HNB uvodi ograničenja kreditiranja potrošača od 1. srpnja

HNB je odlučio da mjere kojima se postrožuju uvjeti kreditiranja građana, umjesto 1. travnja, stupaju na snagu tek 1. srpnja

126
HNB kreditni posrednik
Hrvatska narodna banka u Zagrebu

Hrvatska narodna banka (HNB) donijela je, nakon završenoga javnog savjetovanja, Odluku o ograničenju kriterija kreditiranja potrošača, najavljenu u siječnju 2025.

Iako se očekivalo da će se mjere početi primjenjivati od 1. travnja 2025., iz HNB-a su objavili kako, potaknuti komentarima primljenima tijekom savjetovanja, ograničenja kriterija kreditiranja potrošača stupaju na snagu 1. srpnja 2025. Ističu kako će se time dijelu potrošača, koji su već u postupku procjene kreditne sposobnosti i kupnje nekretnine, omogućiti dovršetak ugovaranja kredita prije stupanja na snagu novih mjera.

Cilj mjera – stabilnost financijskog sustava

Mjere se uvode, s ciljem očuvanja stabilnosti financijskog sustava, kako bi ublažile rast rizika povezanih sa snažnijim kreditiranjem kućanstava i ojačale njihovu financijsku otpornost u mogućim nepovoljnim makroekonomskim scenarijima.

Riječ je o preventivnim mjerama, za koje se očekuje da će ponajprije djelovati na nenamjenske gotovinske kredite, no trenutačno se ne bi trebale znatnije odraziti na stambeno kreditiranje.

U sadašnjim makroekonomskim uvjetima brzog rasta potrošnje kućanstava ove mjere istodobno pridonose smanjenju inflatornih pritisaka povezanih s povećanom potražnjom.

Prijelazno razdoblje i prilagodba banaka

Istodobno se i obveznicima primjene Odluke, ostavlja dovoljno vremena za prilagodbu internih sustava kako bi se omogućila kvalitetna podatkovna osnova za provedbu i nadzor nad primjenom mjera. Odluka je dodatno prilagođena kako bi se prihvatio veći broj primjedbi u odnosu na operacionalizaciju mjera.

Osnovni elementi mjera ostaju isti kao u nacrtu upućenom na javno savjetovanje.

Iznos novog zaduživanja potrošača ograničuje se tako da pri odobravanju novoga kredita:

– omjer mjesečne otplate ukupnog duga i dohotka (engl. debt service to income, DSTI) ne smije biti veći od 45 % za stambene kredite i 40 % za nestambene kredite
– omjer iznosa kredita potrošaču i vrijednosti nekretnine u zalogu (engl. loan to value, LTV) ne smije biti veći od 90 %.

Osim toga, ročnost stambenih kredita i nestambenih kredita potrošačima koji su osigurani nekretninom ograničuje na 30, a ostalih nestambenih kredita na 10 godina.

Dopuštene iznimke

Mjerama su obuhvaćene i dopuštene iznimke, pa će banke i nadalje na osnovi vlastite procjene potrošačima moći odobriti do 20 % iznosa stambenih kredita i 10 % iznosa ostalih kredita mimo navedenih DSTI ograničenja, kao i 20 % kredita potrošačima mimo LTV ograničenja.

Pri odobravanju stambenih kredita iznimke se u najvećoj mjeri smiju primjenjivati za potrošače koji kreditom rješavaju svoje stambene potrebe, s ciljem ublažavanja mogućeg nepovoljnog utjecaja mjera na potrošače koji stječu svoj prvi dom ili dom primjereniji njihovim obiteljskim prilikama.

Ograničavanje kriterija kreditiranja čini trajni strukturni element makrobonitetne politike HNB-a.

“HNB nastavlja pratiti učinak cjelokupnog skupa makrobonitetnih mjera te njihov doprinos očuvanju stabilnosti financijskog sustava i dugoročno održivoga gospodarskog rasta, štiteći interese potrošača, te će ih po potrebi prilagođavati razvoju sistemskih rizika i općim makrofinancijskim okolnostima”, zaključuje se u priopćenju.