Rasprodaja američkih državnih obveznica u srijedu šalje jasnu poruku: donedavno najpouzdaniji državni dug na svijetu više nije “sigurna luka” za ulagače, a posljedice bi u konačnici mogle ugroziti i nadmoć dolara.
Ovo alarmantno upozorenje uputio je Nigel Green, izvršni direktor i osnivač globalne financijsko-savjetodavne tvrtke deVere Group.
Nove carine koje je američki predsjednik Donald Trump uveo glavnim trgovinskim partnerima stupile su na snagu u srijedu, a tradicionalna stabilnost američkih državnih obveznica je uzdrmana.
Prinosi su dramatično porasli. Prinos na 10-godišnje američke državne obveznice dosegnuo je 4,51 posto prije nego što je pao na 4,42 posto, što je i dalje nevjerojatnih 16 baznih bodova više na dnevnoj razini.
Tridesetogodišnji prinos premašio je pak 5 posto, što je psihološki kritična granica. Prije samo nekoliko dana prinos na desetogodišnje obveznice bio je ispod 3,9 posto, što pokazuje koliko brzo povjerenje nestaje.
Stara pravila više ne funkcioniraju
“Takozvano sigurno utočište je ogoljeno”, kaže Green. “Američke obveznice ponašaju se trenutačno više kao visokorizična imovina nego kao tradicionalni osigurač na koji su se ulagači nekoć oslanjali.”
“Turbulencije u državnim trezorima brzo se globaliziraju. Troškovi zaduživanja u Ujedinjenom Kraljevstvu i Japanu također su naglo skočili, pokazujući da poremećaj nije ograničen na američke obale. Imovina koja je nekoć služila kao sidro za svjetska tržišta sada izaziva nestabilnost”, tumači Green.
Trumpove carine djeluju kao akcelerator, ponovno raspirujući strahove od inflacije, sijući nesigurnost oko globalne trgovine i pokrećući brzo odmicanje od imovine koja se prije smatrala “postojanom kao kamen”.
Hedge fondovi, glavni imatelji državnih obveznica, nastoje umanjiti rizik i prodaju ih. Prisiljeni su mijenjati svoja temeljna pravila trgovanja i druge složene strategije, te tako daju dodatni zamah rasprodaji.
“Tržišta nam nedvosmisleno šalju poruku da stara pravila više ne funkcioniraju”, dodaje Green. “Ako vaš portfelj i dalje pretpostavlja da su državne obveznica univerzalna zamjena u teškim vremenima, već ste skrenuli s puta”.
Razlike između prinosa na trezorske obveznice i swapova kamatnih stopa naglo su se povećale, paleći crveno svjetlo koje ukazuje na duboke pukotine u tržišnom sustavu.
Prijetnja za status dolara kao sigurnog utočišta
Ali implikacije se ne zaustavljaju na državnim vrijednosnicama. “Ova previranja predstavljaju još veću prijetnju: uništavaju povijesni status dolara kao sigurnog utočišta”.
Desetljećima su ulagači posezali za dolarom tijekom razdoblja volatilnosti, vjerujući u snagu američkih institucija, likvidnost tržišta i relativnu sigurnost imovine. Sada, dok carine unose novu neizvjesnost u trgovinske i investicijske tokove, to je povjerenje na kušnji.
Rastući prinosi na državne obveznice povećavaju troškove zaduživanja cijelom gospodarstvu, pooštravajući financijske uvjete baš u trenutku kada globalno povjerenje postaje sve krhkije.
“Ako se američke državne obveznice više ne smatraju sigurnom imovinom, logično se nameće pitanje: koliko dugo dolar može zadržati svoju krunu kao krajnje sigurno utočište?”, upozorava izvršni direktor deVerea. “Tarife mogu donijeti kratkoročne političke pobjede, ali nose dugoročne strateške troškove – prijetnja povlaštenom statusu dolara je rizik s ogromnim posljedicama”, ističe.
U deVereu smatraju da ovaj šok na tržištu obveznica nije izoliran događaj. To je, kažu, signal dublje, strukturne promjene. Kombinacija carina, rastućih prinosa i stresa u financijskom sustavu mijenja temelje postulate globalnog ulaganja.
