
Građevinska tvrtka ING-GRAD izvjestila je putem Zagrebačke burze da je nakon provedenog otvorenog postupka javne nabave velike vrijednosti s Hrvatskim povijesnim muzejom kao naručiteljem ugovorila cjelovitu energetsku obnovu zagrebačke palače Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch. Vrijednost ugovorenih radova je 12,89 milijuna eura bez PDV-a, odnosno 16,12 milijuna eura ukupno (s PDV-om).
Palača Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch smatra se najljepšom zagrebačkom baroknom palačom. Zaštičeno je kulturno dobro, a nalazi se na Gornjem gradu, na adresi Matoševa ulica broj 9. Izgrađena je 1764. godine. Investitor je bio grof Sigismund Voykffy. Palača je od 1871. do 1931. u vlasništvu obitelji Rauch, a nakon toga otkupio ju je grad Zagreb te ona postaje sjedište gradonačelnika. Godine 1959. dodijeljena je Povijesnom muzeju Hrvatske. Od 1991. u njoj je smješten Hrvatski povijesni muzej, institucija nastala spajanjem Povijesnog muzeja Hrvatske i Muzeja revolucije naroda Hrvatske.
ING-GRAD je angažiran je na nizu projekata sanacije, restauracije i konzervacije spomeničke i kulturne baštine u svim dijelovima Hrvatske. Između ostaloga radili su na projektima rekonstrukcije crkve sv. Marka u Zagrebu, sanaciji i restauraciji Eufrazijeve bazilike u Poreču, obnove dvotca Eltz u Vukovaru, Kneževe palače u Zadru, Biskupskog dvora u Đakovu, dvorca Erdoedy u Jastrebarskom…
Značajan segment poslovanja je i gradnja poslovnih objekata, a ING-GRAD je aktivan i u nizu energetskih projekata uključujući izgradnju vjetroelektrana, elektrana na bio pogon, termoelektrana, izgradnju i rekonstrukciju plinske mreže i drugih.
Tvrtka je prije ovog posla imala ugovorene poslove u vrijednosti od 316,1 milijuna eura, većinom u segmentu obnove kulturne baštine.
U 2024. godini društvo je zabilježilo rast prihoda od 32,6 posto u odnosu na prethodnu godinu, na oko 130 milijuna eura. Neto dobit povećana je s 11,5 milijuna eura u 2023. na 16,7 milijuna eura (+45,2 %) u 2024. godini. Neto marža za prošlu godinu iznosila je 12,9 posto.
ING-GRAD je nedavno kroz proces IPO-a izašao na Redovito tržište Zagrebačke burze. U IPO-u dionice su prodane po pojedinačnoj cijeni od 46 eura, a u petak 21. ožujka trgovanje je završeno po cijeni od 48,40 eura po dionici.
Vodeći dioničar je osnivač tvrtke Branislav Brizar koji prema podacima Središnjeg klirinškog depozitarnog društva drži 62,99 posto dionica. Slijede AZ obvezni mirovinski fond kategorije A (2,76 %), Erste Plavi OMF kategorije A (2,36 %), Privredna banka Zagreb (1,85 %), PBZ CO OMF kategorija A (1,18 %), Erste Plavi OMF kategorije B (1,10 %), AZ OMF kategorije B (0,95 %), HPB (0,94 %) i AZ Profit otvoreni dobrovoljni mirovinski fond (0,80 %). Trezorskih dionica je 3,92 posto.