Šibenik raspisuje natječaj za urbanu regeneraciju Batižele

Projekt će osigurati nove sadržaje od javnog interesa za građane, dok će nova ulaganja koja se procjenjuju na više od pola milijarde eura otvoriti nove perspektive i radna mjesta

98
[Izvor: grad Šibenik]

U sklopu jedinstvenog projekta urbane regeneracije zainteresirani investitori uskoro mogu očekivati raspisivanje međunarodnog natječaja za razvoj lokacije Batižele – nove šibenske četvrti na 20 hektara uz more. Projekt će osigurati nove sadržaje od javnog interesa za građane, dok će nova ulaganja koja se procjenjuju na više od pola milijarde eura otvoriti nove perspektive i radna mjesta, piše Poslovni dnevnik. Radi se o prostoru koji je prethodno korišten za proizvodnju elektroda i ferolegura.

Prvi konkretniji koraci, primjerice analize, program sanacije, izvješća o provedbi programa i slično pokrenuti su prije više od 10 godina, pa se u javnosti stječe dojam da ovaj projekt jako dugo traje. Gradonačelnik Šibenika Željko Burić tumači kako projekti poput ovog uobičajeno traju 10-15 godina, kako bi se osigurala potpuna spremnost za realizaciju, ali i ono najvažnije – njihova dugoročna održivost i korist.

Vijećnicima Gradskog vijeća Grada Šibenika uskoro će biti predstavljen konačni nacrt natječajne dokumentacije potrebne za raspisivanje međunarodnog natječaja. Investitori se traže za izgradnju, ali i za operativno razdoblje.

Burić ističe da odabir partnera za razvoj projekta nije temeljen isključivo na odabiru financijski najviše ponude. Kako u pripremi raspisivanja natječaja tvrtka Batižele usko surađuje s EBRD-om te odabranim konzultantima, uz njihovo iskustvo i vještine pregovaranja, u Gradu su uvjereni da će odabrati ponuditelja koji će ponuditi najbolje rješenje za Šibenik i stanovnike na području Batižela.

Kroz projekt se namjerava osigurati značajna količina javnih sadržaja od strane investitora kao dio ugovora o partnerstvu, tako da će pri odabiru dodatne bodove ostvariti prijedlozi koji imaju višu razinu javne vrijednosti. Usto, direktorica Batižela Nina Kursar napominje da se od investitora očekuju standardi gradnje i dizajna javnog prostora u skladu s hrvatskim zakonodavstvom uz postizanje standarda zelene i održive gradnje.

Sama priprema projekta obuhvatila je dvije faze. U Fazi 1 izrađena je studija međunarodne savjetodavne tvrtke ARUP sa suradnicima, a prihvaćena je na sjednici Gradskog vijeća. Vijeće je izglasalo nastavak projekta, a potom su Grad i RH dogovorili da će EBRD u okviru Faze 2 pružiti tehničku podršku za pripremu natječaja.

To uključuje izradu tehničke dokumentacije i pripadajućih podloga kako bi se osigurao odabir najboljeg ulagača, i to kroz dva koraka. Po raspisivanju natječaja, u prvom će se pozivati ulagači da dostave iskaze interesa i potvrde kvalificiranost. Odabrani ponuditelji imat će priliku u drugom krugu dostaviti ponude prema jasno utvrđenim evaluacijskim kriterijima, piše Gordana Galović.

“Važno nam je odabrati ponuditelja čiji projekt predviđa najviše koristi za grad i stanovnike, a da je istovremeno održiv, pouzdan, provjeren i financijski stabilan kako bi se osigurala kompletna realizacija projekta u za to predviđenim rokovima. Po završetku natječaja, očekujemo da pobjednik natječaja s Batiželama potpiše Ugovor o partnerstvu, čime investitor preuzima obvezu izrade prijedloga Urbanističkog plana uređenja (UPU) za koju je potom potrebno ishoditi suglasnosti nadležnih tijela.

Postojeći GUP, koji ne zahtijeva izmjene, temelj je za izradu UPU-a, a lokalno stanovništvo će imati prilike dati komentare i primjedbe na UPU. Takvo će sudjelovanje lokalnom stanovništvu dati priliku da se postave prioriteti lokalnog razvoja”, rekao je gradonačelnik Šibenika.

>>Šibenik: Za dvije godine počinje gradnja naselja na Batiželi