tajni fond i krije svoju potrošnju od partnera.

Razgovor o novcu između roditelja i djece

Iako žele prenijeti umijeće pametnog upravljanja novcem svojoj djeci, više od dvije trećine ispitanika, 68 posto, to ne čini jer ih svakodnevne obaveze u tome sprečavaju, a 41 posto roditelja priznalo je da su djeca svjedočila svađama o novcu. Također, 47 posto ih je reklo  da su sami bili svjedoci roditeljskih svađa o novcu u djetinjstvu.

Razgovor o novcu sa starijim roditeljima

Samo 43 posto građana razgovaralo je sa svojim roditeljima o njihovim planovima za „treću dob”, a 44 posto ih nije upoznato s primanjima i troškovima roditelja. Samo petina građana zna da su njihovi roditelji napravili oporuku, dok je tek 13 posto ispitanika napisalo vlastitu oporuku za svoje nasljednike.