Kućni kolektivni ugovori u metalnoj industriji primjeri su dobre prakse

Bipartitnu suradnju i kućni kolektivni ugovor na razini poduzeća Lenac iznimno su konstruktivni i bez toga poduzeće ne bi preživjelo stečaj i danas uspješno poslovalo na svjetskom tržištu, ističe Damir Bačinović, sindikalni povjerenik u Viktoru Lencu

92
kolektivni ugovor u metalnoj industriji

Članovi HUP-Udruge metalne industrije i Sindikata metalaca Hrvatske su na sastanku u prostorijama Viktora Lenca ponovno istaknuli važnost promocije bipartitnih odnosa i pronalazak sadržaja i tema za rješavanje izazova na sve zahtjevnijem tržištu rada.

“Zadržavanje radnika, podizanje njihove razine znanja i vještina te unapređenje i očuvanje radnih mjesta postaje ključnim faktorom za opstanak većine poduzeća u sektoru“, ističe Sergio Galošić, direktor Klimaopreme i predsjednik Izvršnog odbora HUP-Udruge metalne industrije. “Svaki poslodavac će svim raspoloživim sredstvima sačuvati dobrog radnika, no potrebno je i dugoročno osigurati radna mjesta te ustrajati u bitci za konkurentsku poziciju koja zahtjeva velika ulaganja u digitalno i zeleno poslovanje

Mnoge su tvrtke u sektoru za rješavanje vlastitih izazova u radnom okruženju sklopile kućne kolektivne ugovore u kojima su pojedine sadržaja iz radnog odnosa uredili na veće zadovoljstvo radnika, no i poslodavaca. Sandra Uzelac, direktorica uprave Viktora Lenca, je iznijela njihov primjer dobre prakse i predstavila sadržaje i odredbe koje su iznjedrili u socijalnom dijalogu i partnerskom odnosu sa sindikatima te uspješno implementirali u svoje poslovanje osiguravajući njegovu stabilnost.

Damir Bačinović, dugogodišnji sindikalni povjerenik u Viktoru Lencu, naglašava kako je sindikat metalaca, jedan od prvih koji je osnovan još 1992.godine, vrlo pouzdan socijalni partner. Bipartitnu suradnju i kućni kolektivni ugovor na razini poduzeća Lenac ocjenio je iznimno konstruktivnim te dodao da bez toga poduzeće ne bi preživjelo stečaj i danas uspješno poslovalo na svjetskom tržištu.

Siniša Kosić, predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske, dodao je kako je u Hrvatskoj sklopljeno više od 65 kućnih kolektivnih ugovora te ističe interes sa otvaranjem sektorskih kolektivnih pregovora a za koje HUP Udruga metalne industrije, kao reprezentativan socijalni partner, u ovom trenutku nema podršku od strane članstva.

Kristijan Krpan, direktor tvrtke MCZ d.o.o. i član Izvršnog odbora HUP-a dodaje kako je općenito važno njegovati socijalni dijalog te ističe: “U Sindikatu metalaca Hrvatske imamo kompetentnog sugovornika te očekujemo njihovu podršku u zahtjevima koje HUP postavlja prema Vladi, trećem partneru u socijalnom dijalogu, a koji se odnose na veća porezna rasterećenja na plaće koja su poslodavci spremni u potpunosti ustupiti radnicima te na daljnja rasterećenja za ulaganja u dualnu tranziciju kojom se osiguravaju tehnološki napredna, zelena radna mjesta budućnosti”.

Sanja Ostroški, direktorica HUP-Udruge metalne industrije zaključila je da će se nastaviti podizati svijest o važnosti vođenja socijalnog dijaloga. “Unutar Udruge imamo značajan broj članova sa sklopljenim kućnim kolektivnim ugovorima koji predstavljaju primjere dobre prakse, a njihovom promocijom želimo pozitivno utjecati na kvalitetu bipartitnog odnosa. Posebno nam je drago što Sindikat metalaca prepoznaje i druge izazove u radnom okruženju s kojima se sektor susreće, poput nedostatka tehničkih znanja i vještina, potrebe za ulaganjem u moderna radna mjesta, promocijom zanimanja među mladima, pronalazak i očuvanje strane radne snage, te pokazuje interes za rješavanje istih.“