“Mit o neranjivoj američkoj riznici i neprikosnovenom dolaru – na kušnji je u stvarnom vremenu”, kaže Green te zaključuje: “Oni koji rano prepoznaju ovaj pomak imat će priliku ne samo zaštititi svoj kapital, već ga i povećati, u svijetu u kojem se sigurno utočište sada mora zaraditi, a ne pretpostavljati. Star and Stripes (op.a. zastava SAD-a) više ne jamče siguran zaklon”.
Traganje za alternativom
Trumpove nekonvencionalne strategije upravljanje državnim dugom SAD-a i želja da progura skupa smanjenja poreza također su rizici za ulagače u obveznice. To bi moglo povećati ionako golemi američki državni dug od 36 bilijuna dolara i sposobnost SAD-a da ga servisira, upozoravaju analitičari, piše pak Reuters.
Trumpov pristup stranim zemljama, saveznicima i neprijateljima, doveo je do potrage za alternativama američkoj imovini, uključujući dolar, kažu strani bankari i dužnosnici.
Iako je alternativu nemoguće naći u kratkom roku zbog veličine američkog gospodarstva, dubine tržišta kapitala i snage njegovih institucija, to bi se s vremenom moglo promijeniti.
“Zemlje vjerovnici koje su donedavno pretpostavljale da su dio američkog sigurnosnog kišobrana posjeduju mnogo američke imovine”, razlaže Matt Smith, koji upravlja fondovima britanske investicijske tvrtke Ruffer.
Kao primjer navodi zemlje poput Japana, Koreje, Tajvana, Singapura i Njemačke. “Ako one počnu smanjivati izloženost, ili samo štititi svoj valutni rizik, moglo bi doći do značajnog pada i dolara i američke rizične imovine”.
Narušeno povjerenje u institucionalnu snagu SAD-a
I drugi postupci Trumpove administracije, poput sukoba s pravosuđem, mogli bi s vremenom narušiti povjerenje u institucionalnu snagu SAD-a, koja je ključan stup inozemne potražnje za američkom imovinom, navode analitičari.
Izvor u velikoj agenciji za kreditni rejting, koji je tražio anonimnost kako bi govorio iskrenije, rekao je za Reuters da pomno prate razvoj događaja koji bi mogao ukazati na eroziju vladavine prava u zemlji. To je relevantno za model kojim agencije za rejting procjenjuju institucionalnu snagu – ključnu komponentu njihovih pogleda na kreditni rizik.
“Postoji zabrinutost ulagača da administracija slabi institucionalnu snagu”, rekao je David Page, voditelj makro istraživanja u AXA Investment Managementu, investicijskoj tvrtki s gotovo bilijun dolara imovine pod upravljanjem. Page je ukazao na zabrinutost da se administracija nije pridržavala sudskih naloga i da su dužnosnici, uključujući Trumpa, verbalno napadali suce.
Što donosi Trumpova teorija “jedinstvene izvršne vlasti”
“Velike promjene u dugotrajnoj povijesti jakih institucija SAD-a sigurno bi riskirala promjenu u praksi globalne raspodjele imovine, što bi moglo utjecati na američku imovinu i dolar”, rekao je Page.
Mehill Marku, vodeći geopolitički analitičar u PGIM Fixed Income, investicijskoj tvrtki sa sjedištem u New Jerseyju koja upravlja imovinom od 837 milijardi dolara, rekao je da ulagači prate Trumpovo ekspanzivno tumačenje njegovih ovlasti kao predsjednika, i pravnu doktrinu nazvanu teorija “jedinstvene izvršne vlasti”.
“Siguran sam da će investitori pomno pratiti napredak takozvanog jedinstvenog predsjedništva kakvo želi uspostaviti predsjednik Trump, u kojem bi Bijela kuća odlučivala u svemu”, rekao je Marku istaknuvši kako je “to definitivno negativno”.
“Potrebno je puno vremena da se izgradi pozitivno raspoloženje, baš kao i odnos i povjerenja, ali dovoljan je samo trenutak da to uništite”, rekao je Jeffrey Sherman, zamjenik glavnog direktora za investicije u američkoj investicijskoj tvrtki DoubleLine.