Naslovnica Biznis Financije Rušimo rekorde: U prosincu smo potrošili 3,86 milijardi eura

Rušimo rekorde: U prosincu smo potrošili 3,86 milijardi eura

Na razini cijele 2025. godine, u maloprodaji je fiskalizirano ukupno 28,3 milijarde eura, što predstavlja rast od 6,5 posto u odnosu na 2024., dok je broj računa porastao za 0,59 posto

48
blagdanska potrošnja

Hrvati su u prosincu prošle godine potrošili više nego ikada dosad, pokazuju podaci Porezne uprave.

U svim djelatnostima izdano je 203,2 milijuna računa, što je osam milijuna ili 4,1 posto više nego u istom mjesecu prethodne godine. Ukupna vrijednost računa iznosila je 3,86 milijardi eura, odnosno 342 milijuna eura ili 10 posto više nego u prosincu 2024. godine.

Unatoč čestim prigovorima na visoke cijene i inflaciju, blagdansko razdoblje i dalje je vrijeme pojačane potrošnje.

Maloprodaja i ugostiteljstvo bilježe snažne rezultate

Samo u trgovini na malo u prosincu je ostvaren promet od 2,55 milijardi eura. To je rast od 8,14 posto na godišnjoj razini, pokazuju podaci Hrvatske gospodarske komore (HGK). Broj izdanih računa pritom je porastao za 3,6 posto.

Dobro se poslovalo i u ugostiteljstvu. Tijekom prosinca izdano je pet posto više računa nego lani. Ukupna vrijednost računa porasla je za 14 posto, što se velikim dijelom pripisuje adventskim manifestacijama.

Najveći rast prometa u maloprodaji u prosincu zabilježen je u Požeško-slavonskoj županiji (11,06 posto), Krapinsko-zagorskoj (10,79 posto), Ličko-senjskoj te Vukovarsko-srijemskoj županiji (po 10,16 posto).

Potrošnja raste već 32 mjeseca zaredom

Na razini cijele 2025. godine, u maloprodaji je fiskalizirano ukupno 28,3 milijarde eura. To predstavlja rast od 6,5 posto u odnosu na 2024., dok je broj računa porastao za 0,59 posto.

Najveći godišnji rast prometa ostvaren je u Krapinsko-zagorskoj županiji (10,3 posto), koja bilježi i najveći porast broja računa. Najjači mjesec po prometu bio je srpanj s više od 2,9 milijardi eura, dok su najveći mjesečni rast zabilježili travanj, zbog Uskrsa, i lipanj zahvaljujući snažnoj turističkoj predsezoni.

Potrošnja u hrvatskoj maloprodaji tako nastavlja rasti već dulje vrijeme. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u studenom je porasla 32. mjesec zaredom na godišnjoj razini, i to za 1,4 posto.